Hamilton gediskwalificeerd, Verstappen start vanaf pole
SÃO PAULO (ANP) - Lewis Hamilton begint de sprintrace bij de Grote Prijs van Brazilië niet vanaf poleposition, maar achteraan. De Britse coureur van Mercedes is door de stewards gediskwalificeerd, omdat de achtervleugel van zijn bolide niet aan de regels voldeed. Max Verstappen staat daarom om 20.30 uur Nederlandse tijd op de voorste startplaats bij de sprintrace over 100 kilometer. Hij was in de kwalificatie als tweede geëindigd achter Hamilton.
De Nederlander heeft in de strijd om de wereldtitel in de Formule 1 een voorsprong van 19 punten op de Britse titelverdediger. De winnaar van de sprintrace krijgt 3 punten, de nummer 2 verdient 2 punten en de coureur die als derde eindigt pakt 1 WK-punt.
De achtervleugel van de Mercedes bleek na de kwalificatie niet aan de technische regels te voldoen. Bij het openklappen van de vleugel, het zogeheten DRS-systeem, was de afstand tussen het bovenste en onderdeel groter dan de maximaal toegestane 85 millimeter. Hamilton moest zich samen met vertegenwoordigers van zijn team komen verantwoorden bij de stewards. Dat gold ook voor Verstappen, die na de kwalificatie in het parc fermé even aan de achtervleugel van de Mercedes had gevoeld, iets wat reglementair verboden is. Het leverde de Nederlander een boete van 50.000 euro op.
Gevolgen
Voor Hamilton waren de gevolgen een stuk groter. De Mercedes-delegatie betoogde bij de stewards dat van opzet geen sprake was, maar dat er "iets fout" moest zijn gegaan. De stewards gingen daarin mee en besloten het te houden bij de gebruikelijke straf bij overtreding van het technische reglement: diskwalificatie van de betreffende sessie, in dit geval de kwalificatie. Hamilton en Mercedes besloten af te zien van de mogelijkheid om in beroep te gaan. "We willen de wereldtitels op het circuit winnen", schreef de renstal op Twitter.
Hamilton moet de sprintrace nu van achteren beginnen in plaats van poleposition. De zevenvoudig wereldkampioen heeft 24 rondes om zo ver mogelijk naar voren op te rukken. De uitslag van de sprintrace bepaalt de startvolgorde voor de Grote Prijs van Brazilië van zondag. Hamilton moet dan sowieso voor straf vijf plaatsen naar achteren op de startgrid, omdat hij in São Paulo weer een nieuwe motor heeft gekregen.
In de GP zijn maximaal 26 punten te verdienen: 25 punten voor de winnaar en 1 punt voor de snelste raceronde. Als Verstappen na de race in Brazilië minimaal 26 punten voorsprong heeft op Hamilton, kan hij in theorie volgende week in Qatar al wereldkampioen worden.
Meer uit Sport
AIGLE (ANP) - De tweede etappe van de Tour de France Femmes is zondag in het Zwitserse Aigle van start gegaan. Lorena Wiebes (27) rijdt in de gele leiderstrui in de rit over 147,9 kilometer naar Genève. De Nederlandse sprintster van SD Worx - Protime won zaterdag de openingsetappe van de Ronde van Frankrijk in Lausanne.
55 minuten geledenTOKIO (ANP) - De Nederlandse 3x3-basketbalsters hebben in de Women's Series het toernooi van Tokio gewonnen. Het is de derde zege van het seizoen voor Nederland. In de finale werd in de nacht van zaterdag op zondag het Japanse team Mitsubishi Electric met 21-16 verslagen. Ilse Kuijt werd verkozen tot beste speelster (MVP) van het toernooi, ze maakte vier tweepunters in de finale.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Turner Jermain Grünberg (25) heeft in Rotterdam de vierde en laatste kwalificatie voor de EK gewonnen. De Tilburger kwam na zijn rondgang langs de zes toestellen tot 78,834 punten en hield daarmee Jordi Hagenaar (78,350) achter zich. Gijs Franken eindigde als derde (73,917).
18 uur geledenLAUSANNE (ANP) - Lorena Wiebes (27) heeft net als in 2022 de eerste etappe van de Tour de France Femmes gewonnen. De renster van SD Worx - Protime veroverde zo voor de tweede keer in haar loopbaan de gele trui. Wiebes was in het Zwitserse Lausanne de snelste in een massasprint na een etappe van 138 kilometer.
20 uur geledenLAUSANNE (ANP) - Lorena Wiebes heeft de eerste etappe van de Tour de France Femmes gewonnen. De Nederlandse renster van Team SD Worx - Protime veroverde net als in 2022 de gele trui.
21 uur geledenSAN SEBASTIÁN (ANP) - De Belgische wielrenner Remco Evenepoel (26) heeft zaterdag de Clásica San Sebastián gewonnen. De renner van Red Bull-Bora-hansgrohe was voor de vierde keer de snelste in de eendaagse koers met start en finish in de Noord-Spaanse havenstad. De Ecuadoraan Richard Carapaz (33) werd tweede. De Brit Ben Tulett werd op 29 seconden derde.
22 uur geledenLAUSANNE (ANP) - De Tour de France Femmes is zaterdag in het Zwitserse Lausanne van start gegaan. Het is de vijfde editie van de Tour bij de vrouwen in de moderne uitvoering. De vier voorgaande edities kenden twee keer een Nederlandse winnaar: Annemiek van Vleuten (2022) en Demi Vollering (2023).
1 dag geleden