Havenbaas: kwetsbaar door afhankelijkheid van Chinese goederen
ROTTERDAM (ANP) - Nederland is kwetsbaar doordat het zoveel producten uit China haalt en dat baart de baas van de Rotterdamse haven zorgen. "Ik denk dat het heel lastig wordt om auto's in Europa nog te produceren op het moment dat al die containers stoppen, als niks meer uit China bij ons in Europa komt", zei topman Boudewijn Siemons van het Havenbedrijf Rotterdam donderdag tijdens het jaarlijkse Havendebat. De kans dat dat gebeurt acht hij niet groot, benadrukte de topman daarbij. "Alleen we moeten er nooit naïef in worden."
Tijdens het debat werd door verschillende partijen, zoals wetenschappers, beleidsmakers en bedrijven, volop gediscussieerd over de invloed van China op de Rotterdamse haven. Dat kan op verschillende manieren, legde onderzoeker Frans-Paul van der Putten van Instituut Clingendael uit. Zo zijn er Chinese bedrijven die aandeelhouder zijn in containerterminals, waaronder een klein deel staatsbedrijven. Daarnaast zijn Chinese bedrijven klanten van de haven en wordt er apparatuur in de haven gebruikt van Chinese leveranciers.
"Als je kijkt waar we gewoon heel kwetsbaar zijn als samenleving, dan is het met al die spullen die uit China komen", vindt Siemons. "Heel veel van onze medicijnen komen daar vandaan, heel veel kritieke materialen om een windmolen te kunnen maken, zonnepanelen komen ervandaan. Heel veel basischemicaliën komen inmiddels daar vandaan. Dat staat aan de voet van alles wat wij produceren."
Goede gesprekken
Minder zorgen maakt hij zich over het feit dat containerterminals in Nederland bij het aandeelhouderschap voor een deel in Chinese handen zijn. "De grond is van ons en de kademuren zijn van ons. Dus er is ook heel veel van ons."
Als havenbaas heeft hij tot nu toe "niks kunnen merken" dat het misgaat met dat aandeelhouderschap, waarmee Chinese bedrijven hun aanwezigheid in de Rotterdamse haven vergroten. "Sterker nog, ik ben er met enige regelmaat en we hebben goede gesprekken. Dat betekent niet dat het in de toekomst niet kan gebeuren, maar op dit moment hebben we daar geen teken van."
Siemons benadrukt dat het vooral gaat om een balans vinden. "Ik heb geen moeite met wederzijdse afhankelijkheid."
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP) - Cyberbeveiliger Cloudflare ziet dat bedrijven geconfronteerd worden met de eerste cyberaanvallen die gericht zijn op de kwetsbaarheden in programmeertaal PHP. Dat heeft de technisch directeur Dane Knecht gezegd op socialmediaplatform X.
16 minuten geledenLONDEN (ANP/AFP/RTR) - De Britse regering heeft woensdag goedkeuring verleend voor gaswinning in het omstreden Jackdaw-gasveld in het Britse deel van de Noordzee. De start van de gasproductie bij Jackdaw had jarenlang te maken met vertraging door juridische procedures vanwege milieu- en klimaatzorgen.
20 minuten geledenSTRAATSBURG (ANP) - De Europese Commissie komt eind dit jaar met een voorstel om toeleveringsketens meer te spreiden, kondigde voorzitter Ursula von der Leyen woensdag aan. "Er mag geen sprake zijn van een kritieke afhankelijkheid van één enkele leverancier", zei de politica in debat met het Europees Parlement.
21 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De cybersecuritydienst voor EU-instituten, CERT-EU, waarschuwt voor twee "kritieke kwetsbaarheden" in de programmeertaal PHP. De organisatie achter die wereldwijd zeer belangrijke programmeertaal heeft melding gemaakt van de kwetsbaarheden, die het onder meer mogelijk maken om van afstand een server aan te sturen. Op die manier kunnen kwaadwillenden mogelijk controle krijgen over de server.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is woensdag iets hoger geopend. De chipfondsen stonden bij de stijgers na de koersdalingen op dinsdag. Verder kwamen verfproducent AkzoNobel, uitzendconcern Randstad en fitnessketen Basic-Fit met kwartaalcijfers op het Damrak. Randstad was daarop een uitblinker in de MidKap.
1 uur geledenZAANDAM (ANP) - De Amerikaanse ketens van supermarktconcern Ahold Delhaize hebben hun websites weer aangeschakeld. Door de grote cyberaanval en vele problemen bij het bedrijf lagen de sites van deze zusterketens van Albert Heijn er meer dan een week uit.
1 uur geledenHOOFDDORP (ANP) - Basic-Fit heeft dit jaar meer leden gekregen. In de afgelopen drie kwartalen telde de Nederlandse sportschoolketen, die ook in andere landen veel locaties heeft, 690.000 nieuwe leden vergeleken met de eerste negen maanden van vorig jaar. Daarmee is het ledenbestand uitgegroeid tot bijna 6,3 miljoen. Ook nam het gemiddelde aantal leden per Basic-Fit-locatie toe naar meer dan 3000.
2 uur geleden