Harbers: grondwaterstand zal op plekken precair worden
DEN HAAG (ANP) - Op sommige plekken in het land zal het grondwaterpeil gevaarlijk laag worden de komende jaren, denkt minister Mark Harbers (Waterstaat). Hij verwacht dat de situatie op sommige plekken "precair" zal worden, zei hij tijdens een debat. Harbers overweegt een meldingsplicht voor waterputten waaruit water wordt opgepompt, en sluit ook een vergunningplicht niet uit.
De Tweede Kamer had gevraagd om een meldplicht. De VVD en CDA kwamen met dat plan, en linkse partijen willen graag verder gaan tot een vergunningsplicht. Voor relatief kleine waterputten, waaruit tot maximaal 10 kubieke meters per uur water wordt opgepompt, is nu geen melding of vergunning
Harbers overweegt "gezien het debat verdere stappen" te nemen om daling van het grondwater tegen te gaan. Hij benadrukt dat hij nog geen concrete plannen heeft klaarliggen, maar daar al wel aan werkt. Door het gebruik van waterputten kan het grondwaterpeil verder zakken dan gewenst. Dat kan gevolgen hebben voor drinkwatervoorziening of landbouw.
Neerslagtekort
Hoewel het begin dit jaar erg nat was, bestaat de kans dat Nederland ook dit jaar op plekken met droogte zal kampen. De afgelopen weken regende het amper en ook de komende twee weken wordt geen neerslag voorzien.
Volgens Weeronline zal het neerslagtekort vergelijkbaar zijn met dat uit 2018. Toen hadden onder meer de landbouw en de binnenvaart daar veel last van. Nu al wordt gewaarschuwd door de brandweer voor bos- en natuurbranden. Het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat laat in een reactie weten voorlopig geen droogteproblemen te verwachten, zoals drinkwatertekort, verzilting of sproeiverboden.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) is optimistisch dat er een oplossing wordt gevonden voor het gebruik van Russische tegoeden die op rekeningen in België staan. De Europese Commissie wil 90 miljard euro van die tegoeden gebruiken om Oekraïne te helpen.
58 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het is goed dat experts aanraden om minder vlees te eten, vindt demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Preventie, VVD). Stappen om dat advies kracht bij te zetten laat ze aan een volgend kabinet.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het verhogen van de stikstofgrens is voor demissionair landbouwminister Femke Wiersma "een hele klus". Dat erkende de BBB-minister naar aanleiding van berichten dat invoering hoogst onzeker is. Deze maand moet daar een besluit over vallen. "In de tussentijd ben ik in overleg met de provincies."
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het nieuwe kabinet moet een minister van Digitale Zaken krijgen. Deze minister moet de "doorzettingsmacht" hebben om een nieuw digitaal systeem binnen de overheid van de grond te krijgen. Dat zei demissionair staatssecretaris Eddie van Marum na afloop van de ministerraad tegen het ANP. Behalve Binnenlandse Zaken gaat hij ook over digitalisering.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair onderwijsminister Gouke Moes maakte na afloop van de ministerraad in eerste instantie grappen over doodsbedreigingen aan het adres van Niels van der Laan, de acteur die de Hoofdpiet speelt in het Sinterklaasjournaal. De mensen die dat doen, krijgen volgens de BBB-bewindsman op pakjesavond "gewoon een zakje zout".
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Informateur Sybrand Buma vindt dat er een "grote verantwoordelijkheid rust bij de vijf partijen" die hij vrijdag heeft ontvangen. Hij ziet dat er een coalitie gevormd moet worden door een combinatie van meerdere partijen uit het gezelschap van D66, VVD, GroenLinks-PvdA, CDA en JA21. "Er is een beweging nodig om uit alle afgestreepte coalities er toch een te gaan bouwen."
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een gesprek tussen informateur Sybrand Buma en de partijleiders van D66, VVD, GroenLinks-PvdA, CDA en JA21 heeft nog geen doorbraak opgeleverd in de kabinetsformatie. Dat heeft D66-voorman Rob Jetten gezegd na afloop van het overleg. Dat was volgens Buma noodzakelijk, omdat hij onder meer door onderlinge blokkades op dit moment geen coalitiemogelijkheden ziet.
4 uur geleden