Hassan als eerste Nederlandse gekozen tot beste atlete ter wereld
MONACO (ANP) - Sifan Hassan is in Monaco op het prijzengala van de mondiale bond World Athletics gekozen tot beste atlete van de wereld in 2024. De olympisch kampioene op de marathon is de eerste Nederlandse atlete die deze eer ten deel valt. De Botswaanse sprinter Letsile Tebogo won de verkiezing bij de mannen. Hij snelde op de Spelen in Parijs naar het goud op de 200 meter in een Afrikaans record van 19,45 seconden.
Hassan won daarnaast de titel in de zogeheten categorie 'out of stadium', oftewel de wedstrijden op de weg. Daarin kreeg Hassan meer stemmen dan Ruth Chepngetich, de andere finaliste. De Keniaanse won dit najaar de marathon van Chicago in een wereldrecord van 2.09.56.
De 31-jarige Hassan was op de Spelen in Parijs de eerste vrouw ooit die de baanafstanden 5000 en 10.000 meter combineerde met de marathon. Ze won brons op zowel de 5000 als 10.000 meter. Tussen laatstgenoemde afstand en de marathon zat één dag rust en toch presteerde Hassan het om naar het goud te rennen op de 42,195 kilometer. Ze versloeg in een adembenemende eindsprint de Ethiopische Tigist Assefa.
Dankwoord
"Ik bedank alle fans die op mij hebben gestemd", zei Hassan bij de ceremonie. "Ik had nooit gedacht dat ik deze titel zou winnen. Het was een te gek jaar, maar niet alleen voor mij. Alle atleten waren geweldig. Ik ben echt dankbaar, meer weet ik niet te zeggen."
Hassan was al vaker in haar carrière genomineerd voor de eretitel, onder meer in 2019 en 2021. De Nederlandse van Ethiopische komaf veroverde in 2019 twee wereldtitels (1500 meter en 10.000 meter) en in 2021 was ze de koningin van de Spelen in Tokio met olympisch goud op de 5000 en 10.000 meter en brons op de 1500 meter. Hassan was toen de eerste atlete die deze drie afstanden combineerde op een kampioenschap.
Niels Laros werd niet gekozen tot grootste talent van het jaar in de wereld. De 19-jarige middenafstandloper uit Oosterhout behoorde tot de drie finalisten, maar hij viel buiten de prijzen. De Italiaanse verspringer Mattia Furlani kreeg de titel. Laros werd in oktober wel uitgeroepen tot Europees talent van het jaar. Hij eindigde dit jaar in Parijs als zesde in de olympische finale van de 1500 meter in een Europees juniorenrecord (onder 20 jaar) van 3.29,54.
Meer uit Sport
PAPENDAL (ANP) - Freestyle-snowboardster Romy van Vreden heeft aan de kwalificatie-eisen voldaan voor de Olympische Spelen in Milaan van volgende maand. Dat hebben NOC*NSF en de Nederlandse Ski Vereniging (NSkiV) bevestigd aan het ANP.
2 uur geledenMELBOURNE (ANP) - Tennisser Novak Djokovic heeft zich eenvoudig geplaatst voor de tweede ronde van de Australian Open. De 24-voudig grandslamwinnaar uit Servië was in drie sets te sterk voor de Spanjaard Pedro Martínez: 6-3 6-2 6-2.
3 uur geledenMELBOURNE (ANP/AFP) - Tennisster Iga Swiatek is haar jacht op de 'career grand slam' begonnen met een moeizame zege op Yue Yuan. De mondiale nummer 2 uit Polen won met 7-6 (5) 6-3 van de Chinese qualifier.
5 uur geledenMELBOURNE (ANP) - De Canadese tennisser Félix Auger-Aliassime is als eerste speler uit de mondiale top 10 uitgeschakeld op de Australian Open. De nummer 8 van de wereldranglijst moest in zijn partij tegen de Portugees Nuno Borges opgeven met kramp. De stand was 2-1 in sets in het voordeel van Borges (3-6 6-4 6-4 0-0).
6 uur geledenMELBOURNE (ANP) - Jesper de Jong is in de eerste ronde van de Australian Open uitgeschakeld. De 25-jarige Nederlander verloor in drie sets (7-5 6-2 7-6 (2)) van de Rus Daniil Medvedev.
12 uur geledenTILBURG (ANP) - Sjinkie Knegt heeft zondag bij zijn afscheid als shorttracker van de KNSB de gouden speld ontvangen. De bond eert daarmee schaatsers die een bijzondere prestatie hebben geleverd.
23 uur geledenTILBURG (ANP) - De 500 meter bij de Europese kampioenschappen shorttrack in Tilburg heeft een volledig Nederlands podium opgeleverd. Xandra Velzeboer won en schreef daarmee naast de 1000 meter ook de kortste afstand op haar naam.
1 dag geleden