
Hamer: uitvoering plannen sociale veiligheid NPO blijft achter
HILVERSUM (ANP) - Ondanks plannen die de NPO en de omroepen hebben gemaakt voor meer sociale veiligheid, is er tien maanden na de publicatie van het rapport-Van Rijn onvoldoende vooruitgang geboekt. Hilversum moet meer doen om een structurele cultuurverandering te bewerkstelligen. Dat stelt Mariëtte Hamer, de regeringscommissaris seksueel grensoverschrijdend gedrag en seksueel geweld, in haar derde reflectiebrief over dit onderwerp. Zij heeft haar evaluatie woensdag gedeeld met minister Eppo Bruins van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap. Zij vreest ook dat het onderwerp in de verdrukking komt door de grote bezuinigingen die het kabinet bij de NPO doorvoert.
"Er is een wisselend beeld", stelt Hamer in haar rapportage. "We zien zeker goede initiatieven, die ook al hun vruchten beginnen af te werpen. Tegelijkertijd zijn de plannen niet overal even sterk, en het geloof dat het echt veilig gaat worden, is zeker nog niet bij iedereen op de werkvloer aanwezig." Voor haar reflectie zag Hamer de plannen van de NPO en de omroepen op dit gebied in. Daarnaast sprak zij met medewerkers van omroepen en met mensen uit verschillende lagen van de NPO.
Hamer merkt dat veel medewerkers van de NPO nog niet geloven dat de sociale veiligheid echt beter gaat worden in Hilversum. Recente zaken van gemeld grensoverschrijdend gedrag bij onder meer WNL, Ongehoord Nederland en de NTR versterken dit gevoel. "Dat er nog steeds nieuwe gevallen naar buiten komen is een gevolg van het feit dat mensen zich gesterkt voelen om zich uit te spreken", stelt zij. "Maar het nieuws erover ondermijnt in algemene zin het vertrouwen in bestuurders en toezichthouders."
Zorgen
De regeringscommissaris maakt zich zorgen over de urgentie waarmee Hilversum doorpakt op dit dossier. Zij vreest dat het onderwerp in de verdrukking komt door de dreigende bezuinigingen. "De NPO staat aan de vooravond van een gigantische bezuiniging", stelt de regeringscommissaris. "Daardoor kan het onderwerp sociale veiligheid makkelijk in de verdrukking komen." Hamer drukt de omroepen en de politiek op het hart dat zij "moeten blijven handelen met de urgentie die werd gevoeld bij de presentatie van het rapport".
De regeringscommissaris is door het kabinet gevraagd te reflecteren op de ontwikkelingen die zijn ingezet sinds de publicatie van het rapport van de Commissie-Van Rijn. Hieruit kwam naar voren dat drie op de vier medewerkers binnen de publieke omroep sociale onveiligheid ervaren.
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - Dankzij twee geavanceerde Europese satellieten kunnen meteorologen extreem weer straks nog beter zien aankomen dan nu. Meetapparatuur die aan de nieuwe satellieten vastzit, geeft onder meer extra gedetailleerde informatie over de temperatuur en vocht in de atmosfeer. Ook over klimaatverandering, luchtvervuiling en stikstofuitstoot leveren de meetinstrumenten hoogwaardige nieuwe informatie op.
19 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - Op Eindhoven Airport wordt dinsdag een Nederlands militair transportvliegtuig gereedgemaakt voor vertrek naar Jordanië. Het toestel van het type C-130 vertrekt woensdagochtend en gaat vanaf vrijdag twee weken lang dagelijks een dropping met hulpgoederen uitvoeren boven de Gazastrook.
3 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De politie heeft dinsdag negen verdachten aangehouden voor openlijke geweldpleging rondom het kampioenschap van PSV, op 18 mei rond het Philips Stadion in Eindhoven. Een grote groep keerde zich die zondag met "extreem geweld" tegen de mobiele eenheid. Die dag raakten veertien agenten gewond.
3 uur geledenALMERE (ANP) - De provincie Flevoland mag edelherten in de Oostvaardersplassen voorlopig laten afschieten, maar de Raad van State stelt daar wel een voorwaarde aan. Staatsbosbeheer, de eigenaar en beheerder van het natuurgebied, moet de genetische diversiteit van de roedel goed in de gaten houden en indien nodig mannelijke herten bijplaatsen. Dat heeft de bestuursrechter besloten in een kort geding dat was aangespannen door de Stichting Aanpak Misstanden Natuurbeheer (Stamina).
4 uur geledenASSEN (ANP) - Voor de tweede keer in korte tijd is een ruit van de As-Soennah Moskee in aanbouw in Assen ingegooid. Dat bevestigt voorzitter Mohamed El Mourabit na berichtgeving van RTV Drenthe. Hij weet niet wie erachter zit. "Laten we hopen dat het niet erger wordt dan het kapot maken van een raam."
7 uur geledenLEIDSCHENDAM (ANP) - Bij een brand in een woning in Leidschendam is in de nacht van maandag op dinsdag een dode gevonden, meldt de politie. De brand woedde op de derde verdieping van een flat aan de Gravin Juliana van Stolberglaan.
9 uur geledenBREDA (ANP) - Het is "waanzin" dat de veiligheid rond Marengo-kroongetuige Nabil B. "nog steeds niet" goed geregeld is. Dat zegt zijn advocaat Peter Schouten in reactie op berichtgeving van Het Parool. De krant schrijft dat er grote zorgen zijn in de familie van B. nu hij binnenkort vrijkomt. Er is vrees dat vanuit de onderwereld via die naasten pogingen zullen worden ondernomen om B.'s verblijfplaats te achterhalen, hoewel zij niet zullen weten waar hij is.
10 uur geleden