Haven Rotterdam merkt nog weinig van sancties tegen Rusland
ROTTERDAM (ANP) - De haven van Rotterdam merkt vooralsnog niet veel van de sancties die het Westen heeft ingesteld tegen Rusland. Belangrijkste reden is dat de import van energie zoals olie, vloeibaar gemaakt gas (lng) en kolen nog gewoon door kan gaan, stelt het Havenbedrijf. Wel controleert de douane extra op de uitvoer van producten naar Rusland. Producten die ook voor wapens gebruikt kunnen worden mogen niet meer aan Rusland worden verhandeld.
Ongeveer 13 procent van alle goederen die in de Rotterdamse haven wordt overgeslagen heeft met Rusland van doen. Het gaat om 62 miljoen ton goederen, veelal energiedragers. Zo komt ongeveer een derde van alle ruwe olie in de haven uit Rusland en een kwart van het lng. Daarnaast komt ook nog 20 procent van de olieproducten en de kolen die in de Rotterdamse haven worden overgeslagen uit dat land.
Als de import uit Rusland niet meer mag, ontstaan er mogelijk knelpunten en zullen de prijzen stijgen. Vooral lng en aardgas zijn moeilijk op te vangen, stelt het Havenbedrijf.
Van de containeroverslag is ongeveer 10 procent op enige manier aan Rusland gelinkt. Die wordt dus extra gecontroleerd. Rusland voert zelf vooral metalen als staal, koper, aluminium en nikkel uit via de haven van Rotterdam. Die vallen nog niet onder de sancties van de Europese Unie.
Verder houdt de haven rekening met meer transport van defensiematerieel. Het Amerikaanse leger en de NAVO maken daarvoor al tientallen jaren gebruik van een bedrijf in de haven.
Meer uit Financieel
DUBLIN (ANP) - Twee op de drie tankstations in Ierland zitten zaterdag aan het eind van de dag vermoedelijk zonder brandstof als de blokkades in het land aanhouden. Daarvoor waarschuwt de Ierse brancheorganisatie voor brandstoffenleveranciers bij de publieke omroep RTE. Sinds dinsdag vinden protestacties in Ierland plaats, waarbij onder meer brandstofdepots en een belangrijke raffinaderij worden geblokkeerd.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - Twee grote Chinese schepen geladen met ruwe olie lijken de Straat van Hormuz te passeren, schrijft persbureau Bloomberg. Enkele uren eerder is een Grieks schip door de belangrijke zeestraat gevaren. Dit zou een aanzienlijke toename betekenen van het olietransport, enkele dagen nadat een staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran was aangekondigd.
4 uur geledenANTWERPEN (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Thailand heeft een steunpakket goedgekeurd om zijn economie te beschermen tegen de hoge olieprijzen die het gevolg zijn van de oorlog in het Midden-Oosten. Zo komt het Aziatische land met hogere brandstofsubsidies, uitkeringen en goedkopere leningen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse techconcern IBM heeft een schikking getroffen van 17 miljoen dollar met de Amerikaanse overheid, die een onderzoek had ingesteld naar het diversiteits-, gelijkheids- en inclusiebeleid van het bedrijf. Omgerekend gaat het om 14,5 miljoen euro.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Europa kan een serieuze defensieindustrie opzetten, maar dan moet er wel meer werk gemaakt worden van standaardisatie en snellere aanbestedingsprocedures. Daarop hamert de Nederlandse bestuurder bij het Internationaal Monetair Fonds (IMF) Marnix van Rij in gesprek met het ANP.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Tesla's geavanceerde rijhulpsysteem Full Self-Driving (Supervised) wordt toegelaten op de openbare weg in Nederland. Dat heeft de RDW, de vroegere Rijksdienst voor het Wegverkeer, bekendgemaakt. Met het systeem kunnen Tesla-rijders zonder handen aan het stuur door het verkeer gaan, zolang ze als bestuurder blijven opletten. Nederland is het eerste Europese land waar het zelfrijdende systeem wordt geïntroduceerd.
17 uur geledenNEW YORK (ANP) - Aan de winstreeks op Wall Street van de laatste dagen kwam vrijdag een einde. De graadmeters op de aandelenbeurzen in New York gingen overwegend met verliezen de handel uit. Beleggers leken wat voorzichtiger te worden in aanloop naar de vredesgesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran, die in het weekend beginnen.
18 uur geleden