Hasekamp (CPB) oppert: stel lastenverlaging wat uit
DEN HAAG (ANP) - Om te voorkomen dat het begrotingstekort te snel oploopt, zou het kabinet kunnen overwegen om maatregelen die de lasten van burgers verlagen wat later in te voeren. Dat suggereert CPB-directeur Pieter Hasekamp. Het gaat "verrassend goed" met de economie, stelt hij naar aanleiding van de jongste raming van het planbureau. "Dus is dit dan het moment om extra lastenverlichting te geven?"
Het begrotingstekort ligt volgend jaar op 2,6 procent, "aanzienlijk hoger", volgens het Centraal Planbureau. Zonder bijsturen komt het tekort in 2026 zelfs boven de norm van 3 procent van het bruto binnenlands product. Maar Hasekamp pleit nog niet voor "plotse ingrepen" in de vorm van harde bezuinigingen.
Bijsturen is op dit moment wel verstandig, volgens de CPB-voorman. Zo staan er flink wat lastenverlichtingen gepland voor volgend jaar, onder meer doordat het kabinet de accijnzen op brandstof nog eens een jaar verlaagt. "Dit kabinet doet eerst het zoet en dan het zuur. Dat zou je iets kunnen spreiden." Op die manier blijft ook het huishoudboekje van de overheid beter op orde, verwacht Hasekamp. Dat is bovendien een maatregel waar het kabinet "zelf vrij makkelijk op kan sturen".
Adviezen meegenomen
Het is nog maar de vraag of het kabinet, dat zich snel zal willen bewijzen, hiernaar luistert, erkent Hasekamp. Mocht het kabinet-Schoof toch aansturen op bezuinigingen, dan roept het CPB op om dit "toekomstgericht, geleidelijk of liefst in relatie tot hervormingen te doen".
Premier Dick Schoof laat desgevraagd weten de suggestie mee te wegen. "We nemen alle adviezen, en zeker die van het CPB, zeer zeker mee." Maar het is het kabinet zelf dat besluiten hierover neemt, benadrukt hij.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten spreekt van "een regelrechte aanslag op onze vrije en tolerante samenleving" nadat in Berlijn een automobilist is ingereden op een menigte tijdens de Pride. In een bericht op X heeft hij het over een "afschuwelijke daad van agressie".
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland is begonnen een deel van zijn strategische oliereserve op de markt te brengen. Dat meldt een woordvoerder van minister Stientje van Veldhoven (Klimaat en Groene Groei, D66) vrijdag na berichtgeving van NRC. In maart kondigde het Internationaal Energieagentschap (IEA) aan 400 miljoen vaten uit de noodreserves van aangesloten landen vrij te geven na het uitbreken van de oorlog tussen de Verenigde Staten met Israël tegen Iran.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De reisadviezen voor verschillende landen in het Midden-Oosten zijn aangescherpt. Dat komt omdat de veiligheidssituatie daar is verslechterd, aldus het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken. "De situatie in het Midden-Oosten blijft onvoorspelbaar."
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Goederen uit illegale nederzettingen in door Israël bezette gebieden mogen vanaf 22 september Nederland niet meer in. Dat meldt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) aan de Tweede Kamer. Het handelsverbod zat er al aan te komen, maar de ingangsdatum was nog niet bekend.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten hoopt de goede betrekkingen met het Verenigd Koninkrijk onder de nieuwe premier Andy Burnham voort te kunnen zetten. De oud-burgemeester van Manchester werd maandag door koning Charles gevraagd een nieuwe regering te vormen.
1 week geledenROTTERDAM (ANP) - Minister-president Rob Jetten kan donderdag de Rotterdamse burgemeester Carola Schouten niet vergezellen als ze van de Euromast gaat abseilen. De reden is dat de agenda van Jetten het niet toestaat aanwezig te zijn, meldt de gemeente Rotterdam.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) begrijpt dat de tijdelijke afsluiting van de Merwedebrug bij Gorinchem een "flinke tegenvaller" voor de transportsector is. Hij hoopt snel meer te kunnen zeggen over hoe het verdergaat, laat hij in een reactie weten.
1 week geleden