Harbers: schrappen vluchten naar, maar anders dreigt zomerchaos
DEN HAAG (ANP) - Dat er deze zomer een flink aantal vluchten wordt geschrapt op Schiphol is "heel naar" en "wat je niet wil", zegt minister Mark Harbers van Infrastructuur en Waterstaat. "Maar het is uiteindelijk de keuze tussen dit en een totaal onvoorspelbare operatie op Schiphol." De chaos zou "twee of drie" keer zo groot zijn als in de meivakantie, vreest de bewindsman.
"Schiphol is van meet af aan duidelijk geweest: als andere maatregelen niet helpen, moet je hiertoe overgaan", zegt Harbers. Hoewel de luchthaven nieuw personeel probeert aan te trekken, komen die mensen "niet morgen op Schiphol te werken". De oplossing kwam voor de piekweken in de zomer niet op tijd.
Harbers spreekt van een "vreselijk afweging, wetende hoeveel het betekent voor mensen" die graag met het vliegtuig op vakantie willen, en nu in de onduidelijkheid zitten. Maar het alternatief was volgens hem een enorm drukke zomer, met lange rijen én risico's voor de openbare orde.
Het kabinet zelf heeft ook gekeken hoe het Schiphol te hulp kan schieten. Zo is gevraagd of het leger of de beveiligingsdienst van de Rijksoverheid zelf kon bijspringen. Maar "ook daar liggen de mensen niet voor het oprapen".
De bewindsman gaat de crisis op de luchthaven na de zomermaanden "nog eens goed evalueren met Schiphol", maar hij zegt dat de animo om weer te vliegen na de coronacrisis "zelfs de meest ambitieuze verwachtingen nog overtreft". Bovendien, benadrukt Harbers, zijn de problemen op vliegvelden in heel Europa zichtbaar, en niet alleen op Schiphol. "Overal piept en kraakt het."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinetsplan om de NPO meer tijd te laten inruimen voor reclame, moet jaarlijks ongeveer 12 miljoen euro opleveren. De ministerraad is vrijdag akkoord gegaan met dit plan van demissionair minister Gouke Moes (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, BBB), waar media donderdag al over berichtten.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma verwacht een "positieve grondhouding" van de Europese Commissie als het gaat om een nieuwe uitzondering die Nederlandse boeren ruimte geeft meer mest uit te rijden. Dat zei de demissionaire BBB-minister vrijdag voor het begin van de ministerraad. Ze legt een verband tussen de mestregels en een internationaal handelsverdrag.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland is gebaat bij een "gretig" kabinet dat voortvarend aan de slag wil met klimaatbeleid. Met die boodschap is voorzitter Kees Vendrik van het Nationaal Klimaat Platform aangeschoven bij informateur Sybrand Buma en de onderhandelaars over een nieuw kabinet namens D66 en CDA.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Hoge verkeersboetes blijven nodig om "de politie, de brandweer en andere veiligheidsvraagstukken" te betalen. Dat zei demissionair justitieminister Foort van Oosten (VVD) voorafgaand aan de ministerraad. "Het zijn hoge boetes, dat erken ik. Dat heeft enerzijds te maken met het naleven van de verkeersregels, en anderzijds met een financieringsvraagstuk dat we hieruit betalen."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Defensieminister Ruben Brekelmans heeft "grote vraagtekens" bij "een aantal elementen" van het Amerikaanse vredesplan voor Oekraïne. Welke punten dat precies zijn, wilde de demissionaire VVD-bewindsman niet zeggen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat kijken wat de gevolgen zijn als het bedrijf Solvinity, dat onder meer een belangrijke rol speelt bij het gebruik van DigiD, wordt overgenomen door een Amerikaans bedrijf. Het Amerikaanse bedrijf Kyndryl staat op het punt Solvinity over te nemen, meldde de Autoriteit Consument & Markt vrijdag.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Voormalig ASML-topman Peter Wennink maakt zich zorgen over het tempo waarin elders in de wereld wordt ingespeeld op grote maatschappelijke veranderingen, zoals digitalisering, vergrijzing, oplopende zorgkosten en de energietransitie. Europa en Nederland blijven daarbij achter, zei hij voor aanvang van een gesprek met informateur Sybrand Buma en de onderhandelaars over een nieuw kabinet namens D66 en CDA.
1 dag geleden