Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

HDN: hypotheekmarkt koelt af, veel aanvragen voor verbouwing

HDN: hypotheekmarkt koelt af, veel aanvragen voor verbouwing

UTRECHT (ANP) - Het aantal hypotheekaanvragen is ook in mei gedaald. Volgens Hypotheken Data Netwerk (HDN) werden er afgelopen maand 42.000 aanvragen gedaan, waarbij er vooral meer vraag was naar leningen voor de verbouwing van een woning.

In het eerste kwartaal was er nog sprake van een piek in het aantal aanvragen, met februari als absolute topmaand met 72.351 aanvragen. Dat had vooral te maken met de stijgende rentes, waardoor veel huizenbezitters besloten om de hypotheek om te zetten. In mei waren het vooral de verbouwers die zich bij de hypotheekverstrekkers meldden.

Verbouwers waren in mei goed voor 8900 aanvragen. Het aantal aanvragen van oversluiters stond op 6300. Volgens HDN zorgde deze groep de laatste maanden juist voor een piek in het aantal aanvragen. In vergelijking met recordmaand februari daalde het aantal oversluiters met 69 procent.

Looptijd hypotheek omlaag

Verder merkt HDN op dat de gemiddelde looptijd van een hypotheek lager ligt. Waar een jaar eerder nog 57 procent van de aanvragers het leningdeel voor twintig jaar vastzette, was dit in mei dit jaar 39 procent. Bij een kortere rentevaste periode zijn de maandlasten lager. Het gemiddelde inkomen van hypotheekaanvragers ging verder over de hele breedte omhoog.

Tot slot concludeert HDN, gelet op de gemiddelde hypotheeksom in de kopersmarkt, dat doorstromers in doorsnee minder overbieden voor een woning. Voor starters blijft de woningmarkt uiterst krap. Het gemiddelde hypotheekbedrag van doorstromers daalde licht, terwijl de gemiddelde hypotheeksom bij starters juist 6 procent steeg.

HDN is een coöperatieve vereniging en een initiatief van diverse hypotheek-, krediet- en verzekeringsmaatschappijen. Naar schatting van de organisatie verloopt ongeveer 85 procent van de hypotheekaanvragen in Nederland via het netwerk van HDN.

Meer uit Financieel

Techbedrijven winnen op Wall Street

NEW YORK (ANP) - Techbedrijven hoorden maandag bij de winnaars op de aandelenbeurzen in New York. Het enthousiasme over techaandelen deed de zorgen over de nog altijd hoge olieprijzen en obligatierentes even naar de achtergrond verdwijnen.

3 uur geleden
AI-bedrijven kunnen modellen niet beheersen, zegt klokkenluider

NEW YORK (ANP/AFP) - Toonaangevende AI-bedrijven weten niet hoe ze moeten voorkomen dat AI-systemen doelen nastreven die hun ontwikkelaars niet hebben meegegeven. Daarvoor waarschuwde klokkenluider Jacob Coxon, een voormalig medewerker van ChatGPT-moederbedrijf OpenAI en Claude-maker Anthropic.

4 uur geleden
Brussel wijst Poolse miljoenensteun voor truckfabrikant MAN af

BRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Commissie heeft miljoenensteun van de Poolse regering aan vrachtwagenfabrikant MAN Trucks afgewezen. Volgens Brussel is de steun van 26 miljoen euro die Polen had goedgekeurd voor de uitbreiding van een fabriek in Niepołomice in strijd met Europese regels voor staatssteun.

5 uur geleden
Bloomberg: Trump komt met nieuw plan voor lagere dieselprijs

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Donald Trump werkt aan een nieuwe maatregel om de dieselprijzen in de Verenigde Staten omlaag te krijgen voor de tussentijdse verkiezingen in november. De Amerikaanse president wil de beperkingen op het gebruik van een belastingvrije variant van diesel versoepelen, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden.

6 uur geleden
AkzoNobel bij stijgers in hogere AEX

AMSTERDAM (ANP) - AkzoNobel is maandag hoger geëindigd op de aandelenbeurs in Amsterdam. De verfproducent verkoopt zijn activiteiten op het gebied van decoratieve verf in Zuidoost-Azië en Australië aan het Japanse Nippon Paint. Met die transactie is een bedrag van ongeveer 1,4 miljard dollar gemoeid. AkzoNobel won 1,8 procent.

8 uur geleden
Meer bedrijven wachten op aansluiting op net voor stroomgebruik

DEN HAAG (ANP) - Meer bedrijven in Nederland wachten op een aansluiting voor stroomgebruik op het volle net. Volgens brancheorganisatie Netbeheer Nederland stonden eind juni in totaal bijna 15.500 aanvragen op de wachtlijst bij een regionale netbeheerder. Dat waren er eind 2025 nog 15.154.

8 uur geleden
Braziliaanse beurs opent hoger na verkiezingsvoorsprong Bolsonaro

SÃO PAULO (ANP/BLOOMBERG) - Beleggers op de beurs in São Paulo reageerden maandag enthousiast op het nieuws dat Flávio Bolsonaro de eerste ronde van de Braziliaanse verkiezingen had gewonnen. Bolsonaro wordt als marktvriendelijker gezien dan opponent en zittend president Luiz Inácio Lula da Silva. Bolsonaro deed het beter dan de peilingen hadden verwacht en is nu de favoriet voor de tweede ronde later deze maand.

9 uur geleden