Havenbaas: grote zorgen over verslechterend investeringsklimaat
ROTTERDAM (ANP) - Topman Boudewijn Siemons van het Havenbedrijf Rotterdam maakt zich "grote zorgen" over het verslechterende investeringsklimaat en de concurrentiepositie van de industrie, zoals de chemie, in Nederland. Dat zegt de topman bij de presentatie van de jaarcijfers van de grootste haven van Europa.
"Bedrijven moeten weten waar ze aan toe zijn en Nederland moet weer dé vestigingsplek voor de innovatieve en duurzame chemie worden", zei Siemons. De sector levert volgens hem een cruciale bijdrage aan de transitie naar een duurzame economie. Om "tempo te houden" in de energie- en grondstoffentransitie moeten er door overheid "moeilijke keuzes" worden gemaakt, zegt hij verder.
Het havenbedrijf wil dat een volgend kabinet de haven ondersteunt in de overgang naar een duurzamere economie. Daarom moet de politiek aandacht hebben voor de versterking van het investeringsklimaat voor de industrie, volgens de haven. Ook moet een volgend kabinet oog hebben voor voldoende capaciteit op het elektriciteitsnet, "daadkrachtig" stikstof-beleid en voldoende goed opgeleid technisch personeel om de transitie gaande te houden.
Omzetafname industrie
"Met toekomstbestendige keuzes en focus op de uitvoering van beleid kan de Rotterdamse haven zijn positie in internationale ketens verder ontwikkelen, een belangrijke bijdrage leveren aan het behalen van de nationale en Europese klimaatdoelstellingen en het versterken van de strategische autonomie van Europa", stelt het havenbedrijf.
De omzet van de Nederlandse industrie nam in het vierde kwartaal van vorig jaar met bijna 10 procent af in vergelijking met een jaar eerder, maakte het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) eerder bekend. De daling was het sterkst in onder meer de chemiesector.
'Onvoorspelbaar jaar'
Vooruitblikkend verwacht de haven dat 2024 een "onvoorspelbaar jaar" wordt. "Des te belangrijker is het om in deze volatiele tijden als haven een stabiele koers te blijven varen en plannen tot uitvoering te brengen die de transitie verder helpen", zegt het havenbedrijf, dat onder meer verwijst naar CO2-opslagproject Porthos.
Meer uit Financieel
VELDHOVEN (ANP) - ASML heeft Elon Musk uitgenodigd voor een intern evenement. Dat bevestigt een woordvoerster van de Veldhovense chipmachinemaker na berichtgeving van het Eindhovens Dagblad (ED). Musk zal tijdens de besloten technologieconferentie "zijn visie delen op AI, robotica, ruimtevaart en halfgeleiderproductie". Zijn bijdrage vindt virtueel plaats.
9 uur geledenSINT-PETERSBURG (ANP/RTR) - Amerikaanse energiebedrijven hebben het meeste baat bij de afsluiting van de Straat van Hormuz. Dat zei topman Igor Sechin van de grote Russische olieproducent Rosneft zaterdag. Hij waarschuwde wel dat aanhoudende spanningen in de belangrijke zeestraat de langetermijnvraag naar olie zullen ondermijnen.
10 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk is de grootste tarweproducent van Europa, maar importeert steeds meer meel, volgt uit nieuwe cijfers van de Franse meelindustrie. Volgens de sector komt dat door toenemende aankopen van supermarktketens, die daarmee Franse producenten in moeilijkheden brengen.
10 uur geledenLOS GATOS (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Netflix heeft een nieuwe voorzitter benoemd. Jay Hoag volgt medeoprichter Reed Hastings op, die het streamingplatform deze week na bijna dertig jaar heeft verlaten.
13 uur geledenLOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Verschillende Amerikaanse staten bereiden een rechtszaak voor om de overname van Warner Bros. Discovery door Paramount Skydance te blokkeren. Dat melden persbureaus Bloomberg en Reuters op basis van ingewijden. Californië, waar de entertainmentindustrie is gevestigd, neemt daarbij het voortouw.
14 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met forse verliezen het weekend ingegaan, waarbij vooral de technologiegraadmeter Nasdaq keihard daalde door zware koersdalingen in de chipsector. Het sentiment op Wall Street werd gedrukt door de verwachting dat de Amerikaanse centrale bank de rente kan gaan verhogen om de hoge inflatie tegen te gaan. Die verwachting werd extra versterkt door een beter dan verwacht cijfer over de Amerikaanse banengroei.
1 dag geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Facebook-moederbedrijf Meta Platforms overweegt een aandelenverkoop van tientallen miljarden dollars om verder te kunnen investeren in kunstmatige intelligentie (AI). Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times. Volgens bronnen van de krant zijn er gesprekken bij Meta over die aandelenverkoop.
1 dag geleden