Haven Terneuzen, Vlissingen en Gent boekt recordjaar door oorlog
TERNEUZEN (ANP) - De gedeeltelijk Zeeuwse haven North Sea Port heeft afgelopen jaar het beste jaar gedraaid sinds de havens in Vlissingen, Terneuzen en het Belgische Gent vijf jaar geleden samengingen. De bedrijven in de haven van 60 kilometer lang verwerkten vooral meer oliehoudende zaden, ruw ijzer en steenkool. Volgens de haven kwam dat doordat partijen hier voorraden van aanlegden vanwege de Europese sancties tegen Rusland.
De hoeveelheid overgeslagen goederen via zee nam afgelopen jaar met 7 procent toe ten opzichte van een jaar eerder. Van onder meer vloeibare meststoffen, diesel en kerosine werd meer overgeslagen in de zuidelijk gelegen haven. Die hoeveelheden zitten nog wel onder het niveau van voor corona. Het totale aantal goederen via zee lag wel 3 procent hoger dan in 2019.
Door de sancties tegen Rusland was dat land vorig jaar niet meer de belangrijkste handelspartner van North Sea Port. De Verenigde Staten zijn nu de nummer 1 door een stijging van ruim een kwart, nummer 2 Rusland kende een krimp van 15 procent. Ook handelen met onder meer met Canada, Australië en Algerije werd snel populairder door de oorlog in Oekraïne.
Binnenvaart
De binnenvaart was goed voor iets minder dan de helft van alle overgeslagen goederen. Ook deze sector groeide met 7 procent, tot bijna 65 miljoen ton. In totaal importeerde de haven 6 procent meer dan een jaar eerder, de minder belangrijke export steeg met 9 procent. North Sea Port verwacht dit jaar "een minder jaar, maar wel een degelijk jaar".
Groningen Seaports kende ook een positief jaar, maakte het donderdag al bekend. Dat kwam vooral doordat er een grote vraag was naar grond in Delfzijl en de Eemshaven. "Het voorgaande jaar merkten we al dat grond schaarser werd en die trend heeft zich het afgelopen jaar doorgezet. De terreinen in onze havens zijn behoorlijk gewild!", aldus topman Cas König.
Lng-terminal
Een hoogtepunt was de snelle aanleg van de lng-terminal in de Eemshaven. "In maart zijn we begonnen met de voorbereidingen en begin september was de terminal operationeel. Nog nooit is er ergens ter wereld een project van deze omvang op gebied van gas zo snel gerealiseerd", zei König. Ook dit jaar ziet er "rooskleurig" uit, met veel aandacht voor duurzaamheid.
Meer uit Financieel
ORANJESTAD (ANP) - De luchthaven van Aruba beleeft een "superzondag". Er worden naar verwachting meer dan 16.000 passagiers verwerkt. Naast de 68 aankomende en vertrekkende vluchten zijn er tien extra vluchten uit Amerika aangekondigd om passagiers te helpen die vast kwamen te zitten nadat zaterdag alle vluchten uit de VS waren geannuleerd, na de Amerikaanse aanval op Venezuela.
11 uur geledenATHENE (ANP/RTR) - Het vliegverkeer in Griekenland lijkt zondagmiddag langzaam weer op gang te komen, na een urenlange opschorting van alle aankomende en vertrekkende vluchten op Griekse luchthavens. Er was sprake van uitval van radiofrequenties, wat de gebruikelijke communicatie in het luchtverkeer lamlegde.
12 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Ook Corendon zet een extra vlucht in om passagiers naar Amsterdam te vliegen die zaterdag op Curaçao zijn gestrand. Deze vertrekt maandag. De maatschappij verwacht dat alle passagiers die langer op het eiland hebben moeten blijven, mee aan boord kunnen.
12 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM en TUI voeren extra vluchten uit om gestrande reizigers van de Antillen op te halen, hebben de maatschappijen zondagmiddag laten weten. Zaterdag konden meerdere vluchten naar de Caribische eilanden niet doorgaan door de ontwikkelingen in Venezuela. Inmiddels zijn de reguliere vluchten hervat. De extra vluchten zijn bedoeld voor de duizenden reizigers die zaterdag niet konden worden meegenomen.
13 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk scherpt zijn controles op verschillende voedselimporten aan om de zorgen van boeren weg te nemen die de laatste tijd veel hebben geprotesteerd tegen een Europees vrijhandelsakkoord met Zuid-Amerikaanse landen. Over deze Mercosur-overeenkomst, die nog altijd niet is getekend door Europa, is al langer veel te doen.
13 uur geledenWENEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Oliekartel OPEC+ houdt in het eerste kwartaal van dit jaar vast aan zijn pauze bij het verhogen van de olieproductie. Dat hebben afgevaardigden van de olielanden, waaronder Rusland en Saudi-Arabië, zondag besloten tijdens een onlinevergadering. Tussen de landen was ook weinig discussie; het overleg duurde minder dan tien minuten.
14 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De inmiddels toch al beruchte slechte stiptheid van de Duitse spoorwegen is vorig jaar verder verslechterd. Slechts 60,1 procent van de langeafstandstreinen arriveerde op tijd, meldt de krant Bild am Sonntag.
15 uur geleden