Harbers: binnenvaart kan niet worden verboden om gassen te lozen
DEN HAAG (ANP) - Minister Mark Harbers (Infrastructuur en Waterstaat) blijft bij zijn punt dat hij binnenvaartschippers niet kan verbieden om tijdens het varen gassen te laten verdampen uit ladingtanks. De minister houdt vol dat zo'n verbod niet zomaar mag volgens internationale verdragen. Onlangs meldden NRC en Omroep Flevoland nog dat onderzoekers van de Erasmus Universiteit Rotterdam tot een tegengestelde conclusie kwamen na een analyse van die verdragen: dat een verbod wel kan.
Mensen die in de buurt wonen van vaarwegen en schippers maken zich al langer zorgen over de lozing van vaak giftige stoffen tijdens het varen. Deze methode wordt veel gebruikt in de binnenvaart om tanks schoon te maken voor een nieuwe lading. Tot nu toe hebben opeenvolgende kabinetten volgehouden dat een nationaal verbod niet mag vanwege verdragen waaraan Nederland is gebonden. De wetenschappers zeggen na een analyse van de verdragen dat niets het kabinet tegenhoudt om toch een verbod door te voeren.
De tanks kunnen ook worden schoongemaakt zonder giftige stoffen los te laten in de buitenlucht, met ontgassingsinstallaties. Daar zijn er volgens Harbers te weinig van in Nederland om alle tankers mee schoon te maken. Internationale verdragen staan volgens hem niet toe om deze praktijk te verbieden zonder ontgassingsinstallaties aan te leggen. De bewindsman zegt dat het de taak is van provincies om ervoor te zorgen dat deze installaties er komen.
Meerdere provincies hebben ontgassen tijdens het varen verboden. Maar die verboden worden niet gehandhaafd.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat) komt met een landelijke aanpak van fatbikes, zei hij in de Tweede Kamer. Wat die aanpak behelst, maakte hij nog niet duidelijk. Wel houdt de VVD'er vast aan de coalitiewens om een juridisch onderscheid te maken tussen fatbikes en andere elektrische fietsen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De wereldwijde energiesituatie zal voorlopig zorgwekkend blijven, verwacht energieminister Stientje van Veldhoven na het aankondigen van een staakt-het-vuren tussen de VS en Iran. Dat is goed nieuws, vindt Van Veldhoven, "maar veel energie-infra is ernstig beschadigd in de regio". Herstel daarvan kan maanden tot jaren duren.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is volgens buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) nu niet aan de orde dat Nederland militairen stuurt om de Straat van Hormuz te beveiligen. Dat zei hij in het programma Goedemorgen Nederland en op NPO Radio 1 nadat een staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran werd afgekondigd.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 gaat met Hart voor Den Haag praten over de vorming van een nieuwe coalitie in Den Haag, heeft de fractie besloten. Eerder verzette de partij zich tegen samenwerking, maar vorige week deed verkenner Ahmed Aboutaleb een dringend beroep op D66 om toch in gesprek te gaan met partijleider Richard de Mos. Dat heeft D66 over de streep getrokken.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Net als het Verenigd Koninkrijk moet Nederland rapper Ye (ook bekend als Kanye West) de toegang weigeren, vinden ChristenUnie en CDA. Ye geeft begin juni twee concerten in Arnhem. "Wat mij betreft komt hij ons land niet binnen", zegt Mirjam Bikker (ChristenUnie). "Als dat juridisch kan, heel graag", reageert Tijs van den Brink (CDA).
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten hoopt op terughoudendheid van de Verenigde Staten in de oorlog tegen Iran. De Amerikaanse president Donald Trump dreigt op sociale media dat komende nacht "een hele beschaving" zal worden gedood als de blokkade van de Straat van Hormuz niet wordt opgeheven. "Dat zijn geen behulpzame teksten", vindt de premier.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het UWV maakt te vaak fouten bij het handmatig beoordelen of iemand een werkloosheidsuitkering (WW) krijgt. Dat meldt minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) op basis van controles door het UWV. Daaruit blijkt dat bij 11 procent van de handmatig gecontroleerde dossiers fouten zijn gemaakt.
1 dag geleden