HDN: steeds minder hypotheekaanvragen voor kopen woning
UTRECHT (ANP) - Het aantal hypotheekaanvragen voor voor het kopen van een woning is in het derde kwartaal verder gedaald. Volgens de coöperatieve vereniging Hypotheken Data Netwerk (HDN) lag het totaal aantal hypotheekaanvragen met bijna 119.400 nagenoeg gelijk aan dezelfde periode vorig jaar, maar gaat het vaker om het oversluiten van een hypotheek of het afsluiten van een tweede hypotheek voor bijvoorbeeld een verbouwing.
Het aantal aanvragen voor de aanschaf van een woning daalde met bijna 20 procent ten opzichte van hetzelfde kwartaal van vorig jaar, naar 58.369. Dat toont volgens HDN, een initiatief van diverse hypotheek-, krediet- en verzekeringsmaatschappijen, aan dat de krapte op de woningmarkt de kopersmarkt in zijn greep houdt, vooral in de goedkopere segmenten van de markt.
De krapte is ook af te zien in het gemiddelde hypotheekbedrag dat met 11,4 procent steeg naar 348.023 euro. De woningwaarde groeide in het derde kwartaal op jaarbasis met 17 procent naar 452.000 euro.
Onder niet-kopers steeg het aantal hypotheekaanvragen afgelopen kwartaal met een derde tot dik 61.000. Daarbij nam ook het gemiddelde hypotheekbedrag met 11 procent toe. Dat kan volgens HDN te maken hebben met de stijgende kosten voor een verbouwing. Naar schatting van HDN verloopt ongeveer 85 procent van de hypotheekaanvragen in Nederland via het netwerk van de organisatie.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De beursgraadmeters op Wall Street zijn in 2025 flink gestegen, ondanks de handelsstrijd van president Donald Trump en andere geopolitieke onrust. Dat komt vooral door de onverzadigbare honger van beleggers naar AI-aandelen. Verder werden goud en zilver flink meer waard. Wel kende de dollar de sterkste waardedaling sinds 2017. Ook de bitcoin lukte het niet om zijn waarde vast te houden.
1 uur geledenBERLIJN (ANP) - Tesla is van plan de productie in zijn Duitse fabriek, nabij Berlijn, in 2026 te verhogen, ondanks de moeilijke situatie op de markt in Duitsland. De productie is dit jaar ook al elk kwartaal volgens plan gegroeid, heeft fabrieksdirecteur André Thierig gezegd in een interview met het Duitse persbureau dpa.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De verkoop van vuurwerk in Nederland is dit jaar naar een recordbedrag gestegen van ongeveer 129 miljoen euro. Dat meldt voorzitter Leo Groeneveld van Belangenvereniging Pyrotechniek Nederland (BPN). Daarmee werd het record van circa 118 miljoen euro van vorig jaar verbroken.
6 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen zijn dit jaar het sterkst gedaald sinds de beginfase van de coronapandemie in 2020. Ook aan de pomp in Nederland gingen de prijzen iets omlaag, maar bij lange na niet zoveel als de olieprijzen. Toch kan het hier op oudejaarsdag druk zijn bij tankstations, omdat de accijnzen met de jaarwisseling omhooggaan. Dan wordt tanken in een klap weer wat duurder.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag licht lager begonnen aan de laatste dag van 2025. Ondanks dat Wall Street de kerstrally van vorige week niet wist voort te zetten, stevenen de beursgraadmeters af op forse koerswinsten over het hele jaar. Dat werd gekenmerkt door de handelsoorlog van president Donald Trump en de euforie en bubbelvrees rond kunstmatige intelligentie (AI).
8 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - In België dreigt in januari een grote spoorstaking. Vakbonden willen een hele werkweek staken, van maandag 26 tot vrijdag 30 januari, hebben ze woensdag aangekondigd.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index heeft woensdag het bewogen beursjaar 2025 onveranderd afgesloten. Het jaar stond vooral in het teken van de handelsoorlog van de Amerikaanse president Donald Trump, de opkomst van kunstmatige intelligentie en geopolitieke spanningen. Een sterke eindejaarsrally zat er dit jaar niet in. Beleggers namen weinig risico aan het einde van het positieve beursjaar.
10 uur geleden