Hamsteren leidt tot snelste groei Nederlandse industrie in jaren
ZEIST (ANP) - De Nederlandse industrie heeft afgelopen maand de grootste toename in productieomvang doorgemaakt in ruim vier jaar. De instroom van nieuwe orders hield echter grotendeels verband met paniekaankopen van klanten door verstoringen in de toeleveringsketens door de oorlog in het Midden-Oosten, meldt de Nederlandse Vereniging voor Inkoopmanagement (Nevi). Volgens de organisatie gebeurde het dat bedrijven orders eerder plaatsten om voorspelde prijsstijgingen voor te blijven.
De inkoopmanagersindex van Nevi, die de bedrijvigheid weerspiegelt, steeg van 54,4 in april naar 55,9 in mei. Dat is het hoogste niveau in bijna vier jaar. Daarbij was de stijging van het aantal nieuwe orders groter dan in meer dan vier jaar is gezien.
"Het hamstergedrag is niet onlogisch, gezien de maandenlange de facto sluiting van de Straat van Hormuz als gevolg van de oorlog. Toeleveringsketens zijn daardoor sterk ontregeld en er ontstaan tekorten aan bepaalde materialen", verklaart Albert Jan Swart, sectoreconoom Industrie bij ABN AMRO.
ASML
Maar hamstergedrag is niet het hele verhaal, voegt hij toe. "De relatief snelle groei van de Nederlandse industrie is wellicht deels het gevolg van omvangrijke investeringen in datacenters, waardoor chipfabrikanten extra investeren. Nederlandse chipmachinebouwers, waarvan marktleider ASML veruit de bekendste is, profiteren daarvan, en daarmee ook vele honderden Nederlandse toeleveranciers."
Dat laatste blijkt volgens Swart uit het feit dat de voorlopige inkoopmanagersindices buiten Nederland juist verslechterden, zoals in Duitsland. "Toch is het de vraag of de Nederlandse industrie het huidige groeitempo in de komende maanden kan vasthouden. Wanneer het hamstereffect afneemt, moet blijken hoe bestendig de vraag naar Nederlandse industriële producten is."
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten de handel uitgegaan. Daarmee werd wat herstel getoond van de vier verliesdagen op rij daarvoor. Het sentiment onder beleggers op Wall Street kreeg steun van een daling van de olieprijzen. Daarnaast ging de aandacht uit naar cijfers over de inflatie in de Verenigde Staten.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - Projectielen, waarschijnlijk drones, hebben donderdag een belangrijk oliepijpleidingsysteem in Saudi-Arabië geraakt. Dat melden Amerikaanse regeringsfunctionarissen een dag later aan nieuwszender CNN. Daarbij werd schade aangericht aan minstens twee pompstations van de oost-westelijke oliepijpleiding in Saudi-Arabië. Satellietbeelden laten rookwolken en brandschade zien.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Het Europese luchtruim was tijdens de zomervakantieperiode drukker dan ooit. Dat meldt de Europese luchtverkeersleidingsdienst Eurocontrol. Dit ondanks de verstoringen in het luchtverkeer vanwege de aanhoudende onrust in het Midden-Oosten.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is vrijdag met winst gesloten, na de verliezen van eerder deze week. De handel op de Amsterdamse aandelenbeurs kreeg steun van een daling van de olieprijzen. Verder ging de aandacht van beleggers uit naar cijfers over de Amerikaanse inflatie.
12 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duitse luchtvaartmaatschappijen zijn boos op de Duitse regering. Die heeft Emirates toestemming gegeven voor vluchten op een vijfde luchthaven in Duitsland. Daarmee wordt de concurrentie van de maatschappij uit Dubai nog sterker.
13 uur geledenNEW YORK (ANP) - Oracle behoorde vrijdag tot de winnaars op de beurzen in New York. Het software- en cloudbedrijf boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst. Het bedrijf profiteert van de enorme vraag naar diensten en infrastructuur voor AI en zag de omzet van het onderdeel cloudinfrastructuur ruimschoots verdubbelen. Ook verwacht Oracle de sterke prestatie in het huidige kwartaal voort te zetten. Het aandeel steeg 2 procent.
14 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Franse miljardair Bernard Arnault behoort niet langer tot de tien rijkste mensen ter wereld. Volgens de Bloomberg Billionaires Index is zijn vermogen gedaald. Daardoor bestaat de gehele top 10 van de rijkenlijst voor het eerst sinds Bloomberg in 2012 begon met meten volledig uit Amerikanen.
14 uur geleden