Haven Rotterdam op pre-coronaniveau, recordaantal containers
ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse haven heeft zich vorig jaar alweer hersteld van de dip uit 2020 als gevolg van de coronacrisis. De totale goederenoverslag lag weer op het niveau van 2019 en de containeroverslag bereikte zelfs een record met 15,3 miljoen stuks. Dat komt volgens het Havenbedrijf omdat er tijdens de pandemie minder aan diensten zoals bijvoorbeeld de horeca kon worden uitgegeven en daarom meer vraag naar goederen was.
De hogere aanvoer van containers staat in contrast met verstoringen in de containerlogistiek. Containers stonden bijvoorbeeld langer in havens voor ze doorgevoerd konden worden en dat leidde tot een verandering van de werkwijze van rederijen. Die deden minder havens aan. In Rotterdam kwamen bijvoorbeeld een tiende minder grote containerschepen, maar die brachten gemiddeld per keer wel 20 procent meer containers die hier gelost moesten worden. Dat zorgde voor extra druk op de containerterminals.
Niet alleen containers kwamen vaker aan in Rotterdam, ook vrijwel alle andere soorten goederen werden meer overgeslagen dan in 2020. Zo was er in de industrie meer behoefte aan staal, wat in de Rotterdamse haven leidde tot meer overslag van ijzererts, schroot en kolen voor de productie van staal in Duitsland. Ook de hoge gasprijs zorgde voor meer kolenoverslag omdat er meer van die brandstof verstookt werd om energie op te wekken.
Herstel
De hogere gasprijzen zorgden ook voor meer invoer van vloeibaar gemaakt gas (lng). Daarvan werd meer van buiten Europa gehaald. Normaal gesproken komt veel gas via pijpleidingen uit onder meer Rusland. Verder werden er ook meer hernieuwbare brandstoffen ingevoerd als biodiesel, ethanol en zogeheten sustainable aviation fuel of SAF.
Het herstel van de haven leidde tot een hogere omzet. Daarbij kwam dat het Havenbedrijf de kosten had beperkt waardoor er een bedrijfsresultaat was van 512,2 miljoen euro, bijna 34 miljoen euro meer dan in 2020. De gemeente Rotterdam en het Rijk, de aandeelhouders van het Havenbedrijf, kunnen daarom een dividend tegemoet zien van 122,7 miljoen euro. Dat is een toename van 2,2 miljoen euro.
Het Havenbedrijf verwacht dat de totale goederenoverslag dit jaar op ongeveer hetzelfde niveau uit zal komen als in 2021. Op het gebied van containers is de concurrentiepositie van de Rotterdamse haven naar eigen zeggen sterk, al blijven er naar verwachting verstoringen spelen.
Meer uit Financieel
LISSABON (ANP/BLOOMBERG) - Air France-KLM en Lufthansa hebben allebei een verbeterd, definitief bod gedaan op een groot belang in de Portugese luchtvaartmaatschappij TAP. Dat meldt Parpública, de beheerder van staatsdeelnemingen van Portugal. Naar verwachting valt halverwege oktober de beslissing.
18 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De interne toezichthouder van de Federal Reserve heeft geen aanwijzingen gevonden voor strafbare feiten rondom de verbouwing van het hoofdkantoor van de Amerikaanse centrale bank. De inspecteur-generaal van de Fed zag ook geen wangedrag door het bestuur.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Aandeelhouders van bioplasticmaker Avantium hebben het bedrijf woensdag toestemming gegeven om tientallen miljoenen euro's extra op te halen met de uitgifte van aandelen. De eigenaar van een bioplasticfabriek in Delfzijl heeft extra geld nodig omdat het langer dan verwacht duurde om die productielocatie op te starten.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse toezichthouder FTC onderzoekt grote AI-bedrijven vanwege verschillende veiligheidsincidenten. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. De Amerikaanse mededingingsautoriteit zou onder meer OpenAI, bekend van ChatGPT, en Anthropic van chatbot Claude onderzoeken.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is woensdag op de laatste handelsdag van september lager gesloten. Aan het begin van de dag noteerde de index van de hoofdfondsen nog wel een nieuw tussentijds record van 1127,38 punten.
3 uur geledenKEULEN (ANP) - Het Europees Agentschap voor de veiligheid van de Luchtvaart (EASA) waarschuwt luchtvaartmaatschappijen voor risico's in het luchtruim van Saudi-Arabië. De aanleiding is een toename van aanvallen door de aan Iran gelieerde Houthi-rebellen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ondernemersvereniging ONL voor Ondernemers vreest voor de pensioenen van haar achterban als de dinsdag gepresenteerde kabinetsplannen voor box 3 doorgaan. Dan zouden beleggers vanaf een lager bedrag belasting gaan betalen over hun rendement. "Veel mkb'ers hebben geen pensioenfonds achter zich: hun spaargeld en beleggingen zijn hun pensioen. Een ondernemer die al jaren belegt en zijn winst liquide maakt, betaalt daarover maar liefst 36 procent", reageert de belangenorganisatie.
4 uur geleden