Harbers: grondwaterstand zal op plekken precair worden
DEN HAAG (ANP) - Op sommige plekken in het land zal het grondwaterpeil gevaarlijk laag worden de komende jaren, denkt minister Mark Harbers (Waterstaat). Hij verwacht dat de situatie op sommige plekken "precair" zal worden, zei hij tijdens een debat. Harbers overweegt een meldingsplicht voor waterputten waaruit water wordt opgepompt, en sluit ook een vergunningplicht niet uit.
De Tweede Kamer had gevraagd om een meldplicht. De VVD en CDA kwamen met dat plan, en linkse partijen willen graag verder gaan tot een vergunningsplicht. Voor relatief kleine waterputten, waaruit tot maximaal 10 kubieke meters per uur water wordt opgepompt, is nu geen melding of vergunning
Harbers overweegt "gezien het debat verdere stappen" te nemen om daling van het grondwater tegen te gaan. Hij benadrukt dat hij nog geen concrete plannen heeft klaarliggen, maar daar al wel aan werkt. Door het gebruik van waterputten kan het grondwaterpeil verder zakken dan gewenst. Dat kan gevolgen hebben voor drinkwatervoorziening of landbouw.
Neerslagtekort
Hoewel het begin dit jaar erg nat was, bestaat de kans dat Nederland ook dit jaar op plekken met droogte zal kampen. De afgelopen weken regende het amper en ook de komende twee weken wordt geen neerslag voorzien.
Volgens Weeronline zal het neerslagtekort vergelijkbaar zijn met dat uit 2018. Toen hadden onder meer de landbouw en de binnenvaart daar veel last van. Nu al wordt gewaarschuwd door de brandweer voor bos- en natuurbranden. Het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat laat in een reactie weten voorlopig geen droogteproblemen te verwachten, zoals drinkwatertekort, verzilting of sproeiverboden.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Aanstaand minister Vincent Karremans van Infrastructuur en Waterstaat gaat "met veel motivatie" aan de slag met de strengere regels voor fatbikes die in het coalitieakkoord zijn afgesproken. De VVD'er maakte zich als wethouder in Rotterdam al "ernstig zorgen" over de gevolgen van de opkomst van de fatbike voor de verkeersveiligheid, zei hij na een gesprek met D66-leider en beoogd premier Rob Jetten.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - D66'er Nathalie van Berkel trekt zich terug als kandidaat-staatssecretaris van Financiën, nadat meerdere media berichtten over onjuistheden in haar cv, meldt beoogd premier Rob Jetten.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De beoogde landbouwminister Jaimi van Essen (D66) wil een "andere film" afspelen op het stikstofdossier. Na zijn gesprek met de aankomende premier Rob Jetten maakte hij niet concreet hoe zijn beleid anders wordt. Hij maakte vooral duidelijk welke toon hij wil aanslaan. "Mijn werkweek begint in de regio, begint met bezoek aan de sector, begint met compassie voor de sector."
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Sjoerd Sjoerdsma, aankomend minister van Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, heeft er vertrouwen in dat hij "gewoon zaken kan doen" met China. Dit ondanks de sancties die de Chinese overheid vijf jaar geleden aankondigde tegen de D66'er. Maandag na zijn gesprek met beoogd premier Rob Jetten noemde Sjoerdsma China een "belangrijke handelspartner van Nederland".
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) verwacht niet dat haar werk als onderdeel van het minderheidskabinet heel anders wordt dan in het voorgaande demissionaire kabinet. "Als ik kijk naar alle partijen in de Kamer, dan zie je dat mensen graag willen dat dit opgelost wordt," zei ze na haar gesprek met formateur Rob Jetten.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - "Begrijp je dat je lid wordt van een kabinet dat op 66 zetels stoelt en dat je dus flink aan het werk moet om steun in de Kamer te vinden?" Die vraag zegt beoogd premier Rob Jetten deze week te stellen aan de aankomende bewindslieden wanneer zij een voor een bij hem langskomen.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet trekt dit jaar 2 miljoen euro extra uit voor het opsporen van Oekraïense kinderen die zijn meegenomen naar Rusland. Het geld wordt beschikbaar gesteld aan de VN en wordt volgens staatssecretaris Aukje de Vries (Ontwikkelingshulp, VVD) ook gebruikt om psychosociale hulp te geven.
5 dagen geleden