Heel Cuba zonder elektriciteit na weken stroomstoringen
HAVANA (ANP/RTR) - In Cuba is het nationale elektriciteitsnet uitgevallen, waardoor het hele eiland zonder stroom zit. Het communistische land heeft al langer last van stroomstoringen en volgens de premier komt dat vooral door brandstoftekorten. De Cubaanse president Miguel Díaz-Canel zegt dat de overheid "niet zal rusten tot het hersteld is".
De regering sloot eerder op de dag al scholen en niet-essentiële industrie om ervoor te zorgen dat het stroomnet kon blijven draaien, maar rond het middaguur stopte de belangrijkste elektriciteitscentrale van het land er helemaal mee. Sindsdien zitten zo'n 10 miljoen mensen zonder stroom. De autoriteiten weten niet hoelang het duurt voordat het probleem is opgelost.
Premier Manuel Marrero wijt de vele stroomstoringen van de laatste weken aan een "perfecte storm": een verouderd netwerk, een toenemende vraag naar stroom en vooral grote brandstoftekorten. Cuba krijgt steeds minder brandstoffen binnen uit landen als Venezuela, Mexico en Rusland, die hun eigen grondstoffen meer gebruiken. Ook heeft het land last van Amerikaanse sancties. Bovendien kunnen schepen met brandstoffen het eiland de laatste weken moeilijk bereiken door de harde wind na orkaan Milton.
Marrero hield donderdag nog een televisietoespraak over de stroomcrisis, maar had daarbij ook veel last van de storingen. Zijn speech werd daardoor uren uitgesteld.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP/AFP) - De NAVO heeft de ballistische raketverdediging versterkt nu Iran zijn aanvallen in het Midden-Oosten opvoert, meldt woordvoerder kolonel Martin O'Donnell. Een raket was woensdag op weg naar Turkije, een NAVO-lidstaat, voordat deze werd neergehaald.
34 minuten geledenPARIJS (ANP) - Een door de Franse regering gecharterd Air France-vliegtuig dat onderweg was naar de Verenigde Arabische Emiraten moest donderdagavond omkeren vanwege raketvuur in het gebied. Dat schrijft transportminister Philippe Tabarot op X. "Deze situatie weerspiegelt de instabiliteit in de regio en de complexiteit van repatriëringsoperaties."
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische legerleider generaal Eyal Zamir claimt dat sinds de Amerikaanse en Israëlische aanvallen van zaterdag zijn begonnen het grootste deel van de Iraanse luchtafweer is uitgeschakeld. Het gaat volgens hem om 80 procent van de luchtafweerinstallaties en daarnaast ook om 60 procent van de lanceerinrichtingen voor de Iraanse ballistische raketten.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Kristi Noem vertrekt als minister van Binnenlandse Veiligheid, meldt de Amerikaanse president Donald Trump op zijn kanaal Truth Social. Ze wordt eind maart opgevolgd door Markwayne Mullin, de Republikeinse senator van Oklahoma. Het is niet duidelijk waarom Noem vertrekt.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie moet "op alle fronten" voorbereid zijn op een vluchtelingenstroom vanuit het Midden-Oosten, zei Eurocommissaris Magnus Brunner (Migratie) donderdag. Op dit moment is daar nog geen sprake van, "maar we moeten natuurlijk altijd waakzaam blijven."
3 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft gezegd dat de Verenigde Staten zijn land om hulp hebben gevraagd om weerbaarder te zijn tegen drones in de strijd in het Midden-Oosten.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron heeft gezegd dat alles moet worden gedaan om een nieuwe oorlog in Libanon te voorkomen. Israël voert al dagenlang aanvallen uit op het land waar de grote sjiitische beweging Hezbollah bewapend is en Iran steunt. Honderdduizenden Libanezen zijn hals over kop op de vlucht geslagen uit plaatsen of wijken die Israël aanvalt of zegt te gaan bombarderen.
3 uur geleden