Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hamer: plan NPO moet concreter om te leiden tot andere cultuur

Hamer: plan NPO moet concreter om te leiden tot andere cultuur

DEN HAAG (ANP) - Het plan van de NPO om de sociale veiligheid te verbeteren is hoopgevend, maar moet concreter om echt te kunnen leiden tot een andere cultuur. Dat schrijft Mariëtte Hamer, regeringscommissaris seksueel grensoverschrijdend gedrag en seksueel geweld, in een woensdag verschenen brief aan demissionair staatssecretaris Fleur Gräper-van Koolwijk (Cultuur en Media).

"Ik ben hoopvol, maar tegelijkertijd bezorgd", schrijft Hamer. Ze ziet dat nog veel actie nodig is om van de goede voornemens een echte cultuurverandering te maken. "En als we naar het recente verleden kijken is er ook nog weerstand te beslechten."

Hamer reflecteert in haar brief op het plan van de NPO dat woensdag is gepresenteerd naar aanleiding van het rapport van de Commissie-Van Rijn, dat onderzoek deed naar grensoverschrijdend gedrag binnen de publieke omroep. De NPO had de regeringscommissaris gevraagd naar het overkoepelende plan te kijken. Het tweede en laatste deel van Hamers reflectie hierop volgt komende zomer en is gebaseerd op gesprekken die Hamer komende tijd bij de publieke omroep wil voeren.

Eigen plannen

Het is volgens Hamer van belang dat de omroepen binnen de publieke omroep goede eigen plannen maken in navolging van het overkoepelende plan. "Zij zullen op alle niveaus medewerkers moeten betrekken om tot een goede aanpak te komen. De NPO kan daarbij een belangrijke verbindende rol spelen, maar moet die ook nog meer invullen."

De toezichthouders van de NPO en omroepen moeten erop toezien dat omroepen met plannen komen en deze uitvoeren, meent de regeringscommissaris. De rol van de overheid en het Commissariaat voor de Media moet verder worden uitgewerkt. "Ook ontbreekt op dit moment een stok achter de deur. Wat als de plannen onvoldoende tot stand komen?"

De komende weken moet duidelijk worden of de NPO en omroepen in staat zijn "daadkrachtig actie te ondernemen" om de onderliggende angstcultuur zoals beschreven in het rapport van de Commissie-Van Rijn "om te buigen naar een open en veilige omgangscultuur", aldus Hamer.

Meer uit Binnenland

Moeder verdacht van doodsteken dochter (14) in Blerick

MAASTRICHT (ANP) - De twee verdachten die maandag werden opgepakt voor betrokkenheid bij het doodsteken van een meisje (14) in Blerick, zijn haar ouders. De moeder zou de dodelijke steekwonden hebben toegebracht. Het OM verdenkt haar van moord dan wel doodslag. De vrouw blijft veertien dagen langer vast.

42 minuten geleden
Aantal grote storingen op het spoor loopt op

UTRECHT (ANP) - Op het Nederlandse spoor vonden vorig jaar 586 ernstige verstoringen plaats, meldt ProRail in zijn jaarverslag. De spoorbeheerder waarschuwde in november al dat afspraken met het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat wat betreft het aantal grote storingen in 2025 niet gehaald zouden worden.

3 uur geleden
Vitens heeft moeite om iedereen van drinkwater te voorzien

ZWOLLE (ANP) - Vitens heeft steeds meer moeite om iedereen van drinkwater te voorzien. Terwijl Nederlanders afgelopen jaar gemiddeld iets minder drinkwater verbruikten, verwacht het grootste drinkwaterbedrijf van Nederland tekorten in de drinkwatervoorziening.

4 uur geleden
Zorgen bij AIVD over toename geradicaliseerde jongeren

ZOETERMEER (ANP) - De Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) maakt zich zorgen over de toename van het aantal jongeren dat radicaliseert. "Ze radicaliseren online, vormen een terroristische dreiging vanwege hun jihadistische of rechts-terroristische denkbeelden, of worden ingezet door statelijke actoren", aldus AIVD-baas Simone Smit. De dienst presenteert donderdag het jaarverslag over 2025.

4 uur geleden
AIVD: Rusland steeds aanvallender, China bouwt eigen wereldorde

ZOETERMEER (ANP) - Rusland stelt zich steeds aanvallender op tegen Europese landen. De oorlog in Oekraïne is daar slechts een onderdeel van. Ook als die eindigt, zal de confrontatie voortduren. Dat stelt de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) donderdag in het jaarverslag van 2025. In dat jaar is ook de Chinese dreiging tegen Nederland en andere westerse landen verbreed en verdiept.

4 uur geleden
AIVD slaat vaker alarm over risicovolle personen en organisaties

ZOETERMEER (ANP) - De AIVD heeft vorig jaar veel meer waarschuwingen over gevaarlijke personen of organisaties gedeeld dan in voorafgaande jaren. In 2025 werden zogeheten ambtsberichten 93 keer gedeeld met instanties zoals de politie of gemeenten, tegenover 73 een jaar eerder. Deze cijfers komen uit het jaarverslag 2025, dat de AIVD donderdag presenteert.

4 uur geleden
AIVD: Ongekend dreigingsbeeld, nationale veiligheid onder druk

ZOETERMEER (ANP) - In de tachtig jaar dat de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) en zijn voorlopers bestaan, was het nationale dreigingsbeeld nog nooit zo ernstig als nu. De nationale veiligheid staat van veel verschillende kanten "langdurig onder druk", stelt AIVD-directeur Simone Smit donderdag op basis van het jaarverslag van afgelopen jaar. Er is sprake van "een veelvoud aan dreigingen die met elkaar samenhangen".

4 uur geleden