Hamilton gediskwalificeerd, Verstappen start vanaf pole
SÃO PAULO (ANP) - Lewis Hamilton begint de sprintrace bij de Grote Prijs van Brazilië niet vanaf poleposition, maar achteraan. De Britse coureur van Mercedes is door de stewards gediskwalificeerd, omdat de achtervleugel van zijn bolide niet aan de regels voldeed. Max Verstappen staat daarom om 20.30 uur Nederlandse tijd op de voorste startplaats bij de sprintrace over 100 kilometer. Hij was in de kwalificatie als tweede geëindigd achter Hamilton.
De Nederlander heeft in de strijd om de wereldtitel in de Formule 1 een voorsprong van 19 punten op de Britse titelverdediger. De winnaar van de sprintrace krijgt 3 punten, de nummer 2 verdient 2 punten en de coureur die als derde eindigt pakt 1 WK-punt.
De achtervleugel van de Mercedes bleek na de kwalificatie niet aan de technische regels te voldoen. Bij het openklappen van de vleugel, het zogeheten DRS-systeem, was de afstand tussen het bovenste en onderdeel groter dan de maximaal toegestane 85 millimeter. Hamilton moest zich samen met vertegenwoordigers van zijn team komen verantwoorden bij de stewards. Dat gold ook voor Verstappen, die na de kwalificatie in het parc fermé even aan de achtervleugel van de Mercedes had gevoeld, iets wat reglementair verboden is. Het leverde de Nederlander een boete van 50.000 euro op.
Gevolgen
Voor Hamilton waren de gevolgen een stuk groter. De Mercedes-delegatie betoogde bij de stewards dat van opzet geen sprake was, maar dat er "iets fout" moest zijn gegaan. De stewards gingen daarin mee en besloten het te houden bij de gebruikelijke straf bij overtreding van het technische reglement: diskwalificatie van de betreffende sessie, in dit geval de kwalificatie. Hamilton en Mercedes besloten af te zien van de mogelijkheid om in beroep te gaan. "We willen de wereldtitels op het circuit winnen", schreef de renstal op Twitter.
Hamilton moet de sprintrace nu van achteren beginnen in plaats van poleposition. De zevenvoudig wereldkampioen heeft 24 rondes om zo ver mogelijk naar voren op te rukken. De uitslag van de sprintrace bepaalt de startvolgorde voor de Grote Prijs van Brazilië van zondag. Hamilton moet dan sowieso voor straf vijf plaatsen naar achteren op de startgrid, omdat hij in São Paulo weer een nieuwe motor heeft gekregen.
In de GP zijn maximaal 26 punten te verdienen: 25 punten voor de winnaar en 1 punt voor de snelste raceronde. Als Verstappen na de race in Brazilië minimaal 26 punten voorsprong heeft op Hamilton, kan hij in theorie volgende week in Qatar al wereldkampioen worden.
Meer uit Sport
DEN BOSCH (ANP) - De Brit Simon Yates (33) stopt per direct als wielrenner. De winnaar van de afgelopen Giro d'Italia vindt het, na een succesvol jaar met ook een ritzege in de Tour de France, het goede moment om zijn carrière te beëindigen. Dat meldt zijn ploeg Visma - Lease a Bike, waar hij nog een jaar onder contract stond.
4 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - Tom Dumoulin is vanaf volgend jaar de nieuwe koersdirecteur van de Amstel Gold Race. De 35-jarige voormalig wielrenner wordt de opvolger van Leo van Vliet, die in april na dertig edities stopt.
7 uur geledenSYDNEY (ANP) - De Nederlandse tennissers zijn na een nederlaag tegen Polen uitgeschakeld in de groepsfase van de United Cup, het Australische toernooi voor gemengde landenteams. Tallon Griekspoor en Suzan Lamens verloren in het enkelspel van Hubert Hurkacz en Iga Swiatek, allebei in twee sets. In het gemengd dubbelspel waren Katarzyna Kawa en Jan Zielinski te sterk voor Demi Schuurs en David Pel.
10 uur geledenBOLOGNA (ANP/RTR) - De olympische vlam is een maand voor het begin van de Winterspelen in Milaan aangekomen in Bologna. De fakkeltocht begon een maand geleden vanuit Rome aan zijn reis en heeft de eilanden Sardinië en Sicilië aangedaan, net als de steden Napels en Bari, als onderdeel van een tocht van 12.000 kilometer die op 6 februari eindigt in het San Siro-stadion in Milaan.
20 uur geledenAL-ULA (ANP) - Klassementsleider Mitchel van den Brink heeft de derde etappe in de Dakar Rally in de categorie Truck op zijn naam geschreven. De Nederlandse chauffeur, die wordt bijgestaan door navigator Bart van Heun en mecanicien Jarno van de Pol, was in Saudi-Arabië de snelste over 666 kilometer van Yanbu naar Al-Ula. Van den Brink heeft zijn voorsprong in het algemeen klassement uitgebreid van ruim drie minuten naar ruim acht minuten op de nummer 2.
1 dag geledenMELBOURNE (ANP/DPA) - De Australian Open keert een recordbedrag aan prijzengeld uit voor de editie van 2026. In totaal is er 74,9 miljoen Amerikaanse dollar te verdelen, zo'n 64 miljoen euro. Dat is een toename van 16 procent in vergelijking met vorig jaar, meldt de organisatie.
1 dag geledenAUCKLAND (ANP) - Tennisster Venus Williams is uitgeschakeld in de eerste ronde van het tennistoernooi van Auckland. De 45-jarige Amerikaanse verloor in drie sets van de Poolse Magda Linette: 4-6 6-4 2-6.
1 dag geleden