Heerma: ontneem Kamerlid woord bij intimidatie of 'hondenfluitjes'
DEN HAAG (ANP) - De Kamervoorzitter moet de microfoon uitzetten als Kamerleden wetenschappers of journalisten intimideren of verdacht maken, vindt CDA-fractievoorzitter Pieter Heerma. Hij wil dat het reglement van orde van de Tweede Kamer hiervoor wordt aangepast, zegt hij in het programma WNL op Zondag.
De CDA-fractievoorzitter reageert daarmee op de HJ Schoo-lezing van minister Dilan Yeşilgöz van afgelopen maandag. Daarin sprak zij zich ook uit tegen de "onwelriekende reuzel" van complottheorieën en intimidatie die ook de Tweede Kamer hebben bereikt. "Het is een verdienmodel geworden van partijen als Forum en de Groep Van Haga, die verder geen enkele inhoudelijke agenda meer hebben."
Heerma onderschrijft het betoog van Yeşilgöz, maar vindt wel dat de oplossing uitbleef in haar verhaal. Hij vindt vrijheid van meningsuiting een groot goed, maar juist om die vrijheid te verdedigen moet niet alles getolereerd worden vindt hij. "Doelbewuste uitingen" die Kamerleden maken "waarvan zij weten dat journalisten of wetenschappers hun werk niet meer kunnen doen", zijn volgens Heerma reden om direct de microfoon uit te zetten.
Woord ontnemen
Hij haalt onder meer het voorbeeld aan van Forum voor Democratie-Kamerlid Gideon van Meijeren, die tijdens een debat meermaals een onderzoekster naar extreemrechts aansprak omdat zij "gal spuwde" over FVD. Heerma noemde het voorval een "doelbewust hondenfluitje" om de onderzoekster in kwestie te intimideren. "Dan smoort het politieke debat door het feit dat het vrije woord zo vrij is."
Het reglement van orde schrijft nu al voor dat de voorzitter van de Tweede Kamer een Kamerlid het woord kan ontnemen. Wel moet het Kamerlid dan eerst de kans hebben gekregen om terug te komen op zijn of haar woorden of eerder zijn gewaarschuwd.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Een grote meerderheid van de Tweede Kamer steunt het besluit van het kabinet om het marineschip Zr. Ms. Evertsen naar het oosten van de Middellandse Zee te sturen voor een defensieve missie om Cyprus en NAVO-bondgenoten te beschermen. Dat bleek woensdag tijdens een debat in de Tweede Kamer.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 deelt de zorgen van veel oppositiepartijen over de gevolgen van de voorgenomen bezuinigingen op de sociale zekerheid voor met name gehandicapten en chronisch zieken. De partij werd daar hard op aangevallen in een Kamerdebat over de begroting van het ministerie van Sociale Zaken.
19 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij de komende gemeenteraadsverkiezingen komen de lokale partijen weer als grootste uit de bus, verwacht onderzoeksbureau Ipsos I&O. Van de landelijke partijen maakt GroenLinks-PvdA kans om de grootste te worden, denkt het bureau.
1 dag geledenSTRAATSBURG (ANP) - De BBB stapt in het Europees Parlement over van de centrumrechtse EVP naar de rechtsere partijgroep Europese Conservatieven en Hervormers (ECR). Bij die partijgroep hoort ook de nationalistische en conservatieve partij Fratelli d'Italia van de Italiaanse premier Giorgia Meloni. De EVP is de grootste partij in het Europarlement, waartoe ook voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie behoort.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - In 2027 moet minstens 1 procent minder verloren gaan aan zorgfraude. Dat gaat om 100 miljoen euro, omdat fraude de zorg volgens het Openbaar Ministerie ongeveer 10 miljard euro per jaar kost. De kabinetspartijen D66, VVD en CDA zeiden vorige week tegen een doel te zijn. VVD-Kamerlid Hilde Wendel wil niet dat ambtenaren daarop afgerekend kunnen worden.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De regeringspartijen D66 en CDA erkennen dat zij er niet bij hebben stilgestaan dat hun bezuinigingen op uitkeringen ook gevolgen hebben voor vrouwen met zwangerschapsverlof. "Daar moeten we wat mij betreft wat aan doen", aldus D66-fractievoorzitter Jan Paternotte voor de camera van het AD. CDA-leider Henri Bontenbal is voorzichtiger, maar laat weten er "evenveel moeite" mee te hebben.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft tegen aangekondigde bezuinigingen op de gehandicaptenzorg van het nieuwe kabinet gestemd. Met een minimale meerderheid van 75 tegen 74 sprak de Kamer zich uit tegen de plannen.
1 dag geleden