Hamilton gediskwalificeerd, Verstappen start vanaf pole
SÃO PAULO (ANP) - Lewis Hamilton begint de sprintrace bij de Grote Prijs van Brazilië niet vanaf poleposition, maar achteraan. De Britse coureur van Mercedes is door de stewards gediskwalificeerd, omdat de achtervleugel van zijn bolide niet aan de regels voldeed. Max Verstappen staat daarom om 20.30 uur Nederlandse tijd op de voorste startplaats bij de sprintrace over 100 kilometer. Hij was in de kwalificatie als tweede geëindigd achter Hamilton.
De Nederlander heeft in de strijd om de wereldtitel in de Formule 1 een voorsprong van 19 punten op de Britse titelverdediger. De winnaar van de sprintrace krijgt 3 punten, de nummer 2 verdient 2 punten en de coureur die als derde eindigt pakt 1 WK-punt.
De achtervleugel van de Mercedes bleek na de kwalificatie niet aan de technische regels te voldoen. Bij het openklappen van de vleugel, het zogeheten DRS-systeem, was de afstand tussen het bovenste en onderdeel groter dan de maximaal toegestane 85 millimeter. Hamilton moest zich samen met vertegenwoordigers van zijn team komen verantwoorden bij de stewards. Dat gold ook voor Verstappen, die na de kwalificatie in het parc fermé even aan de achtervleugel van de Mercedes had gevoeld, iets wat reglementair verboden is. Het leverde de Nederlander een boete van 50.000 euro op.
Gevolgen
Voor Hamilton waren de gevolgen een stuk groter. De Mercedes-delegatie betoogde bij de stewards dat van opzet geen sprake was, maar dat er "iets fout" moest zijn gegaan. De stewards gingen daarin mee en besloten het te houden bij de gebruikelijke straf bij overtreding van het technische reglement: diskwalificatie van de betreffende sessie, in dit geval de kwalificatie. Hamilton en Mercedes besloten af te zien van de mogelijkheid om in beroep te gaan. "We willen de wereldtitels op het circuit winnen", schreef de renstal op Twitter.
Hamilton moet de sprintrace nu van achteren beginnen in plaats van poleposition. De zevenvoudig wereldkampioen heeft 24 rondes om zo ver mogelijk naar voren op te rukken. De uitslag van de sprintrace bepaalt de startvolgorde voor de Grote Prijs van Brazilië van zondag. Hamilton moet dan sowieso voor straf vijf plaatsen naar achteren op de startgrid, omdat hij in São Paulo weer een nieuwe motor heeft gekregen.
In de GP zijn maximaal 26 punten te verdienen: 25 punten voor de winnaar en 1 punt voor de snelste raceronde. Als Verstappen na de race in Brazilië minimaal 26 punten voorsprong heeft op Hamilton, kan hij in theorie volgende week in Qatar al wereldkampioen worden.
Meer uit Sport
BRUSSEL (ANP) - De Belgische tennisser David Goffin heeft zijn laatste enkelpartij als proftennisser gespeeld. De 35-jarige Goffin verloor donderdag in het ATP-toernooi van Brussel in de tweede ronde in twee sets van de Amerikaan Alex Michelsen: 6-3 6-4.
12 uur geledenMONACO (ANP) - De Ethiopische atlete Ruti Aga is door de Athletics Integrity Unit (AIU) voor zes jaar geschorst. De winnares van de marathon van Tokio in 2019 is gestraft voor het gebruik van het verboden middel methylprednisolon en het manipuleren van een dopingcontrole, zo meldt de antidopingautoriteit.
13 uur geledenPARIJS (ANP/BELGA) - Wielerploeg Red Bull-Bora-hansgrohe ziet door het hoge aantal tijdritkilometers veel kansen voor de Belgische renner Remco Evenepoel in de komende Tour de France. Ook zijn er maar drie aankomsten bergop, wat ook in het voordeel van de nummer 2 van afgelopen editie zou moeten zijn. "Over het geheel genomen is het een parcours dat onze sterke punten benadrukt en ons alle reden geeft om voor de gele trui te gaan", reageerde sportief manager Zak Dempster.
15 uur geledenHELSINKI (ANP) - De Europese kampioenschappen atletiek vinden in 2030 plaats in het Finse Helsinki. Dat heeft de Europese atletiekfederatie European Athletics donderdag bekendgemaakt.
15 uur geledenPARIJS (ANP) - De starttijden van de Tour de France worden vooralsnog niet gewijzigd, zei koersdirecteur Christian Prudhomme donderdag tijdens de presentatie van het parcours van de Ronde van Frankrijk in Parijs tegen persbureau AFP. Dat idee werd tijdens de afgelopen Tour geopperd toen er drie etappes vanwege de hitte werden aangepast. Volgens Prudhomme is het geen goed idee om op voorhand vroeger te beginnen. "Als we om 10.00 uur zouden starten, zouden de renners drie uur eerder moeten opstaan. En dan gaan we er nog vanuit dat ze allemaal vlak bij de startlocatie verblijven, wat nooit het geval is."
16 uur geledenPARIJS (ANP) - De Tour de France kent komend jaar de ontknoping in de Pyreneeën. De koninginnenrit is de achttiende etappe, waarin het mannenpeloton onder meer de Col du Soulor en de Tourmalet moet beklimmen. In de negende etappe staat al de Grand Colombier op het programma, met daarna nog twee etappes in de Alpen. Dat is donderdag bekendgemaakt tijdens de presentatie in Parijs.
17 uur geledenPARIJS (ANP) - De Tour de France Femmes eindigt komend jaar op de slapende vulkaan Puy de Dôme, zo is bekendgemaakt in Parijs. De finish van de negende en laatste etappe ligt op 7 augustus op de klim met veel wielergeschiedenis in het Centraal Massief. De Puy de Dôme keerde in 2023 terug in de Tour voor mannen na een afwezigheid van 35 jaar.
18 uur geleden