Heijnen: nog geen reden om trein te mijden vanwege risico corona
DEN HAAG (ANP) - Er is nog geen aanleiding voor passagiers om minder met de trein te gaan vanwege het risico op een coronabesmetting, zegt staatssecretaris Vivianne Heijnen (Infrastructuur). Wel is de sector erop voorbereid, mocht het nodig zijn. Vrijdag wordt over die plannen verder gesproken in de ministerraad, aldus Heijnen.
De najaarsgolf van corona is inmiddels begonnen. In een maand tijd is het aantal patiënten met corona in de ziekenhuizen opgelopen van ruim 400 naar meer dan 1100. Minister Ernst Kuipers (Volksgezondheid) zei donderdag dat ongeveer een op de vijfentwintig á dertig Nederlanders besmet is met het coronavirus. Desondanks zijn extra maatregelen volgens hem nog niet nodig. Wel kondigde hij aan dat iedereen boven de 12 jaar in de komende weken een afspraak kan maken voor een herhaalprik.
Niet alleen loopt het aantal coronabesmettingen op, ook staan reizigers dichter op elkaar omdat de treinen korter zijn dan gebruikelijk. Dat komt omdat de NS onder meer kampt met personeelstekorten. Heijnen ervoer dit zelf, toen zij vrijdagochtend met de trein van Den Haag naar Gouda heen en weer reisde om met personeel van de NS en reizigers te spreken. "Vooral de intercity op de terugweg was flink druk."
Evaluatie einde jaar
Ze benadrukt dat de NS hard aan de slag moet om de opstapelende problemen op te lossen. Voor het einde van het jaar vindt er een evaluatie plaats. Als blijkt dat de NS onvoldoende scoort, dan kan het bedrijf boetes krijgen.
Niet alleen heeft de organisatie last van personeelstekorten, ook zou het toezicht op de veiligheid op het spoor onvoldoende zijn. De Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) heeft bij de NS aangegeven dat het veiligheidsmeldingen beter moet opvolgen. Eerder was er grote onvrede onder het treinpersoneel over de arbeidsvoorwaarden, wat tot meerdere treinstakingen door het hele land leidde.
Tweede Kamer
Volgende week komt de NS naar alle waarschijnlijkheid naar de Tweede Kamer om uitleg te geven over de gang van zaken. Heijnen moedigt dit aan: "De Kamer is zeer betrokken en ik waardeer het dat de NS komt."
De NS maakte maandag bekend dat oud-minister Wouter Koolmees de nieuwe topman wordt. Hij volgt Marjan Rintel op, die naar de KLM is vertrokken. De vakbonden zien in Koolmees een "verbinder". Heijnen en minister Sigrid Kaag (Financiën) zeiden erop te vertrouwen dat Koolmees de "uitdagingen" bij de NS aankan.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse driehoek gaat met Feyenoord in overleg over het vuurwerkincident dinsdagavond bij de wedstrijd Feyenoord-Internazionale, meldt de woordvoerder van burgemeester Carola Schouten. De wedstrijd moest kortstondig worden onderbroken nadat er, ogenschijnlijk van buiten het stadion, vuurpijlen neerdaalden op het veld en op het dak van de tribune.
14 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Slechte leefomstandigheden in tentenkampen in Irak zijn geen reden voor asielminister Bart van den Brink om Jezidi's een verblijfsstatus te geven. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft hij dat Irak volgens hem bekende gegevens veilig genoeg is en dat Jezidi's, een overwegend Koerdisch sprekende minderheidsgroep, geen extra risico lopen.
19 minuten geledenDORDRECHT (ANP) - Chemieconcern Chemours in Dordrecht zou zo snel mogelijk moeten stoppen met het uitstoten van PFAS-stoffen en een schadevergoeding moeten betalen aan circa 550.000 mensen die woonachtig zijn in Dordrecht en omstreken. De stichting PFAS Vrij Green Claim wil dat afdwingen bij de civiele rechter en is officieel een collectieve rechtszaak gestart.
49 minuten geledenHAARLEM (ANP) - De provincie Noord-Holland wil in 2027 een extra sponsorbedrag van 79.500 euro toekennen aan het bevrijdingsfestival in Haarlem, dat elk jaar op 5 mei plaatsvindt in stadspark De Haarlemmerhout. Het bestuur van Bevrijdingspop had om een extra bijdrage gevraagd, omdat het anders niet lukt om het festival volgend jaar te organiseren. De stichting heeft ook de gemeente Haarlem om extra geld gevraagd.
56 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - In de rechtbank Den Haag is woensdagochtend het strafproces begonnen over de enorme explosie aan de Tarwekamp in de Haagse wijk Mariahoeve, waarbij op 7 december 2024 zes mensen om het leven kwamen. De voorzitter van de rechtbank sprak aan het begin van de eerste zittingsdag de nabestaanden en slachtoffers in de zaal toe en noemde het een beladen dag voor alle betrokkenen.
59 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Marco Borsato probeert in totaal ruim 431.000 euro aan gemaakte kosten voor zijn strafzaak terug te vorderen van de staat. Dat werd woensdag in de rechtbank van Utrecht duidelijk bij aanvang van een zitting over het terugkrijgen van het geld.
2 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - De provincie Noord-Brabant is positief over de stikstofplannen die landbouwminister Jaimi van Essen dinsdag presenteerde. "Het kabinet zet goede stappen om de stikstofuitstoot structureel te verminderen, de natuur te herstellen en de vergunningverlening weer op gang te brengen", aldus Noord-Brabant in een eerste reactie. De provincie gaat de plannen zorgvuldig bestuderen om te zien wat ze betekenen voor de provincie en hoe ze aansluiten op de eigen koers.
3 uur geleden