Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Handel tussen Nederlandse en Palestijnse bedrijven onder druk

Handel tussen Nederlandse en Palestijnse bedrijven onder druk

GAZA (ANP) - Nederlandse ondernemingen die handelen met bedrijven in Palestijnse gebieden signaleren problemen sinds het oplaaien van het geweld in Israël en de Gazastrook. Met een IT-bedrijf in Gaza heeft de Nederlandse klant Lighthouse IP geen contact meer. Op de Westelijke Jordaanoever hebben oplopende spanningen gevolgen voor de handel in dadels.

De handel tussen het Nederlandse Lighthouse IP, dat gegevens over intellectueel eigendom verzamelt in een database, en het Palestijnse IT-bedrijf Unit One Group ligt sinds de aanval van Hamas afgelopen zaterdag stil. Dat laat Lighthouse IP weten, dat verder geen enkele informatie zegt te hebben over de medewerkers en huidige omstandigheden van Unit One Group in Gaza.

Paul Tjia is eigenaar van het Rotterdamse adviesbureau GPI Consultancy, dat gespecialiseerd is in het uitbesteden van IT-projecten naar lagelonenlanden. Hij vertelt dat er op de Westelijke Jordaanoever en in Gaza verschillende softwarebedrijven actief zijn. "Die richten zich op de buitenlandse markt en dus ook op Nederland, want er is nauwelijks economie in de Palestijnse Gebieden."

Overleven

Vanwege de ontwikkelingen wordt dat nu bemoeilijkt, zegt Tjia. "Als jij een programmeur bent in Gaza die voor buitenlandse klanten werkt, heb je een laptop, elektriciteit en internet nodig. Israël sluit dat nu af. De Palestijnen hebben straks zelfs geen voedsel en water meer. Dan gaat het niet meer over handel drijven, maar wordt het een kwestie van overleven."

Een Nederlandse handelaar in dadels uit de Palestijnse gebieden zegt dat de dadelfabriek op de Westelijke Jordaanoever waar hij inkoopt dagen gesloten was. Nu wordt er mondjesmaat productie gedraaid. Personeel kan de fabriek amper bereiken door alle checkpoints waar ze langs moeten, zo kreeg hij te horen.

"De situatie zoals die nu is, heb ik afgezien van corona niet eerder meegemaakt", zegt eigenaar Mohamed el Mouhidi. Zijn webshop dadelskopen.nl kan voorlopig nog wel klanten bedienen, want er zijn flinke voorraden. "Mijn werk hier gaat gewoon door, maar ik weet niet hoe het verder zal gaan. Ik ben een zakenman en hou me bewust niet bezig met politiek. Ik probeer de boeren en arbeiders in de fabriek te ondersteunen door dadels te kopen, zodat zij werk hebben."

Meer uit Binnenland

Bikker en Struijs: kabinet heeft plannen nog niet klaar

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft de plannen rond het belastingplan nog steeds niet klaar, zeiden Mirjam Bikker (ChristenUnie) en Jan Struijs (50PLUS) na afloop van hun gesprek met het kabinet. Bikker zei dat ze ziet dat het nog echt een strijd is binnen het kabinet.

11 minuten geleden
Politie fouilleert en arresteert jongeren bij Malieveld Den Haag

DEN HAAG (ANP) - De politie houdt zaterdagmiddag verschillende fouilleeracties bij het station en het Malieveld in Den Haag. Aanleiding zijn de oproepen op sociale media om te protesteren, en de vrees dat deze uitmonden in rellen en plunderingen. Jongeren wordt om een identiteitsbewijs gevraagd. Ook worden ze tegengehouden om het centrum in te trekken. Meerdere personen zijn aangehouden, zien ANP-verslaggevers. Ze hadden vuurwerk bij zich of konden zich niet identificeren.

16 minuten geleden
Boot met migranten voor kust Zeeland had geen motor meer

CADZAND (ANP) - De boot met migranten die zaterdag voor de Zeeuwse kust van zee is gehaald, had geen motor meer en was daardoor stuurloos. Ook hadden de opvarenden geen reddingsvesten, meldt de marechaussee.

1 uur geleden
Twee aanhoudingen voor schietpartij in centrum Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - De politie heeft twee mannen aangehouden voor een schietpartij zaterdagochtend vroeg in het centrum van Rotterdam. Een conflict buiten een uitgaansgelegenheid was vermoedelijk de aanleiding voor de schietpartij, meldt de politie.

1 uur geleden
Nog meer winkels in Den Haag timmeren pui dicht

DEN HAAG (ANP) - Uit vrees voor ongeregeldheden worden zaterdagochtend meer winkels in het centrum van Den Haag gebarricadeerd. Een verslaggever van het ANP ziet op verschillende plekken in de winkelstraat werklui bezig zijn winkels dicht te timmeren. Het gaat onder meer om de MediaMarkt aan de Grote Marktstraat. Ook de Primark en Decathlon zijn uit voorzorg gebarricadeerd.

3 uur geleden
Twee opvarenden migrantenboot Zeeland opgepakt voor mensensmokkel

CADZAND (ANP) - Twee opvarenden van de rubberboot die zaterdagochtend naar de kust van Zeeland werd gesleept, zijn aangehouden voor mensensmokkel. In totaal zaten in de rubberboot 38 mensen, meldt de marechaussee.

3 uur geleden
Man neergeschoten in centrum Rotterdam, met spoed naar ziekenhuis

ROTTERDAM (ANP) - In het centrum van Rotterdam is zaterdagochtend vroeg een man neergeschoten. Hij is met spoed naar het ziekenhuis gebracht, meldt de politie.

6 uur geleden