Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hamer: Rutte moet Kaag nu comfort bieden

Hamer: Rutte moet Kaag nu comfort bieden

DEN HAAG (ANP) - Het is aan de VVD, de grootste partij, om ervoor te zorgen dat D66 "comfort vindt" en gerustgesteld in een nieuw kabinet stapt. Dat heeft voormalig informateur Mariëtte Hamer gezegd. Ze praat donderdag met haar opvolger Johan Remkes over zijn zoektocht naar een minderheidskabinet.

Dat kabinet moet bestaan uit een combinatie van VVD, D66 en CDA, raadde Hamer aan. Maar de onderlinge verhoudingen zijn flink verslechterd en de speech waarin D66-leider Sigrid Kaag fel uithaalde naar VVD-voorman Mark Rutte bevestigt "dat ik het goed heb aangevoeld dat er broze lijntjes zijn", aldus Hamer.

De spanningen tussen de twee leiders van de liberale partijen komen volgens Hamer niet alleen door de moeizame persoonlijke verhoudingen tussen Kaag en Rutte. "Ik denk dat elke andere leider van D66 met hetzelfde probleem zou zitten: hoe raak ik niet geïsoleerd in een kabinet met partijen die ik zelf zie als de rechtervleugel", zegt ze over de toespraak van Kaag. "En vice versa zie je hetzelfde vraagstuk bij het CDA. En dan is het aan de grootste partij nu om dat comfort naar alle kanten te gaan bieden. Daar ligt echt een grote verantwoordelijkheid." Volgens Hamer voelt Rutte die verantwoordelijkheid ook.

Basis

De voormalige informateur geeft aan dat het CDA en de VVD al gerust zijn op hun onderlinge samenwerking. Maar datzelfde geldt niet voor D66. "Als het niet lukt dat comfort te bieden, dan wordt het lastig."

De eerste stap voor Remkes is vooral dat hij moet zoeken welke partijen de basis vormen waarbij een eventuele derde partij zich zal aansluiten. "Wie is het motorblok? Is dat motorblok VVD en D66, of is dat motorblok eigenlijk toch CDA en VVD?", vraagt Hamer zicht af. Ze sluit niet uit dat een combinatie van slechts twee partijen uiteindelijk het minderheidskabinet zal vormen.

Meer uit Politiek

Rechtse partijen willen spoed met telefoons asielzoekers uitlezen

DEN HAAG (ANP) - Rechtse partijen vinden dat haast moet worden gemaakt met de wet die het weer mogelijk maakt om smartphones van asielzoekers uit te lezen, onder meer om te screenen op terrorismedreigingen. Na uitspraken van de Raad van State concludeerde de Inspectie Justitie en Veiligheid onlangs dat hier geen wettelijke basis voor is. Asielminister Bart van den Brink belooft na de zomer met een wetsvoorstel te komen. VVD'er Ulysse Ellian vindt het "echt ongelofelijk" dat het niet eerder kan.

3 uur geleden
Tielen is te spreken over handreiking leerplichtvrijstelling

DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Judith Tielen (Onderwijs en Emancipatie, VVD) is te spreken over nieuwe VNG-richtlijnen voor gemeenten over de leerplichtvrijstelling voor kinderen die thuisonderwijs volgen omdat er geen school in de buurt is die past bij de geloofs- of levensovertuiging van de ouders. In de richtlijnen staat dat gemeenten de aanvragen voor die vrijstelling vanaf komend schooljaar strenger gaan beoordelen.

4 uur geleden
PVV'er veroordeeld tot taakstraf wegens aanrijden XR-activiste

HAARLEM (ANP) - PVV-Statenlid Ronald van Tiggelen moet een taakstraf uitvoeren van 200 uur, omdat hij is ingereden op een milieuactievoerster bij het Noord-Hollandse provinciehuis in Haarlem. De rechtbank Noord-Holland veroordeelt hem onder meer voor poging tot zware mishandeling en doorrijden na een ongeval. Het slachtoffer raakte niet zwaargewond. De straf is iets hoger dan de 180 uur werkstraf die het Openbaar Ministerie had geëist.

4 uur geleden
Kabinet legt dik 200 miljoen klaar voor goederenvervoer per spoor

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet trekt ruim 200 miljoen euro uit om te investeren in het vervoer van goederen over het spoor. Dat schrijft staatssecretaris Annet Bertram (Spoor, CDA) in een Kamerbrief. Tot 2030 was er al ongeveer 1 miljard klaargelegd voor verschillende spoorprojecten waar (ook) goederentreinen kunnen rijden.

5 uur geleden
Geen nadere uitleg Sjoerdsma over 'schaduwdeal'

DEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) geeft geen nadere uitleg over de 'schaduwdeal' die zou zijn gesloten tussen D66 en VVD over het voorstel om verheerlijking van terrorisme strafbaar te stellen. Dat schrijft hij aan de Tweede Kamer.

6 uur geleden
Berendsen: positieve signalen over EU-importverbod nederzettingen

DEN HAAG (ANP) - Een Europees importverbod van producten uit illegale Israëlische nederzettingen lijkt dichterbij te komen. Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) zei woensdagavond in de Tweede Kamer dat hierover "achter de schermen" wordt gesproken en dat er "positieve signalen" zijn.

18 uur geleden
Kabinet overweegt dat vrouwen soms pepperspray mogen dragen

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet denkt erover na om vrouwen in sommige gevallen toe te staan om pepperspray bij zich te dragen. Het gaat dan bijvoorbeeld om vrouwen die last hebben van een stalker, een conflict hebben in hun relatie of mogelijk slachtoffer kunnen worden van eerwraak. In Denemarken kunnen vrouwen in die gevallen toestemming van de politie krijgen om pepperspray bij zich te houden, en justitieminister David van Weel gaat onderzoeken of dat in Nederland ook moet kunnen.

1 dag geleden