Harbers: ook ‘kampioen’ Nederland heeft problemen met water
NEW YORK (ANP) - Nederland mag dan "kampioen" zijn als het aankomt op het bouwen van dijken of waterweringen, maar problemen met water blijven ook ons land niet bespaard. Vooral het vasthouden van water en het op peil houden van de kwaliteit zijn uitdagingen, zegt minister Mark Harbers (Infrastructuur en Waterstaat) tijdens de New York Water Week tegen het ANP.
"Nederland heeft vier droge zomers gezien de afgelopen vijf jaar", memoreert Harbers. Tijdens die zomers verdorden grote delen van het land en moesten boeren maar ook burgers zuiniger doen met water. Met het afvoeren van water heeft Nederland veel ervaringen, maar water vasthouden voor de zomer is een grotere uitdaging.
Ook wat betreft waterkwaliteit moet Nederland veel werk verzetten. Op meer dan de helft van de Nederlandse bodem is landbouw. Mest of onkruidverdelgers spoelen daar weg in het water. Vanuit Brussel zijn hier afspraken over gemaakt: vanaf 2027 moeten landen de benodigde maatregelen hebben genomen om de waterkwaliteit te herstellen. Volgens Harbers wordt hier hard aan gewerkt en is hier ook geld voor.
Ideeën en oplossingen uitwisselen
Maar experts vrezen een crisis zoals die met stikstof: het land kan dan op slot blijven, omdat het water zo vervuild is dat bijvoorbeeld bouw of veeteelt in de buurt niet meer kan. Harbers denkt niet dat het zo’n vaart loopt. "Stikstof komt in de lucht en slaat neer door het hele land. Met waterkwaliteit gaat het om het stroomgebied, dat is veel meer regionaal."
Tijdens de mede door Nederland georganiseerde VN-Waterconferentie wisselen landen ideeën en oplossingen uit voor watergerelateerde problemen. Wat Nederland eerder al had opgestoken door te kijken naar het buitenland, is het zogeheten beekdalherstel. "Wij hebben stromen en rivier rechtgetrokken, maar daardoor stroomt het water veel sneller weg", zegt Harbers. "Door ze weer te laten meanderen, hou je meer water vast. Ook is er omheen dan minder landbouw, waardoor er minder stoffen in uitspoelen."
Bij andere landen bespeurt Harbers ook een gevoel van urgentie om waterproblematiek aan te pakken. "De vorige waterconferentie was ruim veertig jaar geleden. Iedereen heeft nu zoiets van: dit moet niet te lang meer duren." De minister is er dan ook "gerust op" dat de aanpak van waterproblematiek mondiaal meer tempo zal krijgen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Scholen waar speciaal onderwijs wordt gegeven blijven bestaan. Dat meldt staatssecretaris Judith Tielen (OCW, VVD) in reactie op een enquête van de Algemene Onderwijsbond, waarin naar voren kwam dat meer dan de helft van de leraren negatief is over het samenvoegen van regulier en speciaal onderwijs. Volgens de bewindsvrouw blijkt uit de enquête dat er een misverstand bestaat over hoe ver het kabinet wil gaan qua samenvoeging van onderwijstypes.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Het kabinet heeft vanavond een stap naar voren gezet en daar ben ik heel blij mee." Dat zei voorzitter Sharon Dijksma van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) maandag na spoedoverleg met het kabinet over de recente rellen bij opvanglocaties voor asielzoekers. In onder meer Loosdrecht liepen betogingen tegen de komst van asielzoekers uit de hand.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower, die vorige week zei dat Palestijnse vluchtelingen die vanuit Griekenland zijn gekomen "met maximaal geweld" moeten worden tegengehouden bij de grens, moet voor premier Rob Jetten (D66) steviger afstand nemen van die uitspraken. Markuszower nuanceerde zijn oproep tot geweld, maar bleef achter de strekking staan. Tot die tijd zal Markuszower, die samen met andere PVV-afsplitsers zeven zetels heeft in de Tweede Kamer, niet "vooraan in de rij staan om als partner mee samen te werken".
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil samen met gemeenten meer inzetten op "maatwerk" in lokale asielopvang, zei premier Rob Jetten (D66) na afloop van overleg met bestuurders uit gemeenten en provincies. Een speciaal "vliegend team" moet gemeenten ondersteunen die nu nog niet voldoende capaciteit hebben om hun aandeel aan vluchtelingen op te vangen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Er is geen geld gevonden voor een nieuw, innovatief sirenesysteem en daarmee zal vanaf 2028 een einde komen aan het maandelijkse luchtalarm. Dat schrijft minister David van Weel (Justitie en Veiligheid, VVD) maandag aan de Tweede Kamer.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - Na The Rights Forum heeft ook de Turkse arbeidersvereniging HTIB aangekondigd aangifte te doen tegen Kamerlid Gidi Markuszower (Groep Markuszower) naar aanleiding van zijn uitlatingen over Palestijnse asielzoekers. Die zetten volgens de organisatie aan tot haat en geweld.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP) - De gevolgen van de blokkade van de Straat van Hormuz zijn "enorm" en minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking) maakt zich daar "hele grote zorgen over". Hij vindt dat de EU proactiever moet zijn. Zo verwacht hij meer coördinatie van de EU om ervoor te zorgen dat de lidstaten meer gaan doen, zei hij na afloop van een vergadering met zijn EU-collega's in Brussel. Als eerste noemt hij daarbij het tonen van solidariteit met vluchtelingen en ontheemden.
1 dag geleden