Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Havenbaas: kwetsbaar door afhankelijkheid van Chinese goederen

Havenbaas: kwetsbaar door afhankelijkheid van Chinese goederen

ROTTERDAM (ANP) - Nederland is kwetsbaar doordat het zoveel producten uit China haalt en dat baart de baas van de Rotterdamse haven zorgen. "Ik denk dat het heel lastig wordt om auto's in Europa nog te produceren op het moment dat al die containers stoppen, als niks meer uit China bij ons in Europa komt", zei topman Boudewijn Siemons van het Havenbedrijf Rotterdam donderdag tijdens het jaarlijkse Havendebat. De kans dat dat gebeurt acht hij niet groot, benadrukte de topman daarbij. "Alleen we moeten er nooit naïef in worden."

Tijdens het debat werd door verschillende partijen, zoals wetenschappers, beleidsmakers en bedrijven, volop gediscussieerd over de invloed van China op de Rotterdamse haven. Dat kan op verschillende manieren, legde onderzoeker Frans-Paul van der Putten van Instituut Clingendael uit. Zo zijn er Chinese bedrijven die aandeelhouder zijn in containerterminals, waaronder een klein deel staatsbedrijven. Daarnaast zijn Chinese bedrijven klanten van de haven en wordt er apparatuur in de haven gebruikt van Chinese leveranciers.

"Als je kijkt waar we gewoon heel kwetsbaar zijn als samenleving, dan is het met al die spullen die uit China komen", vindt Siemons. "Heel veel van onze medicijnen komen daar vandaan, heel veel kritieke materialen om een windmolen te kunnen maken, zonnepanelen komen ervandaan. Heel veel basischemicaliën komen inmiddels daar vandaan. Dat staat aan de voet van alles wat wij produceren."

Goede gesprekken

Minder zorgen maakt hij zich over het feit dat containerterminals in Nederland bij het aandeelhouderschap voor een deel in Chinese handen zijn. "De grond is van ons en de kademuren zijn van ons. Dus er is ook heel veel van ons."

Als havenbaas heeft hij tot nu toe "niks kunnen merken" dat het misgaat met dat aandeelhouderschap, waarmee Chinese bedrijven hun aanwezigheid in de Rotterdamse haven vergroten. "Sterker nog, ik ben er met enige regelmaat en we hebben goede gesprekken. Dat betekent niet dat het in de toekomst niet kan gebeuren, maar op dit moment hebben we daar geen teken van."

Siemons benadrukt dat het vooral gaat om een balans vinden. "Ik heb geen moeite met wederzijdse afhankelijkheid."

Meer uit Financieel

Nederlandse export van goederen stijgt ruim 2 procent in juli

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse goederenexport is in juli opnieuw gestegen na een groei in juni. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) hebben bedrijven vooral meer machines en apparaten uitgevoerd. Ook de export van chemische producten en transportmiddelen was hoger. De exportgroei kwam uit op 2,1 procent.

45 minuten geleden
Meer bedrijven failliet in augustus

DEN HAAG (ANP) - Het aantal faillissementen is in augustus op jaarbasis met 9 procent toegenomen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In totaal gingen vorige maand 304 bedrijven failliet. Dat zijn 24 faillissementen meer dan in dezelfde maand een jaar eerder, en 38 meer dan in juli.

46 minuten geleden
OpenAI staat open voor vertraging in ontwikkeling AI

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI overweegt de ontwikkeling van geavanceerde kunstmatige intelligentie af te remmen. Bronnen van persbureau Bloomberg melden dat topman Sam Altman dat deze week tijdens een vergadering aan zijn medewerkers heeft laten weten.

3 uur geleden
CNV eist 3 tot 5,5 procent loonsverhoging in nieuw cao-seizoen

UTRECHT (ANP) - Vakbond CNV zet in op een loonsverhoging van 3 tot 5,5 procent bij de nieuwe cao-onderhandelingen. Deze looneis is vergelijkbaar met de eis uit het cao-seizoen vorig jaar, toen de vakbond ging voor een verhoging van 3,5 tot 5 procent. Daarnaast wil CNV de reiskostenvergoeding verhogen naar 25 cent per kilometer in alle cao's.

4 uur geleden
Wall Street omlaag door stijging olieprijzen en inflatiezorgen

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn donderdag opnieuw met verliezen gesloten. De stemming op Wall Street werd gedrukt door de verder stijgende olieprijzen, waardoor de inflatiezorgen nog meer toenamen. De olieprijzen stegen meer dan 6 procent en staan nu op de hoogste niveaus sinds mei. Brentolie steeg tot 108 dollar per vat en Amerikaanse olie kost ruim 102 dollar per vat.

9 uur geleden
Emiraten kondigen aan 40 miljard euro in Duitsland te investeren

BERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Arabische Emiraten (VAE) hebben toegezegd 40 miljard euro te investeren in Duitsland. Het pakket bestaat onder andere uit geld dat naar de bouw van geavanceerde datacenters gaat, maakten de landen bekend in een gezamenlijke verklaring.

12 uur geleden
Franse economie groeit minder dan gehoopt, denkt statistiekbureau

PARIJS (ANP/RTR) - De Franse economie groeit dit jaar veel minder hard dan de regering had verwacht. Naast de hittegolven van afgelopen zomer kampt Frankrijk ook met een verslechterde koopkracht, wat drukt op de uitgaven van consumenten. Daardoor komt de groei dit jaar slechts uit op 0,4 procent, waarschuwt het nationale statistiekbureau Insee.

13 uur geleden