Hassan als eerste Nederlandse gekozen tot beste atlete ter wereld
MONACO (ANP) - Sifan Hassan is in Monaco op het prijzengala van de mondiale bond World Athletics gekozen tot beste atlete van de wereld in 2024. De olympisch kampioene op de marathon is de eerste Nederlandse atlete die deze eer ten deel valt. De Botswaanse sprinter Letsile Tebogo won de verkiezing bij de mannen. Hij snelde op de Spelen in Parijs naar het goud op de 200 meter in een Afrikaans record van 19,45 seconden.
Hassan won daarnaast de titel in de zogeheten categorie 'out of stadium', oftewel de wedstrijden op de weg. Daarin kreeg Hassan meer stemmen dan Ruth Chepngetich, de andere finaliste. De Keniaanse won dit najaar de marathon van Chicago in een wereldrecord van 2.09.56.
De 31-jarige Hassan was op de Spelen in Parijs de eerste vrouw ooit die de baanafstanden 5000 en 10.000 meter combineerde met de marathon. Ze won brons op zowel de 5000 als 10.000 meter. Tussen laatstgenoemde afstand en de marathon zat één dag rust en toch presteerde Hassan het om naar het goud te rennen op de 42,195 kilometer. Ze versloeg in een adembenemende eindsprint de Ethiopische Tigist Assefa.
Dankwoord
"Ik bedank alle fans die op mij hebben gestemd", zei Hassan bij de ceremonie. "Ik had nooit gedacht dat ik deze titel zou winnen. Het was een te gek jaar, maar niet alleen voor mij. Alle atleten waren geweldig. Ik ben echt dankbaar, meer weet ik niet te zeggen."
Hassan was al vaker in haar carrière genomineerd voor de eretitel, onder meer in 2019 en 2021. De Nederlandse van Ethiopische komaf veroverde in 2019 twee wereldtitels (1500 meter en 10.000 meter) en in 2021 was ze de koningin van de Spelen in Tokio met olympisch goud op de 5000 en 10.000 meter en brons op de 1500 meter. Hassan was toen de eerste atlete die deze drie afstanden combineerde op een kampioenschap.
Niels Laros werd niet gekozen tot grootste talent van het jaar in de wereld. De 19-jarige middenafstandloper uit Oosterhout behoorde tot de drie finalisten, maar hij viel buiten de prijzen. De Italiaanse verspringer Mattia Furlani kreeg de titel. Laros werd in oktober wel uitgeroepen tot Europees talent van het jaar. Hij eindigde dit jaar in Parijs als zesde in de olympische finale van de 1500 meter in een Europees juniorenrecord (onder 20 jaar) van 3.29,54.
Meer uit Sport
DALLAS (ANP) - De Amerikaan Ben Shelton heeft het tennistoernooi van Dallas op zijn naam geschreven. De nummer 9 van de wereld rekende in de finale in drie sets af met zijn landgenoot Taylor Fritz, de nummer 7 van de wereld. De setstanden waren 3-6, 6-3 en 7-5.
11 uur geledenWANGELS (ANP) - Schaakgrootmeester Magnus Carlsen heeft een zoveelste wereldtitel aan zijn erelijst toegevoegd. De Noor, al vanaf 2011 de aanvoerder van de wereldranglijst, veroverde in het Duitse Wangels de eerste wereldtitel freestyleschaken. Hij versloeg in de finale de Amerikaan Fabiano Caruana na vier partijen: 2,5-1,5.
11 uur geledenMILAAN (ANP) - Trainer Gerard van Velde vindt dat hij zijn levenswerk heeft voltooid met de gouden olympische medaille van Femke Kok op de 500 meter. De voormalige sprinter, die zelf goud behaalde op de 1000 meter op de Spelen van Salt Lake City in 2002, won eerder het eerste Nederlandse goud bij de mannen op de 500 meter met zijn schaatser Michel Mulder op de Spelen van Sotsji in 2014.
14 uur geledenMILAAN (ANP) - Nederland is bij de Olympische Spelen in het medailleklassement naar de gedeelde vierde plaats gestegen. Dat is in Milaan en Cortina d'Ampezzo de hoogste klassering tot dusver voor TeamNL.
16 uur geledenANTERSELVA (ANP) - Lisa Vittozzi heeft Italië de eerste olympische gouden medaille ooit bezorgd in de biatlon. De 31-jarige Vittozzi veroverde het historische goud op de 10 kilometer achtervolging. Ze had ruim 28 seconden voorsprong op de Noorse Maren Kirkeeide, die het zilver won. Het brons ging naar de Finse Suvi Minkkinen, die als derde over de finish gleed op ruim 34 seconden van de winnares.
16 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De naam van tennisser Alex De Minaur staat dan toch op de boarding van Ahoy tussen alle winnaars van het ABN AMRO Open. Na twee verloren finales op rij sloeg de 26-jarige Australiër in de eindstrijd van 2026 tegen de één jaar jongere Canadees Félix Auger-Aliassime in twee sets toe: 6-3 6-2.
16 uur geledenMILAAN (ANP) - Femke Kok heeft bij de Olympische Spelen als eerste Nederlandse schaatsster goud veroverd op de 500 meter. De 25-jarige Friezin won de kortste afstand in het Milano Speed Skating Stadium in een olympisch record van 36,49.
16 uur geleden