Harde clash DENK en JA21 over belastingen en racisme
DEN HAAG (ANP) - Lijsttrekkers Joost Eerdmans (JA21) en Stephan van Baarle (DENK) hebben geen goed woord over voor elkaars plannen voor de portemonnee van Nederlanders. Eerdmans is volgens Van Baarle een "omgekeerde Robin Hood" omdat hij rijken zou matsen en armen er minder goed vanaf komen. Eerdmans hekelt dat de DENK-lijsttrekker de "racismekaart" trekt als het gaat over het aantal mensen met een migratieachtergrond dat in armoede leeft.
Samen met ChristenUnie-voorvrouw Mirjam Bikker spraken de partijleiders in het NOS-verkiezingsdebat over bestaanszekerheid en maatregelen die Nederlanders moeten helpen de rekeningen te betalen. Volgens JA21 stijgen de prijzen van gewone producten in de supermarkt als DENK haar voorgestelde "graaitaks" invoert. Van Baarle noemde de plannen van JA21 juist een "ramp voor de portemonnee".
De DENK-voorman sprak ook van de "schandalige statistiek" die laat zien dat in Nederland mensen met een migratieachtergrond zijn oververtegenwoordigd in de armoedecijfers. Zij hebben te maken met institutioneel racisme waardoor ze minder makkelijk aan een baan komen, aldus Van Baarle. "Gewoon een hele foute redenering", oordeelde Eerdmans. "Want er is geen werkgever in Nederland en geen ondernemer die zegt: om dat kleurtje wil ik u niet."
Ook Bikker was fel op de plannen van Eerdmans, omdat JA21 de lasten bij gezinnen legt, maar ze legde Van Baarle ook voor dat zijn plannen helemaal niet zijn doorgerekend door het Centraal Planbureau. Zelf leverde de ChristenUnie de afgelopen jaren de minister voor armoedebeleid, constateerde presentator Winfried Baijens. Bikker benadrukt dat de plannen van haar partij armoede meer dan halveren en dat de ChristenUnie de lasten van gezinnen waarbij één persoon de kostwinner is, wil verlagen.
Net als DENK wil de ChristenUnie het minimumloon verhogen. JA21 is daar geen voorstander van. Die partij wil vooral dat gezinnen veel minder belasting betalen over hun inkomen.
Meer uit Politiek
AMSTERDAM (ANP) - Amnesty International maakt zich "ernstige zorgen" over de rechten van vluchtelingen in het vrijdag gepresenteerde coalitieakkoord. "Mensen op de vlucht worden al jarenlang gestigmatiseerd en ontmenselijkt in het politieke debat. Het is schokkend om te lezen dat de rechten van mensen die vluchten voor oorlog en vervolging nog verder worden afgebroken", aldus de hulporganisatie over de plannen van D66, VVD en CDA.
5 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Dat het CDA weer mee gaat regeren, betekent dat het lastig gaat worden, verwacht partijleider Henri Bontenbal. Op een partijcongres in Den Bosch blikt hij vooruit op de fase na het net gepresenteerde coalitieakkoord. "Als we verantwoordelijkheid dragen, worden we ook weer stevig aangesproken op het regeringsbeleid. Dat is nu eenmaal hoe het gaat."
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als Rob Jetten premier van Nederland wordt, is hij de jongste minister-president ooit. Dat blijkt uit data die het ANP vergeleek. In maart wordt Jetten 39 jaar. De gemiddelde leeftijd van Nederlandse premiers is 55,1 jaar.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Amsterdamse burgemeester Femke Halsema verwacht een normaal gesprek te kunnen voeren met toekomstig premier Rob Jetten. Dat vertelt ze in Het Parool. Het vorige kabinet was Amsterdam volgens Halsema "liever kwijt dan rijk".
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Fractieleider Lidewij de Vos van het uiterst rechtse Forum voor Democratie heeft weinig goede woorden over voor het regeerakkoord van D66, VVD en CDA. "Op vrijwel alle vlakken slaan deze partijen de verkeerde richting in", laat De Vos in een verklaring weten.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet gaat geen nieuwe medische evacuatie van kinderen uit Gaza meer regelen. Het is aan het volgende kabinet om hierover een besluit te nemen, schrijven staatssecretaris Aukje de Vries (Ontwikkelingshulp, VVD) en minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) vrijdag aan de Tweede Kamer.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De rechter moet wetten kunnen toetsen aan de grondwet, vindt de coalitie. D66, VVD en CDA willen daarvoor artikel 120 van de grondwet aanpassen, waarin het toetsingsverbod is vastgelegd.
1 dag geleden