Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

HDN: oversluiters trekken zich terug uit hypotheekmarkt

HDN: oversluiters trekken zich terug uit hypotheekmarkt

DE MEERN (ANP) - De opgelopen rente maakt dat oversluiters zich minder roeren op de hypotheekmarkt. Volgens Hypotheken Data Netwerk (HDN) is het aantal hypotheekaanvragen in het derde kwartaal van dit jaar met 14 procent gedaald tot bijna 103.000. Een ruime meerderheid van de aanvragen werd gedaan door huizenkopers. De rest door over- en bijsluiters, waarbij met name oversluiters zich volgens HDN zich terugtrekken van de markt.

Bij de zogeheten niet-kopersmarkt is sprake van een daling van het aantal aanvragen met bijna een derde ten opzichte van het derde kwartaal van 2021. Bij de kopersmarkt is ondanks de turbulente tijden sprake van een stijging met dik 5 procent. HDN legt uit dat op de woningmarkt al enige tijd wordt gesproken over oververhitting en te weinig aanbod. Dat zorgt voor exorbitante prijzen en een alsmaar groter wordende groep die de toegang tot de woningmarkt verliest.

Doordat de rentes nu oplopen, en daarmee kopers in doorsnee minder kunnen lenen, was de verwachting dat de kopersmarkt wat zou inzakken. Maar dat is tot nu toe nog niet te zien in de cijfers, aldus HDN. Wel wordt er minder geleend. Het gemiddelde hypotheekbedrag daalde met ruim 4 procent tot 332.800 euro.

NHG-garantie

Verder merkt HDN dat kopers zich vaker indekken met de Nationale Hypotheek Garantie. Met de NHG-garantie kunnen huizenkopers zich verzekeren van aflossing van hun hypotheek in geval van overlijden van de partner of een relatiebreuk. Klanten betalen een eenmalig bedrag voor zo'n garantie. In ruil bieden hypotheekverstrekkers een lagere rente aan.

In alle provincies was overigens sprake van groei van de kopersmarkt. In Gelderland, Flevoland en Friesland was de stijging met 15 tot 16 procent het sterkst. Limburg sloot de rij. In die provincie was sprake van een toename met bijna 6 procent. Verder merkt HDN dat er steeds meer energiebesparende maatregelen meegefinancierd worden in de hypotheek.

HDN is een coöperatieve vereniging en is een initiatief van diverse hypotheek-, krediet- en verzekeringsmaatschappijen. Naar schatting van de organisatie verloopt ongeveer 85 procent van de hypotheekaanvragen in Nederland via het netwerk van HDN.

Meer uit Financieel

Slovenen mogen nog maar 50 liter per dag tanken

LJUBLJANA (ANP/BELGA/RTR) - In Slovenië mogen automobilisten voorlopig nog maar 50 liter per dag tanken door tekorten bij pompen. Het land heeft last van Italianen en Oostenrijkers die komen tanken, omdat benzine en diesel er veel goedkoper zijn. Nu de brandstofprijzen overal sterk zijn toegenomen, is een ritje naar Slovenië om te tanken voor hen opeens een stuk interessanter.

3 uur geleden
Filipijnen staan vervuilendere brandstof toe om energiecrisis

MANILLA (ANP/RTR) - De Filipijnen hebben tijdelijk het gebruik van goedkopere, maar vervuilendere brandstof toegestaan om de brandstofvoorziening te waarborgen te midden van de huidige energiecrisis. Net als andere Aziatische landen zoekt het land naar manieren om te gaan met de gevolgen van de oorlog in het Midden-Oosten. Deze maatregel laat zien dat de noodzaak om brandstofvoorziening op peil te houden soms haaks staat op bestaande milieuregels.

7 uur geleden
KVNR: Nederlandse zeevarenden in Golf voelen zich niet veilig

HILVERSUM (ANP) - Nederlandse zeevarenden op schepen in de Perzische Golf voelen zich momenteel niet veilig door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft directeur Annet Koster van de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) gezegd in het televisieprogramma WNL Op Zondag.

9 uur geleden
Chinese premier belooft aanpak van handelsoverschot

BEIJING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Chinese premier Li Qiang heeft beloofd de economie van China verder open te stellen voor buitenlandse bedrijven en iets te doen aan de zorgen van handelspartners over het grote handelsoverschot van zijn land. "We nemen de zorgen van onze handelspartners serieus en staan klaar om met alle partijen samen te werken om de gezonde en evenwichtige ontwikkeling van handel te bevorderen", zei Li zondag in een toespraak op het China Development Forum in Beijing.

11 uur geleden
Elon Musk kondigt ambitieuze plannen aan voor maken eigen chips

AUSTIN (ANP/AFP) - Elon Musk heeft dit weekend plannen aangekondigd om eigen chips te gaan maken voor kunstmatige intelligentie, robotica en datacenters in de ruimte. De zogenoemde Terafab, een fabriek nabij Austin in Texas, zal volgens Musk streven naar de productie van 1 terawatt aan rekenkracht per jaar.

12 uur geleden
Aanklagers: Musk moedigde deepfakes aan voor hogere waarde X

PARIJS (ANP/AFP) - Franse aanklagers vermoeden dat Elon Musk seksueel getinte deepfakes op socialemediaplatform X heeft aangemoedigd om de waarde van zijn bedrijf "kunstmatig" op te drijven. Dat hebben ze laten weten aan Amerikaanse autoriteiten, werd zaterdag bekendgemaakt.

1 dag geleden
Moeder ChatGPT wil personeelsbestand verdubbelen, schrijft FT

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - ChatGPT-moederbedrijf OpenAI heeft plannen om het aantal medewerkers dit jaar bijna te verdubbelen. Op die manier hoopt de Amerikaanse pionier op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI) concurrentie van bedrijven als Anthropic en Google het hoofd te bieden, schrijft zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden.

1 dag geleden