Handelsupdate ASML blikvanger op Damrak komende week
AMSTERDAM (ANP) - De komende beursweek barst het cijferseizoen voorzichtig aan los. In Amsterdam is het nog relatief rustig met de handelsupdate van chipmachinemaker ASML op woensdag als belangrijkste agendapunt. Ook komt beddenproducent Beter Bed met cijfers. Uit het buitenland volgt een keur aan cijfers.
Van ASML is bekend dat het bedrijf volop profiteert van de aanhoudende chiptekorten. Daardoor is er veel vraag naar de diensten van ASML, die grote chipmakers zoals de grote Taiwanese chipfabrikant TSMC als klant heeft. ASML-topman Peter Wennink waarschuwde eerder dat het tekort nog even zal duren.
Beter Bed ontvouwde eerder al een nieuwe digitale strategie en kondigde aan een distributiecentrum te openen voor onlinebestellingen. In het derde kwartaal steeg de omzet nog met bijna 5 procent.
Cijfers internationale grootbanken
Op internationaal vlak komen de grote banken Goldman Sachs en Morgan Stanley met cijfers. Streamingdienst Netflix maakt ook cijfers bekend over het slotkwartaal van 2021. Maaltijdbezorgingsbedrijf Deliveroo en luxemerken Burberry en Richemont laten ook zien wat de voor de merken belangrijke feestdagenperiode betekend heeft voor de cijfers.
Verder zijn er cijfers over de economische groei in China, het Verenigd Koninkrijk en de eurozone. Het Internationaal Energieagentschap (IEA) publiceert het maandelijkse olierapport.
Verder worden op donderdag de notulen van de meest recente beleidsvergadering van de Europese Centrale Bank (ECB) bekend. De toon van de ECB wat betreft eventuele renteverhogingen is voorzichtiger dan die van andere centrale banken zoals de Federal Reserve in de Verenigde Staten. Voor het weekend sprak de Fed nog over het mogelijk sneller verhogen van de rente om de inflatie binnen de perken te houden.
Inflatie december
Europees statistiekbureau Eurostat komt met cijfers over de inflatie in de maand december. Ook uit Duitsland en het Verenigd Koninkrijk volgen inflatiecijfers. De laatste tijd lopen de prijzen hard op door het snelle herstel uit de crisis en problemen in de bevoorradingsketen. Een aanhoudend hoge inflatie in Duitsland, de grootste economie van de eurozone, zou de ECB er bijvoorbeeld toe kunnen bewegen sneller in te grijpen, al spreekt de ECB zelf nog altijd van een tijdelijke piek.
Verder is er aandacht voor het rentebesluit van de Turkse centrale bank. Onder druk van president Recep Tayyip Erdogan heeft de centrale bank meermaals de rente verlaagd. In tegenstelling tot de meerderheid van de economen denkt Erdogan dat een hoge rente juist zorgt voor hoge prijzen.
Meer uit Financieel
BANGKOK (ANP/AFP) - India zal volgend jaar Japan inhalen als de op drie na grootste economie ter wereld, verwacht het Internationaal Monetair Fonds (IMF). Het IMF, dat deze week jaarvergaderingen houdt in het Thaise Bangkok, kwam met vooruitzichten voor de economische ontwikkelingen van Aziatische landen.
34 minuten geledenFRANKFURT (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Lufthansa voert gesprekken over het in de toekomst bijna volledig overnemen van de resterende aandelen in de Portugese luchtvaartmaatschappij TAP. Portugal heeft de Duitse luchtvaartmaatschappij woensdag gekozen voor een minderheidsbelang in TAP. Volgens de financiële topman Till Streichert zijn er aparte gesprekken gaande over de resterende 50,1 procent van de aandelen.
38 minuten geledenOSLO (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Noorse staatsinvesteringsfonds, het grootste ter wereld, mag mogelijk weer investeren in bedrijven die kernwapens produceren. Dat blijkt uit een voorstel dat donderdag werd gepresenteerd door de commissie onder leiding van oud-gouverneur Svein Gjedrem van de Noorse centrale bank.
59 minuten geledenLUXEMBURG (ANP) - Banken moeten klanten onmiddellijk compenseren na bankfraude, ook als een klant ernstig nalatig is geweest. Dat oordeelde het Europees Hof van Justitie donderdag. De bank kan de schade achteraf wel op de klant proberen te verhalen als die grof nalatig is geweest.
1 uur geledenZAANDAM (ANP) - Albert Heijn heeft de leveringen van houdbare en versproducten aan winkels in het hele land volledig hervat. Dat meldt de supermarktketen in een update over het cyberbeveiligingsincident dat sinds zondag voor problemen zorgt. Donderdagochtend waren in verschillende Albert Heijn-vestigingen nog lege schappen te zien, vooral van verse producten. Online bestellen is nog altijd niet mogelijk, ook is de website van de supermarktketen nog onbereikbaar.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Het Franse drankenconcern Pernod Ricard blijft last houden van zwakke marktomstandigheden in de Verenigde Staten en Europa. Het bedrijf achter merken zoals Absolut Vodka, Martell, Malibu, Jameson en Chivas Regal deed in het afgelopen kwartaal wel goede zaken in India, een belangrijke groeimarkt voor het concern. Pernod Ricard bereidt daar een beursgang voor, die nog wel goedgekeurd moet worden door het bestuur.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag met een flink verlies begonnen. Vooral de chipbedrijven stonden onder druk na een verkoopgolf in de Amerikaanse en Aziatische chipsector. De chipaandelen zijn dit jaar hard gestegen door de grote vraag naar chips voor AI-toepassingen, maar beleggers vragen zich af of die koerswinsten wel houdbaar zijn.
3 uur geleden