Handelshuis Trafigura: Europa kan gastekorten in winter ontlopen
SINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - Europa kan gastekorten deze winter ontlopen doordat het weer de afgelopen tijd vrij mild is. Dat zegt de topman van de grote internationale grondstoffenhandelaar Trafigura. Naast het milde weer zorgen ook de toegenomen leveringen van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) voor goed gevulde gasvoorraden.
Trafigura-topman Jeremy Weir verklaarde op een bijeenkomst georganiseerd door zakenkrant Financial Times in Singapore dat de Europese gasvoorraden deze winter waarschijnlijk voor twee derde gebruikt zullen worden, mits er geen extreme weersomstandigheden komen en Rusland doorgaat met gasexporten naar Europa via Oekraïne. Dat zou betekenen dat Europa deze winter door zal komen en dat er voldoende buffers kunnen zijn om ook komende winter zonder problemen door te komen. "Het is nog niet zeker, maar ik geloof dat een significant probleem is verholpen", aldus Weir.
Overigens heeft Rusland wel gedreigd de gasstromen naar Europa via Oekraïne verder te beperken. De route via Oekraïne is momenteel nog de enige manier waarop gas van Rusland naar Europa kan worden vervoerd.
Duitsland
De organisatie voor Duitse gasopslagbeheerders zei afgelopen weekend ook al dat Duitsland deze en volgende winter waarschijnlijk doorkomt zonder energietekorten. Door de milde temperaturen zagen veel huishoudens nog geen noodzaak om flink te gaan stoken.
De Europese gasprijs is door het milde weer en de volle gasvoorraden de laatste tijd flink gedaald. Op de toonaangevende Amsterdamse gasbeurs stond de prijs woensdag op 128 euro per megawattuur. Eind augustus werden nog pieken van ongeveer 350 euro bereikt.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - President Donald Trump heeft de extra 25 procent strafheffing op Indiase goederen, die hij had opgelegd vanwege de aankopen van Russische olie door het land, opgeheven.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Dow-Jonesindex is voor het eerst door de grens van 50.000 punten gegaan en daar ook boven geëindigd. Andere beursgraadmeters in New York hebben vrijdag de handelsweek ook positief afgesloten. Chipbedrijven klommen op de beurs na aangekondigde investeringen in AI-datacentra door Amazon en Google-moederbedrijf Alphabet.
7 uur geledenUTRECHT (ANP) - Oud-leden van het ledenparlement van FNV leggen zich niet neer bij een hervorming van de grootste vakbond van Nederland en stappen naar de Hoge Raad. Daarmee vechten ze een eerdere uitspraak van de ondernemingskamer aan. Die oordeelde eind vorig jaar dat de tijdelijke toezichthouders Lodewijk Asscher en Ton Heerts eenmalig de statuten bij FNV mochten wijzigen om een bestuurscrisis te bezweren.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Roestvrijstaalproducent Aperam is vrijdag met dubbele cijfers gestegen op de beurs in Amsterdam na beter dan verwachte kwartaalresultaten. Bovendien ziet de markt er voor de staalmaker goed uit, dankzij investeringen in defensie. Het aandeel is bijna 12 procent gestegen.
11 uur geledenZAANDAM (ANP) - Winkelconcern Ahold Delhaize heeft een arbitragezaak aangespannen tegen Servië omdat het land de winstmarges van supermarkten beperkt. Volgens het moederbedrijf van Albert Heijn, Delhaize en bol schendt de Servische regering met die maatregel een investeringsverdrag met Nederland.
12 uur geledenNEW YORK (ANP) - Amazon ging vrijdag ruim 9 procent onderuit op de beurs in New York. Het bedrijf voert de investeringen in AI-infrastructuur fors op, waardoor de kapitaaluitgaven dit jaar oplopen tot 200 miljard dollar. De enorme investeringen van Amerikaanse techconcerns in AI houden de gemoederen flink bezig.
13 uur geledenSTAMFORD (ANP) - Het Amerikaanse tabaksconcern Philip Morris heeft dankzij zijn alternatieven voor het traditionele roken vorig jaar een recordomzet geboekt. De sigaretten van bijvoorbeeld het merk Marlboro werden wel minder verkocht, maar de groei van bijvoorbeeld de populaire Zyn-nicotinezakjes en vapes maakte die daling meer dan goed.
14 uur geleden