HDN: hypotheekmarkt koelt af, veel aanvragen voor verbouwing
UTRECHT (ANP) - Het aantal hypotheekaanvragen is ook in mei gedaald. Volgens Hypotheken Data Netwerk (HDN) werden er afgelopen maand 42.000 aanvragen gedaan, waarbij er vooral meer vraag was naar leningen voor de verbouwing van een woning.
In het eerste kwartaal was er nog sprake van een piek in het aantal aanvragen, met februari als absolute topmaand met 72.351 aanvragen. Dat had vooral te maken met de stijgende rentes, waardoor veel huizenbezitters besloten om de hypotheek om te zetten. In mei waren het vooral de verbouwers die zich bij de hypotheekverstrekkers meldden.
Verbouwers waren in mei goed voor 8900 aanvragen. Het aantal aanvragen van oversluiters stond op 6300. Volgens HDN zorgde deze groep de laatste maanden juist voor een piek in het aantal aanvragen. In vergelijking met recordmaand februari daalde het aantal oversluiters met 69 procent.
Looptijd hypotheek omlaag
Verder merkt HDN op dat de gemiddelde looptijd van een hypotheek lager ligt. Waar een jaar eerder nog 57 procent van de aanvragers het leningdeel voor twintig jaar vastzette, was dit in mei dit jaar 39 procent. Bij een kortere rentevaste periode zijn de maandlasten lager. Het gemiddelde inkomen van hypotheekaanvragers ging verder over de hele breedte omhoog.
Tot slot concludeert HDN, gelet op de gemiddelde hypotheeksom in de kopersmarkt, dat doorstromers in doorsnee minder overbieden voor een woning. Voor starters blijft de woningmarkt uiterst krap. Het gemiddelde hypotheekbedrag van doorstromers daalde licht, terwijl de gemiddelde hypotheeksom bij starters juist 6 procent steeg.
HDN is een coöperatieve vereniging en een initiatief van diverse hypotheek-, krediet- en verzekeringsmaatschappijen. Naar schatting van de organisatie verloopt ongeveer 85 procent van de hypotheekaanvragen in Nederland via het netwerk van HDN.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - ING heeft een eigen AI-model ontwikkeld om hypotheekaanvragen sneller te behandelen. Dit wil de bank op grotere schaal gaan inzetten, bevestigt een woordvoerder van ING na berichtgeving door Het Financieele Dagblad. ING is volgens de krant de eerste Nederlandse bank die AI op grote schaal gebruikt bij besluiten of mensen een hypotheek kunnen afsluiten. Andere banken zullen naar verwachting snel volgen.
51 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag flink lager begonnen aan de nieuwe handelsweek. De vergeldingsaanvallen tussen Israël en Iran zorgden voor onzekerheid rond de vredesonderhandelingen over de oorlog in het Midden-Oosten. Door het opgelaaide geweld in de regio liepen de olieprijzen hard op, nu een volledige heropening van de Straat van Hormuz voor olietankers weer verder weg lijkt.
53 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Verschillende grote partijen in de detailhandel stappen uit ondernemersorganisatie VNO-NCW. Supermarktkoepel CBL heeft het lidmaatschap opgezegd en bijvoorbeeld Jumbo verliest daardoor binnenkort ook zijn aansluiting bij de lobbyclub, bevestigen woordvoerders van die organisaties na berichtgeving van De Telegraaf.
59 minuten geledenLEEUWARDEN (ANP) - Bij de zuivelfabriek van FrieslandCampina in Leeuwarden gaan ongeveer honderd werknemers maandag een staking houden van zestien uur in het cao-conflict in de zuivelindustrie. Volgens vakbond FNV begint de staking om 14.00 uur en duurt de actie tot dinsdagochtend 06.00 uur.
1 uur geledenMILAAN (ANP/BLOOMBERG) - De Italiaanse bank Intesa Sanpaolo heeft een bod uitgebracht op Banca Monte dei Paschi di Siena, de oudste bank ter wereld. Het bod van 30,6 miljard euro van Intesa op Monte dei Paschi komt een dag na het fusievoorstel van de Italiaanse bank BPM aan Monte dei Paschi.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Tienduizenden langdurig zieken dreigen hun ontslagvergoeding mis te lopen door maatregelen van het kabinet-Jetten. Daarvoor waarschuwt vakbond CNV. De bond hekelt de kabinetskeuze om werkgevers niet meer te gaan compenseren als ze een transitievergoeding moeten betalen aan medewerkers die na twee jaar ziekte ontslag krijgen. Gedupeerden lopen daardoor gemiddeld 17.000 euro mis, becijfert CNV.
2 uur geledenSINGAPORE (ANP) - De olieprijzen gingen maandagochtend hard omhoog door het opgelaaide geweld in het Midden-Oosten. Israël heeft militaire doelwitten in Iran aangevallen na Iraanse raketaanvallen op Israël. Daarmee is er weer onzekerheid ontstaan over een vredesdeal tussen Iran en de Verenigde Staten en een volledige heropening van de Straat van Hormuz voor olietankers.
2 uur geleden