Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Heerma, Asscher en Weekers getuigen over fraudeaanpak

Heerma, Asscher en Weekers getuigen over fraudeaanpak

DEN HAAG (ANP) - Voormalig CDA-fractievoorzitter Pieter Heerma, oud-minister Lodewijk Asscher (tevens voormalig PvdA-leider) en voormalig staatssecretaris Frans Weekers worden volgende week gehoord door de parlementaire enquêtecommissie over hun rol in het fraudebeleid van de afgelopen jaren. Heerma wordt gehoord over de tijd dat hij zich namens het CDA met sociale zaken bezighield, Asscher over zijn tijd als minister van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Weekers, die net als Asscher al eens eerder in de enquêtezaal moest verschijnen, was in de tijd van de Bulgarenfraude als staatssecretaris verantwoordelijk voor toeslagen.

Verder valt het verhoor van Pierre Niessen op. Hij werkte bij de afdeling Toeslagen (indertijd nog onderdeel van de Belastingdienst), en maakte vergeefs melding van misstanden bij de fiscus. De staatssecretaris die in het vorige kabinet verantwoordelijk was voor toeslagen, heeft haar excuses gemaakt aan de klokkenluider voor de slechte omgang met zijn meldingen.

In eerdere verhoorweken ging het al over de fraudewet, waarover Heerma zal worden gehoord. Ook de fraudebestrijding bij de Belastingdienst en Toeslagen is een centraal thema in de vierde verhoorweek. De ontspoorde fraudejacht die onder meer in reactie op de 'Bulgarenfraude' (fraude met toeslagen door een groep Bulgaarse arbeidsmigranten) leidde tot het toeslagenschandaal, waarin duizenden mensen onterecht als toeslagenfraudeur zijn bestempeld en behandeld.

Ook topambtenaar Gerard Blankestijn wordt verhoord. Hij getuigde ook al tegenover de ondervragingscommissie die in 2020 specifiek onderzoek deed naar het toeslagenschandaal. Tussen 2011 en 2018, in de jaren dat de bestrijding van fraude met toeslagen de meeste schade aanrichtte, was Blankestijn directeur van de afdeling Toeslagen. Naast andere (top-)ambtenaren, getuigt volgende week opnieuw een gedupeerde. Slachtoffers van het schandaal vertelden de enquêtecommissie de afgelopen weken al hoeveel schade de nietsontziende fraudeaanpak heeft aangebracht aan hun leven, en hoe ze hun vertrouwen in de overheid verloren. Ook een eigenaar van een gastouderbureau komt aan het woord.

Meer uit Binnenland

Nederland telt voor het eerst meer ouderen dan jongeren

DEN HAAG (ANP) - In Nederland wonen voor het eerst meer ouderen dan jongeren. Ongeveer 3,76 miljoen mensen zijn 65 jaar of ouder, terwijl er bijna 3,72 miljoen mensen van jonger dan 20 zijn. Statistiekbureau CBS zegt dat dit zowel door vergrijzing als door migratie komt.

2 uur geleden
Eigen Huis: woonlasten voor het eerst boven de 1000 euro

AMERSFOORT (ANP) - Huiseigenaren betalen volgend jaar gemiddeld 3,9 procent hogere gemeentelijke woonlasten, meldt Vereniging Eigen Huis (VEH) op basis van een steekproef onder 106 gemeenten. De aanslag voor onroerendezaakbelasting (OZB), riool- en afvalstoffenheffing komt in 2026 gemiddeld uit op 1001 euro per huishouden en gaat daarmee voor het eerst de grens van 1000 euro over.

5 uur geleden
Schoof: steun VS voelt nu 'veilig genoeg' voor Europa en Oekraïne

BERLIJN (ANP) - De dekking van de Verenigde Staten voelt nu "veilig genoeg" voor Oekraïne en zijn Europese bondgenoten om ook offers te kunnen brengen in de vredesonderhandelingen met Rusland, zegt premier Dick Schoof. De VS hebben volgens hem beloofd te hulp te komen als Rusland een toekomstige wapenstilstand zou schenden.

8 uur geleden
Ambassade Rusland hekelt 'grove uitspraken' Brekelmans en Aartsen

DEN HAAG (ANP) - Moskou vindt dat Nederlandse kabinetsleden "alle perken te buiten" zijn gegaan met uitspraken tegen Rusland van de afgelopen tijd. De Russische ambassade spreekt in een verklaring van dreigende opmerkingen, "om nog maar te zwijgen over de volstrekt onacceptabele, grove toon van hun uitspraken over de Russische leiding". De missie roept de Nederlandse autoriteiten op te stoppen met "anti-Russische hysterie en serieus na te denken over waar ze hun land naartoe leiden".

11 uur geleden
Krant: Nederlandse in Spanje vast om seksuele uitbuiting kinderen

MADRID (ANP) - De Spaanse politie heeft een Nederlandse vrouw aangehouden die in eigen land wordt gezocht voor het seksueel uitbuiten van minderjarigen, bezit van kinderporno, mensenhandel, drugshandel en vrijheidsberoving. De krant El País meldt dat de vrouw nu ook wordt verdacht van het achterlaten van kinderen.

12 uur geleden
Nabestaanden: schokkend hoe schadelijk Stint was

DEN BOSCH (ANP) - "Het belangrijkste voor ons is dat de verdachten ter verantwoording zijn geroepen." Dit zeggen de nabestaanden van de vier kinderen die zijn omgekomen bij het ongeluk met een Stint op een spoorwegovergang in Oss in reactie op het requisitoir van het Openbaar Ministerie.

13 uur geleden
Vader van twee gewonde kinderen Moergestel aangehouden

MOERGESTEL (ANP) - De vader van de twee kinderen die zaterdagavond zwaargewond zijn gevonden in hun woning in Moergestel is aangehouden. De 49-jarige man wordt verdacht "van betrokkenheid bij de gebeurtenissen in de woning", meldt de politie. Een woordvoerster van de politie wilde daar geen verdere uitleg bij geven. Ze zei dat het onderzoek nog gaande is.

13 uur geleden