Harris hekelt 'brutaal dictatorschap' in Noord-Korea bij bezoek
SEOUL (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse vicepresident Kamala Harris heeft donderdag de gedemilitariseerde zone (DMZ) tussen Noord- en Zuid-Korea bezocht. Ze omschreef Noord-Korea daar als een land met een "brutaal dictatorschap, een illegaal wapenprogramma en wijdverbreide mensenrechtenschendingen die de vrede en stabiliteit bedreigen".
Volgens Harris laat de grenszone duidelijk zien dat Noord- en Zuid-Korea "dramatisch andere wegen" zijn ingeslagen. De Verenigde Staten en de rest van de wereld zijn uit op "een stabiel en vredig Koreaans schiereiland, waar Noord-Korea niet langer een bedreiging vormt", aldus Harris.
Eerder op de dag had de vicepresident een ontmoeting met de Zuid-Koreaanse president Yoon Suk Yeol in Seoul. Harris en Yoon veroordeelden tijdens hun gesprek de "provocerende, nucleaire retoriek en testen met ballistische raketten" van Noord-Korea. Woensdag vuurde Noord-Korea nog twee ballistische korteafstandsraketten af die in de Japanse Zee terechtkwamen.
Staatsbegrafenis Shinzo Abe
Harris landde eerder op donderdag op Osan Air Base, ongeveer 70 kilometer ten zuiden van Seoul, nadat zij de staatsbegrafenis van de voormalige Japanse premier Shinzo Abe in Tokio had bezocht. Na aankomst zei zij in Zuid-Korea te zijn "om de sterke band met het land aan te halen".
Harris en Yoon hebben tijdens hun gesprek opnieuw de intentie uitgesproken zich in te zetten voor de complete denuclearisatie van het Koreaanse schiereiland, meldt het Witte Huis. Ze hebben onder meer besproken hoe de Verenigde Staten en Zuid-Korea in de toekomst moeten reageren op mogelijke provocaties van Noord-Korea. Zo zouden de landen onder meer moeten samenwerken met Japan.
Bezoek Nancy Pelosi
Begin vorige maand bezocht de Amerikaanse toppolitica Nancy Pelosi de DMZ ook al. Het was het eerste bezoek van een hooggeplaatste Amerikaanse politicus sinds voormalig president Donald Trump er in 2019 naartoe ging en daar de Noord-Koreaanse dictator Kim Jong-un ontmoette.
Noord-Korea haalde naar aanleiding van het bezoek uit naar Pelosi en noemde haar "de ergste verwoester van internationale vrede".
Meer uit Buitenland
KOPENHAGEN (ANP/AFP/RTR) - Het linkse blok van de sociaaldemocratische premier Mette Frederiksen heeft de Deense parlementsverkiezingen gewonnen, maar haalde opnieuw geen meerderheid. De sociaaldemocraten zelf boekten hun slechtste resultaat in meer dan 120 jaar.
2 uur geledenPALM BEACH (ANP) - In het kiesdistrict rond Mar-a-Lago, het landgoed van president Donald Trump in Florida, heeft de Democratische Emily Gregory een zetel in het parlement van de staat gewonnen. Ze versloeg de door Trump gesteunde Republikein Jon Maples. Dat melden Amerikaanse media, waaronder Politico.
2 uur geledenMIAMI (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio heeft dinsdag bijna drie uur getuigd in een corruptiezaak tegen zijn goede vriend en voormalig congreslid David Rivera. Die staat terecht voor geheime lobbyactiviteiten namens Venezuela tijdens Trumps eerste ambtstermijn.
4 uur geledenNICOSIA (ANP) - Cyprus wil nieuwe afspraken maken met het Verenigd Koninkrijk, nadat een Britse militaire basis op het eiland werd geraakt door een drone. The Telegraph schrijft dat de Cypriotische president Nikos Christodoulides veiligheidsgaranties heeft geƫist in een lang telefoongesprek met de Britse premier Keir Starmer.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump claimt dat hij een "heel groot cadeau" van Iran heeft gekregen. Hij wilde niet zeggen wat het precies was, maar het zou te maken hebben met de Straat van Hormuz en olie en gas.
6 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran zegt "niet-vijandige" schepen door te laten op de Straat van Hormuz. Dat meldt de Financial Times op basis van een brief die Teheran gestuurd heeft naar leden van de Internationale Maritieme Organisatie (IMO) van de VN.
7 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - De sociaaldemocratische partij van premier Mette Frederiksen is bij de Deense parlementsverkiezingen opnieuw de grootste geworden, blijkt uit de exitpoll van de omroep DR. Maar het linkse blok waar de sociaaldemocraten deel van uitmaken lijkt te weinig zetels te halen voor een meerderheid, dus het is nog onduidelijk wat voor coalitie er kan worden gesloten.
8 uur geleden