
Havenbaas: kwetsbaar door afhankelijkheid van Chinese goederen
ROTTERDAM (ANP) - Nederland is kwetsbaar doordat het zoveel producten uit China haalt en dat baart de baas van de Rotterdamse haven zorgen. "Ik denk dat het heel lastig wordt om auto's in Europa nog te produceren op het moment dat al die containers stoppen, als niks meer uit China bij ons in Europa komt", zei topman Boudewijn Siemons van het Havenbedrijf Rotterdam donderdag tijdens het jaarlijkse Havendebat. De kans dat dat gebeurt acht hij niet groot, benadrukte de topman daarbij. "Alleen we moeten er nooit naïef in worden."
Tijdens het debat werd door verschillende partijen, zoals wetenschappers, beleidsmakers en bedrijven, volop gediscussieerd over de invloed van China op de Rotterdamse haven. Dat kan op verschillende manieren, legde onderzoeker Frans-Paul van der Putten van Instituut Clingendael uit. Zo zijn er Chinese bedrijven die aandeelhouder zijn in containerterminals, waaronder een klein deel staatsbedrijven. Daarnaast zijn Chinese bedrijven klanten van de haven en wordt er apparatuur in de haven gebruikt van Chinese leveranciers.
"Als je kijkt waar we gewoon heel kwetsbaar zijn als samenleving, dan is het met al die spullen die uit China komen", vindt Siemons. "Heel veel van onze medicijnen komen daar vandaan, heel veel kritieke materialen om een windmolen te kunnen maken, zonnepanelen komen ervandaan. Heel veel basischemicaliën komen inmiddels daar vandaan. Dat staat aan de voet van alles wat wij produceren."
Goede gesprekken
Minder zorgen maakt hij zich over het feit dat containerterminals in Nederland bij het aandeelhouderschap voor een deel in Chinese handen zijn. "De grond is van ons en de kademuren zijn van ons. Dus er is ook heel veel van ons."
Als havenbaas heeft hij tot nu toe "niks kunnen merken" dat het misgaat met dat aandeelhouderschap, waarmee Chinese bedrijven hun aanwezigheid in de Rotterdamse haven vergroten. "Sterker nog, ik ben er met enige regelmaat en we hebben goede gesprekken. Dat betekent niet dat het in de toekomst niet kan gebeuren, maar op dit moment hebben we daar geen teken van."
Siemons benadrukt dat het vooral gaat om een balans vinden. "Ik heb geen moeite met wederzijdse afhankelijkheid."
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York lieten maandag weinig beweging zien. Beleggers waren terughoudend in aanloop naar de jaarlijkse conferentie van de Federal Reserve, die vanaf donderdag in Jackson Hole wordt gehouden. Ook hadden beleggers aandacht voor het overleg tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky maandag in het Witte Huis, waarbij ook NAVO-baas Mark Rutte en een aantal Europese leiders aanwezig waren.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/DPA) - De Europese Unie heeft in de eerste helft van 2025 meer vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit Rusland geïmporteerd. Het landenblok heeft voor bijna 4,5 miljard euro aan Russisch lng ingevoerd. In de eerste zes maanden van 2024 was dit nog iets minder dan 3,5 miljard euro, meldt het Europese statistiekbureau Eurostat.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is maandag iets hoger gesloten. Beleggers wachten vooral op de uitkomst van het overleg later op de dag tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in het Witte Huis. NAVO-baas Mark Rutte en een aantal Europese leiders zijn ook aanwezig.
6 uur geledenDEURNE (ANP) - De noodlijdende bussenfabrikant Ebusco heeft een belangrijke stap gezet in de jacht op meer financiële mogelijkheden. De aandeelhouders gingen op een buitengewone vergadering akkoord met het omzetten van leningen in aandelen. Een van de twee geldschieters heeft al aangegeven daarvan gebruik te willen maken, waardoor er aan minder betalingsverplichtingen hoeft te worden voldaan.
8 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - China heeft zijn onderzoek verlengd naar EU-subsidies voor bepaalde zuivelproducten die het uit Europa importeert. Dit meldt het Chinese ministerie van Handel maandag.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag licht lager begonnen aan de nieuwe week. Beleggers deden het rustig aan in afwachting van het overleg in het Witte Huis tussen de Oekraïense president Volodymyr Zelensky en president Donald Trump. De Amerikaanse president wist vrijdag geen akkoord te sluiten met de Russische president Vladimir Poetin over een staakt-het-vuren in Oekraïne. Trump verklaarde wel dat Zelensky de oorlog met Rusland "bijna onmiddellijk" kan beëindigen als hij afziet van de herovering van de Krim en een NAVO-lidmaatschap voor Oekraïne.
9 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Het Verenigd Koninkrijk schrapt de invoering van extra grenscontroles op de import van levende dieren uit de Europese Unie. Dat heeft de Britse regering maandag bekendgemaakt. Op die manier moet de handel tussen het land en het landenblok soepeler gaan.
9 uur geleden