Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hariri mag voor vierde keer regering in Libanon vormen

Hariri mag voor vierde keer regering in Libanon vormen

BEIROET (ANP) - De Libanese oud-premier Saad Hariri is door president Michel Aoun uitgekozen om een nieuwe regering te vormen. Hij krijgt de opdracht de economie van het land uit het slop te trekken nu de meeste fracties in het parlement zijn nominatie steunen.

De 50-jarige Hariri leidde drie regeringen. Hij trad een klein jaar geleden af na ongekende protesten tegen de politieke elites, die worden beschuldigd van corruptie en wanbestuur.

Afgelopen weekend gingen weer duizenden demonstranten de straat op in de hoofdstad Beiroet. De betogers gingen naar de haven waar op 4 augustus een verwoestende explosie vele levens en gewonden eiste. De protesten duren al meer dan een jaar, nadat het toenmalige kabinet belastingen op onder meer benzine, tabak en telefonie via gratis diensten als WhatsApp aankondigde in een poging de enorme staatsschuld te doen slinken.

Hariri stapte vanwege de massale demonstraties vorig jaar oktober op, waarop premier Hassan Diab in januari een regering vormde. Die vertrok na de explosie.

Binnen het politieke systeem van Libanon moet de regeringsleider een soennitische moslim zijn. President Aoun is een christen, evenals de legerchef. In het parlement is de verhouding tussen beide geloofsgroepen gelijk. De door Iran gesteunde sjiitische beweging Hezbollah heeft zich niet achter de nominatie van Hariri geschaard, maar zegt niet dwars te gaan liggen.

Het land telt naar schatting zo’n 7 miljoen inwoners.

Meer uit Buitenland

Veiligheidskabinet keurt plan Netanyahu bezetting Gaza-Stad goed

JERUZALEM (ANP/RTR) - Het Israëlische veiligheidskabinet heeft het voorstel van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu voor de bezetting van Gaza-Stad goedgekeurd. Dat melden onder meer The Times of Israel en de BBC op basis van het kabinet van premier Netanyahu. Eerder meldde Axios-verslaggever Barak Ravid de goedkeuring al onder verwijzing naar een Israëlische functionaris.

1 uur geleden
VS verhogen beloning voor arrestatie Maduro tot 50 miljoen dollar

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten loven een beloning van 50 miljoen dollar (ongeveer 42,8 miljoen euro) uit voor informatie die leidt tot de arrestatie van de Venezolaanse president Nicolás Maduro. Dat meldt minister van Justitie Pam Bondi. Eerder loofde Washington een beloning van 25 miljoen dollar uit voor dergelijke informatie.

4 uur geleden
Trump naar Hooggerechtshof om beperkingen migrantenrazzia's

WASHINGTON (ANP) - De regering van president Donald Trump heeft het Amerikaanse Hooggerechtshof gevraagd een uitspraak van een rechtbank in Los Angeles op te heffen. De uitspraak verbiedt overheidsfunctionarissen om mensen aan te houden of vast te houden zonder "redelijke verdenking" dat ze illegaal in het land verblijven. Agenten mogen niet langer louter aanhoudingen verrichten op basis van ras of etniciteit, of door te kijken of ze Spaans of Engels met een accent spreken.

4 uur geleden
Trump: Poetin kan met mij spreken zonder Zelensky te ontmoeten

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Trump is bereid de Russische president Poetin te spreken, ook als die weigert de Oekraïense president Zelensky te ontmoeten. Poetin hoeft niet eerst in te stemmen met een ontmoeting met Zelensky, zei de Amerikaanse leider over zijn poging een bestand te bereiken tussen de Russen en Oekraïne.

7 uur geleden
Hamas noemt plan totale controle Israël over Gaza een staatsgreep

GAZA (ANP/RTR) - De Palestijnse beweging Hamas, die de hele Gazastrook bestuurde, noemt de Israëlische plannen voor een volledige controle over het gebied een staatsgreep. Hamas benadrukt dat de besprekingen over een wapenstilstand nog lopen.

10 uur geleden
Grote natuurbrand in Zuid-Frankrijk onder controle

NARBONNE (ANP) - Een grote natuurbrand die sinds dinsdag in het Zuid-Franse departement Aude woedt, is volgens de plaatselijke autoriteiten onder controle. Volgens de media is het de grootste bosbrand in Frankrijk sinds zeker een halve eeuw en heeft die in korte tijd 170 vierkante kilometer aan struikgewas, pijnbomen en landerijen in de as gelegd.

10 uur geleden
Netanyahu: Israël wil heel Gaza militair beheersen, niet houden

JERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft in gesprek met media gezegd dat hij de hele Gazastrook militair wil beheersen, maar de strook niet wil houden of annexeren. Het is volgens hem "de bedoeling dat de hele Gazastrook militair wordt beheerst, maar we willen die niet houden. We dragen de strook te zijner tijd over aan andere Arabische krachten die het bestuur goed kunnen overnemen".

13 uur geleden