Handelsupdate ASML blikvanger op Damrak komende week
AMSTERDAM (ANP) - De komende beursweek barst het cijferseizoen voorzichtig aan los. In Amsterdam is het nog relatief rustig met de handelsupdate van chipmachinemaker ASML op woensdag als belangrijkste agendapunt. Ook komt beddenproducent Beter Bed met cijfers. Uit het buitenland volgt een keur aan cijfers.
Van ASML is bekend dat het bedrijf volop profiteert van de aanhoudende chiptekorten. Daardoor is er veel vraag naar de diensten van ASML, die grote chipmakers zoals de grote Taiwanese chipfabrikant TSMC als klant heeft. ASML-topman Peter Wennink waarschuwde eerder dat het tekort nog even zal duren.
Beter Bed ontvouwde eerder al een nieuwe digitale strategie en kondigde aan een distributiecentrum te openen voor onlinebestellingen. In het derde kwartaal steeg de omzet nog met bijna 5 procent.
Cijfers internationale grootbanken
Op internationaal vlak komen de grote banken Goldman Sachs en Morgan Stanley met cijfers. Streamingdienst Netflix maakt ook cijfers bekend over het slotkwartaal van 2021. Maaltijdbezorgingsbedrijf Deliveroo en luxemerken Burberry en Richemont laten ook zien wat de voor de merken belangrijke feestdagenperiode betekend heeft voor de cijfers.
Verder zijn er cijfers over de economische groei in China, het Verenigd Koninkrijk en de eurozone. Het Internationaal Energieagentschap (IEA) publiceert het maandelijkse olierapport.
Verder worden op donderdag de notulen van de meest recente beleidsvergadering van de Europese Centrale Bank (ECB) bekend. De toon van de ECB wat betreft eventuele renteverhogingen is voorzichtiger dan die van andere centrale banken zoals de Federal Reserve in de Verenigde Staten. Voor het weekend sprak de Fed nog over het mogelijk sneller verhogen van de rente om de inflatie binnen de perken te houden.
Inflatie december
Europees statistiekbureau Eurostat komt met cijfers over de inflatie in de maand december. Ook uit Duitsland en het Verenigd Koninkrijk volgen inflatiecijfers. De laatste tijd lopen de prijzen hard op door het snelle herstel uit de crisis en problemen in de bevoorradingsketen. Een aanhoudend hoge inflatie in Duitsland, de grootste economie van de eurozone, zou de ECB er bijvoorbeeld toe kunnen bewegen sneller in te grijpen, al spreekt de ECB zelf nog altijd van een tijdelijke piek.
Verder is er aandacht voor het rentebesluit van de Turkse centrale bank. Onder druk van president Recep Tayyip Erdogan heeft de centrale bank meermaals de rente verlaagd. In tegenstelling tot de meerderheid van de economen denkt Erdogan dat een hoge rente juist zorgt voor hoge prijzen.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Het nieuwe rapport van het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) laat volgens de Logistieke Alliantie zien dat "niets doen geen optie meer is". Het EIB becijferde dat achterstanden bij het vernieuwen van bruggen en sluizen zorgen voor 20 miljard euro aan economische schade. Het rapport "bevestigt dat achterblijvende investeringen in infrastructuur niet langer een I&W probleem zijn, maar een vraagstuk van nationaal belang", aldus de alliantie waarin verschillende organisaties uit de logistieke sector verenigd zijn.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Achterstanden bij het vernieuwen van bruggen en sluizen zorgen zonder extra beleid voor 20 miljard euro aan economische schade in de periode tot 2035. Dat concludeert het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) in een nieuwe studie. Het gaat om de kosten van bestaande en nog te verwachten afsluitingen en andere beperkingen voor het verkeer over de weg en over het water.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De belangrijkste beursgraadmeters op het Damrak zijn maandag hoger gesloten, ondanks een stijging van de olieprijzen en een lagere start van de beurshandel in New York. Olie- en gasconcern Shell en oliedienstverlener SBM Offshore stonden bij de winnaars bij de hoofdfondsen in Amsterdam door de opgelopen olieprijzen. Zo werd Shell 1,6 procent meer waard en klom SBM Offshore 2,9 procent, goed voor de eerste plek in de AEX.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Achterstanden bij het vernieuwen van bruggen en sluizen zorgen zonder extra beleid voor 20 miljard euro aan economische schade in de periode tot 2035. Dat concludeert het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) in een nieuwe studie. Het gaat om de kosten van bestaande en nog te verwachten afsluitingen en andere beperkingen voor het verkeer over de weg en over het water.
2 uur geledenHONGKONG (ANP) - Webwinkel Shein heeft in het tweede kwartaal minder omzet behaald in Europa. De verkopen daalden volgens het Chinese bedrijf onder meer vanwege teruggeschroefde uitgaven aan onlineadvertenties, vooruitlopend op de veranderende regels voor invoerrechten in de Europese Unie.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Wall Street is maandag met verliezen begonnen aan de nieuwe handelsweek. Dat kwam onder meer door hernieuwde zorgen bij beleggers dat de inflatie verder wordt aangejaagd nu de olieprijzen weer stijgen. Daarnaast zijn beurshandelaren voorzichtig in afwachting van cijfers over de Amerikaanse inflatie en het belangrijke banenrapport van de overheid die deze week naar buiten komen.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Deze kerst laten mensen zich bij het online zoeken naar cadeaus vooral adviseren door chatbots zoals ChatGPT. Dat blijkt uit onderzoek van Adobe Analytics naar het koopgedrag van consumenten in de Verenigde Staten.
4 uur geleden