Havisten en vwo'ers rapporteren meeste stress, vooral de meisjes
DEN HAAG (ANP) - Havo- en vwo-leerlingen zeggen het vaakst last te hebben van stress door school. Meisjes geven dit veel vaker aan dan jongens, zo wordt duidelijk uit een peiling van het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS) onder 51.000 scholieren.
In totaal zegt de helft van de middelbare scholieren die meededen aan de zogenoemde LAKS-monitor weleens stress te ervaren door school. Van de meisjes is dat 62 procent, van de jongens 37 procent. Het verschil tussen schooltypes is ook aanzienlijk. Van de vwo-leerlingen voelt 57 procent zich weleens gestrest door school, van de havo-leerlingen geldt dat voor 55 procent. Vmbo'ers rapporteerden juist veel minder vaak schoolgerelateerde stress: 38 procent.
Voor LAKS-voorzitter Iben Maas bevestigen deze cijfers signalen die al langer binnenkomen vanuit de achterban van de scholierenorganisatie. "Nu uit de monitor blijkt dat dat geldt voor ongeveer de helft van de leerlingen, mag het duidelijk zijn dat de urgentie om iets te doen aan de enorme prestatiedruk hoog is", zegt hij.
Pesten
Uit de monitor blijkt verder dat pesten een veelvoorkomend probleem blijft op scholen. Een op de drie scholieren gaf bij het invullen van de vragenlijst aan hier op een of andere manier last van te hebben gehad in de drie maanden daarvoor. Leerlingen op vmbo basis hebben bovengemiddeld veel te maken met pesten: 42 procent. Van diverse soorten pestgedrag wordt discriminatie het meest genoemd. Daar kreeg 1 op de 5 respondenten die last hadden van pestgedrag mee te maken. Van de gepeste groep gaf 17 procent aan dat een andere leerling hen expres lichamelijk pijn had gedaan in de drie maanden ervoor. Onlinepesten kwam relatief het minst voor, met een 'score' van 11 procent.
Een kleine meerderheid (54 procent) is tevreden over de manier waarop hun school pesten tegengaat. Een kwart is daar neutraal over, 21 procent vindt dat dit beter moet en vinkte "negatief" aan.
De scholieren die aan de monitor meewerkten, zitten op 82 middelbare scholen verspreid over het land. Als rapportcijfer gaven ze hun school gemiddeld een 6,8. Dat is ongeveer gelijk aan het cijfer in de vorige editie, toen scholen gemiddeld een 6,9 scoorden. Het LAKS ziet geen duidelijke aanwijzingen dat corona invloed heeft gehad op dit cijfer en is "blij dat leerlingen, ondanks de stress en zorgen die door de coronacrisis zijn ontstaan, toch nog steeds relatief tevreden zijn over hun scholen".
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten ziet geen blokkades bij coalitiepartijen op een hogere belasting op vermogens. Dat zegt hij in het debat over de belastingen. Het gaat om het voorstel van PRO en Volt om meer belasting te heffen op vermogens en winst en zo de lasten voor werkenden te verlichten.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kost de schatkist de komende jaren vele miljarden als het belastingplan van het kabinet het niet haalt, zei premier Rob Jetten tijdens het debat erover. Volgens hem loopt de Rijksoverheid volgend jaar bijna 2 miljard euro mis als het belastingplan wordt weggestemd. In 2028 zou dat oplopen tot 6,1 miljard euro, en "de jaren erna structureel 9 miljard euro".
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Moshtag B., die ervan wordt verdacht de opdracht te hebben gegeven voor de fatale explosie aan de Tarwekamp in Den Haag op 7 december 2024, zei woensdag dat hij is "meegesleurd" in het plan om brand te stichten in de bruidswinkel van zijn ex-vriendin. De explosie die volgde, kostte zes mensen het leven.
20 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse driehoek gaat met Feyenoord in overleg over het vuurwerkincident dinsdagavond bij de wedstrijd Feyenoord-Internazionale, meldt de woordvoerder van burgemeester Carola Schouten. De wedstrijd moest kortstondig worden onderbroken nadat er, ogenschijnlijk van buiten het stadion, vuurwerk neerdaalde op het veld en op het dak van de tribune.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Slechte leefomstandigheden in tentenkampen in Irak zijn geen reden voor asielminister Bart van den Brink om Jezidi's een verblijfsstatus te geven. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft hij dat Irak volgens hem bekende gegevens veilig genoeg is en dat Jezidi's, een overwegend Koerdisch sprekende minderheidsgroep, geen extra risico lopen.
21 uur geledenDORDRECHT (ANP) - Chemieconcern Chemours in Dordrecht zou zo snel mogelijk moeten stoppen met het uitstoten van PFAS-stoffen en een schadevergoeding moeten betalen aan circa 550.000 mensen die woonachtig zijn in Dordrecht en omstreken. De stichting PFAS Vrij Green Claim wil dat afdwingen bij de civiele rechter en is officieel een collectieve rechtszaak gestart.
22 uur geledenHAARLEM (ANP) - De provincie Noord-Holland wil in 2027 een extra sponsorbedrag van 79.500 euro toekennen aan het bevrijdingsfestival in Haarlem, dat elk jaar op 5 mei plaatsvindt in stadspark De Haarlemmerhout. Het bestuur van Bevrijdingspop had om een extra bijdrage gevraagd, omdat het anders niet lukt om het festival volgend jaar te organiseren. De stichting heeft ook de gemeente Haarlem om extra geld gevraagd.
22 uur geleden