Havenbaas: 'heel spannend' of er voldoende gas is komende winter
ROTTERDAM (ANP) - Allard Castelein, topman van het Havenbedrijf Rotterdam, vreest dat de gasprijzen dit jaar weer gaan stijgen als gevolg van schaarste. "Het wordt echt heel spannend of we voldoende vloeibaar aardgas (lng) kunnen vinden om de opslagen weer te vullen voor de komende winter", zegt de bestuursvoorzitter tijdens een toelichting op de jaarcijfers van het Havenbedrijf.
Hij wijst erop dat er maar een beperkte hoeveelheid lng beschikbaar is in de wereld. "Ook is er een beperkte hoeveelheid schepen voor transport en fabrieken die lng weer in gas kunnen omzetten. Dus er zitten heel veel beperkingen in het systeem", aldus Castelein.
Vanuit Rusland komt er nog nauwelijks vloeibaar aardgas de Rotterdamse haven binnen als gevolg van de oorlog in Oekraïne. De Verenigde Staten is nu verreweg de grootste leverancier, maar dat gas is duurder.
Azië
De havenbaas voorziet dat "het rijke Westen" de gasvoorraden bij schaarste wel zal aanvullen door het uit onder andere Azië te halen. "Wij hebben meer geld over om lng te kopen. Het gas zal dan weggetrokken worden uit minder kapitaalkrachtige landen. Maar dat gaat ten koste van de prijs en dat heeft weer gevolgen voor de inflatie, financiering en energiekosten voor huishoudens", legt Castelein uit.
Vorige week daalde de Europese gasprijs voor het eerst in zeventien maanden onder de 50 euro per megawattuur. Die daling volgde op het groeiende vertrouwen dat Europa genoeg voorraden heeft om de winter door te komen zonder rantsoeneringen van de brandstof. De gasprijs is dit jaar al 35 procent gedaald. Op het hoogtepunt van de energiecrisis eind augustus vorig jaar moest nog ruim 300 euro per megawattuur worden betaald.
Meer uit Financieel
ROTTERDAM (ANP) - De flink opgelopen prijzen van olie en gas door de Iranoorlog zetten de chemische industrie in Nederland verder onder druk, stellen brancheorganisaties. Het afgelopen jaar sloten fabrieken al de deuren in de Rotterdamse haven, mede door hoge kosten.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Adobe behoorde vrijdag tot de verliezers op de beurzen in New York. Topman Shantanu Narayen kondigde aan af te treden zodra er een opvolger voor hem is gevonden. Een reden voor zijn plotselinge vertrek werd niet gegeven. Narayen is sinds 2007 de hoogste baas van het softwarebedrijf. Het nieuws van zijn aanstaande vertrek overschaduwde de beter dan verwachte kwartaalresultaten. Het aandeel werd 6 procent lager gezet.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De economie van de Verenigde Staten is in het vierde kwartaal van 2025 een stuk minder hard gegroeid dan eerder gedacht. De Amerikaanse export, bestedingen van consumenten en overheidsuitgaven waren minder hoog dan bij een eerste raming werd aangenomen, maakte een statistiekbureau van het ministerie van Handel bekend.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Nederlandse zeevarenden die vastzitten in de Perzische Golf zijn boos over het uitblijven van een oorlogstoeslag. Die krijgen ze nog niet, omdat Nederlandse rederijen het gebied niet erkennen als oorlogsgebied. De vakbond voor zeevarenden Nautilus is verbolgen en overweegt juridische stappen, laat bestuurder Richard Moti weten.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse regering wil regelgeving voor de bouw van kerncentrales grondig hervormen om versneld meer kernenergie te kunnen gebruiken. Het gaat onder andere om een afzwakking van regels voor natuurbehoud, wat kritiek oogst.
4 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duitsland moet overwegen fracking toe te staan om de energieprijzen te drukken en de afhankelijkheid van energie uit het buitenland te verminderen. Dat schrijven economische adviseurs van de Duitse minister van Economie Katherina Reiche in een rapport over de impact van de oorlog in het Midden-Oosten op de Duitse energiemarkt.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal winkels in de Randstad is de afgelopen jaren verder afgenomen. Supermarkten nemen de plek in van onder meer mode- en elektronicazaken, melden de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht op basis van onderzoek dat ze lieten uitvoeren door Ipsos I&O, Movares en Sweco.
5 uur geleden