Heijmans verwacht na 2024 profijt van aantrekkende woningverkoop
ROSMALEN (ANP) - Heijmans verwacht volgend jaar meer nieuwbouwwoningen te kunnen verkopen. Dat meldt het bouwconcern bij de publicatie van de jaarresultaten over 2023. Heijmans ziet daarvoor al bewijs in het feit dat de woningverkoop de afgelopen tijd aantrok. Met name buiten stedelijk gebied werd vanaf het laatste kwartaal van vorig jaar meer verkocht. "Binnenstedelijk zijn projecten groter en lastiger faseerbaar, waardoor in dat segment het herstel iets langzamer op gang komt", stelt het bedrijf.
Heijmans wist over heel 2023 in totaal 1803 nieuwbouwwoningen te verkopen. Dat aantal ligt in lijn met de in 2022 verkochte 1811 woningen. De omzet voor de vastgoeddivisie kwam vorig jaar uit op 412 miljoen euro, tegen 570 miljoen euro in 2022.
Voor die inkomstendaling zijn volgens Heijmans twee belangrijke oorzaken. Zo duurde het ten eerste langer om gewenste voorverkooppercentages te behalen, het aandeel woningen dat verkocht moet zijn voordat de bouw wordt gestart. "Anderzijds vertragen projecten als gevolg van steeds langer wordende ruimtelijke ordeningsprocedures, waarbij bezwaarprocedures extra tijd kosten", legt het bouwbedrijf uit.
Buitenstedelijke woningbouw
Heijmans vindt dat de krapte op de woningmarkt het gevolg is "van jarenlang overheidsbeleid met focus op binnenstedelijk bouwen van voornamelijk appartementencomplexen". Door dat beleid is er sprake van een "eenzijdig aanbod van veelal grootschalige, binnenstedelijke projecten met lange bouwtijden en moeilijke businesscases", stelt het concern uit Rosmalen.
Als het aan Heijmans ligt, zou de focus meer op buitenstedelijke woningbouw moeten liggen. Die woningen moeten weliswaar betaalbaar zijn, maar de onderneming pleit ervoor de doorstroming van starters niet uit het oog te verliezen. "Over pakweg zeven tot tien jaar hebben de starters van nu behoefte om verder te gaan in hun wooncarrière", aldus het bedrijf.
Overname
Heijmans rondde in september de overname van de ontwikkel- en bouwactiviteiten van het Brabantse familiebedrijf Van Wanrooij af. Samen met de woningen die deze onderneming wist te realiseren, wist Heijmans bijna 2600 woningen te verkopen. Uiteindelijk droeg Van Wanrooij vorig jaar 125 miljoen euro bij aan de omzet van Heijmans.
Andere divisies binnen Heijmans wisten in tegenstelling tot vastgoed de omzet wel te verhogen. Daardoor namen de inkomsten voor het hele bedrijf toe, van meer dan 1,8 miljard euro in 2022 tot ruim 2,1 miljard euro vorig jaar. Onder de streep bleef een nettowinst over van 60 miljoen euro, gelijk aan het resultaat van een jaar eerder.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Economen verwachten dat de extra importheffing van 10 procent die de Amerikaanse president Donald Trump dreigt in te voeren, slechts een beperkte impact zal hebben op de economische groei van de eurozone. De economen van de Amerikaanse zakenbank Goldman Sachs denken dat de nieuwe heffing ongeveer 0,1 procentpunt van het bruto binnenlands product (bbp), de maatstaf voor economische groei, zal afsnoepen.
3 minuten geledenZOETERMEER (ANP) - Nederland exporteerde vorig jaar voor 7,2 miljard euro aan bloemen en planten. Dat is bijna 2 procent meer dan een jaar eerder, meldt de Vereniging van Groothandelaren in Bloemkwekerijproducten (VGB).
29 minuten geledenSTOCKHOLM (ANP) - De importheffingen van de Amerikaanse president Donald Trump over Groenland zijn "absurd" en een poging tot chantage waar de EU niet aan mag toegeven. Dat heeft de Zweedse minister van Financiën Elisabeth Svantesson gezegd. De importheffing van 10 procent geldt voor alle landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd, waaronder Zweden. Trump dreigt het eiland, dat tot Denemarken behoort, te annexeren.
1 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De inflatie in de eurozone is in december afgenomen tot 1,9 procent, meldt Eurostat. De stijging van de consumentenprijzen in het eurogebied ligt daarmee iets lager dan de 2 procent die het Europese statistiekbureau eerder deze maand bekendmaakte. De inflatie is daarmee voor het eerst sinds mei vorig jaar weer gezakt tot onder de doelstelling van de Europese Centrale Bank (ECB) van 2 procent.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Europese Unie moet overwegen de import van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit de Verenigde Staten op te schorten door het conflict over Groenland. Dat zegt de Duitse centrumlinkse politieke partij De Groenen in een reactie op het dreigement van de Amerikaanse president Donald Trump om acht Europese landen, waaronder Duitsland en Nederland, een importheffing van 10 procent op te leggen omdat ze militairen naar Groenland hebben gestuurd.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer vindt dat er met de door de Amerikaanse president Donald Trump aangekondigde importheffingen voor Europese landen die Groenland militair steunen een verkeerde weg wordt ingeslagen. Dat zei hij maandag op een persconferentie, het Verenigd Koninkrijk is een van die landen waar die heffing voor geldt. Starmer zegt ook vastberaden te zijn om de relatie met de Verenigde Staten sterk te houden.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse minister van Financiën en vicekanselier Lars Klingbeil zegt dat "Europa zich niet zal laten chanteren door de Verenigde Staten om Groenland". De regering-Trump heeft de acht Europese landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd een importheffing van 10 procent opgelegd. De heffing gaat op 1 februari in en wordt 1 juni verhoogd tot 25 procent.
2 uur geleden