Heijmans signaleert opsteker woningbouw: bezwaarwachtlijst slinkt
ROSMALEN (ANP) - De keuze van de Raad van State om tijdelijk voorrang te geven aan behandeling van bezwaren tegen woningbouwprojecten, begint voorzichtig vruchten af te werpen, merkt bouwconcern Heijmans. Doordat er in Nederland het afgelopen halfjaar extra vaart werd gezet achter bezwaarprocedures, is het aantal door Heijmans te bouwen woningen dat wacht op zo'n procedure gedaald van 4000 naar 3000.
Topman Ton Hillen noemt dit "positief". Hij zegt al langer dat procedures sneller moeten omdat anders niet snel genoeg meer woningen kunnen worden gebouwd. Eerder deed Hillen ook een oproep aan Nederlanders om te stoppen met het voortdurend bezwaar maken tegen projecten bij hen in de buurt.
De vorig jaar aangekondigde voorrangsregeling bij de Raad van State is bijzonder omdat de bestuursrechter in principe zaken op volgorde van binnenkomst behandelt. Maar het aantal woningbouwzaken liep al langere tijd op en het duurde ook steeds langer om daarin uitspraak te doen.
Woningbouwzaken
Onlangs werd bekend dat de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State sinds de zomer zo'n 195 woningbouwzaken met voorrang heeft behandeld. Van die 195 zaken is in meer dan 140 zaken al uitspraak gedaan, waarbij het in totaal ging om bijna 36.000 woningen.
Heijmans had vorig jaar al flink meer nieuwbouwhuizen verkocht dan het jaar ervoor. In het eerste kwartaal van dit jaar verkocht het bedrijf 939 woningen, ongeveer evenveel als in dezelfde periode vorig jaar. "We zien duidelijk een blijvende vraag naar woningen, gezien de woningnood in Nederland."
Financiële verwachtingen
Volgens een handelsbericht van Heijmans kenden alle takken van het bedrijf, ook de divisie die zich bezighoudt met bijvoorbeeld dijkversterking, een solide start van het jaar. Daarom handhaaft de onderneming haar eerder afgegeven financiële verwachtingen voor 2025. Dat betekent dat Heijmans nog steeds mikt op een omzet van bijna 2,8 miljard euro.
De orderportefeuille bedraagt 2,9 miljard euro. Hillen noemt dat "van goede kwaliteit en op niveau". "De afgelopen weken zien we toenemende onzekerheid in de wereldhandel", geeft de bestuursvoorzitter verder aan. De impact op Heijmans, dat alleen in Nederland actief is en voor het grootste deel werkt met Europese leveranciers, lijkt volgens hem "beheersbaar".
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie werkt aan een 'solidariteitsinstrument' om bedrijven te ondersteunen die hun toeleveringsketens voor kritieke grondstoffen verleggen, zodat ze minder afhankelijk worden van China. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden.
8 uur geledenTIRANA (ANP/RTR) - Jared Kushner, schoonzoon van de Amerikaanse president Donald Trump, is mogelijk opgelicht bij het kopen van grond in Albanië. Een in Miami gevestigde zakenman, die in Albanië wordt gezocht voor het witwassen van drugsgeld, wordt ervan verdacht eigendomsbewijzen te hebben vervalst van grond waarop Kushner een miljardenresort wil laten bouwen.
10 uur geledenLOS ANGELES (ANP/AFP) - Diverse grote organisaties uit de muziekindustrie hebben vrijdag een labelsysteem gepresenteerd voor content die met kunstmatige intelligentie (AI) is gemaakt. Daarmee kunnen mensen snel achterhalen of en hoe er in bepaalde muziek gebruik is gemaakt van AI.
12 uur geledenUTRECHT (ANP) - Nederlandse werkplekken zijn slecht ingericht op steeds hetere zomers. Daarvoor waarschuwt CNV na een peiling onder 1500 werkenden die fysiek op hun werk aanwezig moeten zijn, bijvoorbeeld in de bouw, industrie en de zorg.
13 uur geledenMENLO PARK (ANP/RTR) - Meta stopt na enkele dagen al weer met een nieuwe AI-functie waarmee gebruikers afbeeldingen konden genereren die waren gebaseerd op de Instagram-foto's van anderen. Het Amerikaanse socialemediaconcern besloot hiertoe na een storm aan kritiek dat Meta zich met de tool schuldig zou maken aan privacyschendingen.
13 uur geledenCUPERTINO (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Apple heeft vrijdag een rechtszaak aangespannen tegen ChatGPT-moeder OpenAI en twee voormalige werknemers van het AI-bedrijf, omdat zij vertrouwelijke bedrijfsgegevens van Apple zouden hebben gestolen. De zaak werd aangespannen bij een rechtbank in het noorden van Californië.
23 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag met kleine koerswinsten het weekend ingegaan. De aandacht van beleggers op Wall Street ging onder meer uit naar de beursgang van het grote Zuid-Koreaanse chipbedrijf SK Hynix in New York. Dat debuut verliep succesvol, want SK Hynix sloot bijna 13 procent hoger op 168 dollar per aandeel.
1 dag geleden