Heerma (CDA): heronderhandeling stikstof wordt een lastig gesprek
DEN HAAG (ANP) - De heronderhandelingen over de stikstofpassage in het coalitieakkoord worden een "lastig gesprek in de coalitie. Daar ben ik van overtuigd", zei CDA-fractievoorzitter Pieter Heerma in het debat over de verkiezingsuitslag.
Het CDA wil, tot ongenoegen van de oppositie, pas over een "paar maanden" gaan heronderhandelen met VVD, D66 en de ChristenUnie. Eerst moet er duidelijkheid zijn over de coalitievorming in de provincies, het landbouwakkoord en het standpunt van de Europese Commissie over uitkoopregelingen, vindt het CDA. In het coalitieakkoord staat dat de stikstofuitstoot in 2030 moet zijn gehalveerd.
"We willen niet nu heronderhandelen, ons opsluiten in ons hok en ons niet verhouden tot de samenleving", zei Heerma. Die fout, om dat niet te doen, wil hij niet meer maken, benadrukte de CDA-fractievoorzitter. Politiek Den Haag kan niet "besturen met de vingers in de oren", zei Heerma. Als provincies en boeren zeggen dat 2030 niet haalbaar is, dan moet de politiek daar volgens hem naar luisteren en zich daar rekenschap van geven.
Zetelaantal
Sinds 2019 wordt er over de reductie van de stikstofuitstoot gediscussieerd, zei Heerma. In al die jaren is wel het "zetelaantal gereduceerd, maar geen stikstof." Alle coalitiepartijen, en vooral het CDA, hebben bij de provinciale verkiezingen fors verloren ten opzichte van vier jaar geleden. "Juist met een andere koers gaan we daadwerkelijk stikstof reduceren, in plaats van er alleen over te praten en ruzie te maken met provincies en de sector."
Het zal nog maanden duren voordat er in provincies nieuwe colleges zijn gevormd en bestuursakkoorden zijn gesloten. Ook het landbouwakkoord en groen licht uit Brussel voor de uitkoopregeling van boeren laten nog op zich wachten.
Onzekerheid
Dat is onacceptabel voor de oppositie. "U krijgt niet een 'paar maanden' van ons!", foeterde GroenLinks-leider Jesse Klaver. "U stort ons land in een crisis." Lilian Marijnissen (SP) zei dat het CDA boeren zo alleen maar langer in onzekerheid houdt. Ook andere partijen willen sneller duidelijkheid.
Meer uit Politiek
HALFWEG (ANP) - GroenLinks en PvdA gaan vanaf juni samen verder onder de naam Progressief Nederland. "Roepnaam: PRO." Dat hebben de partijen, die samen de grootste oppositiefractie vormen in de Tweede Kamer, donderdag bekendgemaakt.
6 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) doet in een brief een "klemmend beroep" op gemeenten om met spoed noodopvangplekken voor asielzoekers te regelen. Dit is een van de maatregelen die moeten voorkomen "dat de opvang de komende weken onbeheersbaar wordt". Ook worden zoveel mogelijk asielzoekers geplaatst in bestaande locaties, als dat veilig kan. Dat kunnen ook meer mensen zijn dan afgesproken met de gemeenten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland gaat met Duitsland in gesprek met landen die een mogelijke gastheer kunnen zijn voor een terugkeerhub. Tijdens een werkbezoek in Berlijn meldde asielminister Bart van den Brink samen met de Duitse minister Alexander Dobrindt (Binnenlandse Zaken) dat de landen dit aan willen kaarten tijdens gezamenlijke diplomatieke missies. Zij vermelden daarmee niet met welke landen zij de banden willen aanhalen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting) had haar woorden "zorgvuldiger moeten kiezen" toen ze het in The Guardian had over manieren om stroomgebruik tijdens piekuren te beperken. Met name een uitspraak over douchemuntjes zorgde woensdag voor kritiek uit de Tweede Kamer. Haar uitspraken hebben voor "verwarring" gezorgd, schrijft de D66-minister. "Daar trek ik lering uit."
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet kan nog niet zeggen wanneer het maatregelen treft om de economische gevolgen van de oorlog in Iran, vooral op het gebied van energie, te verlichten. Dat zei minister Heleen Herbert (Economische Zaken, CDA) aan het begin van de beantwoording van het kabinet tijdens een debat daarover.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Partijen van coalitie en oppositie vallen Kamerlid Ralf Dekker (Forum voor Democratie) aan op zijn houding naar Rusland en Iran. De uiterst rechtse partij stelde in een debat over hoge energieprijzen dat Nederland weer moet beginnen met gas afnemen van Rusland, ondanks de oorlog in Oekraïne.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) gaat binnenkort op handelsmissie naar China. Dat laat hij weten na een gesprek met de Chinese minister Wang Wentao van Handel. Sjoerdsma staat in China op een sanctielijst, waardoor het onduidelijk was of hij welkom was in het land.
22 uur geleden