Hamer: plan NPO moet concreter om te leiden tot andere cultuur
DEN HAAG (ANP) - Het plan van de NPO om de sociale veiligheid te verbeteren is hoopgevend, maar moet concreter om echt te kunnen leiden tot een andere cultuur. Dat schrijft Mariëtte Hamer, regeringscommissaris seksueel grensoverschrijdend gedrag en seksueel geweld, in een woensdag verschenen brief aan demissionair staatssecretaris Fleur Gräper-van Koolwijk (Cultuur en Media).
"Ik ben hoopvol, maar tegelijkertijd bezorgd", schrijft Hamer. Ze ziet dat nog veel actie nodig is om van de goede voornemens een echte cultuurverandering te maken. "En als we naar het recente verleden kijken is er ook nog weerstand te beslechten."
Hamer reflecteert in haar brief op het plan van de NPO dat woensdag is gepresenteerd naar aanleiding van het rapport van de Commissie-Van Rijn, dat onderzoek deed naar grensoverschrijdend gedrag binnen de publieke omroep. De NPO had de regeringscommissaris gevraagd naar het overkoepelende plan te kijken. Het tweede en laatste deel van Hamers reflectie hierop volgt komende zomer en is gebaseerd op gesprekken die Hamer komende tijd bij de publieke omroep wil voeren.
Eigen plannen
Het is volgens Hamer van belang dat de omroepen binnen de publieke omroep goede eigen plannen maken in navolging van het overkoepelende plan. "Zij zullen op alle niveaus medewerkers moeten betrekken om tot een goede aanpak te komen. De NPO kan daarbij een belangrijke verbindende rol spelen, maar moet die ook nog meer invullen."
De toezichthouders van de NPO en omroepen moeten erop toezien dat omroepen met plannen komen en deze uitvoeren, meent de regeringscommissaris. De rol van de overheid en het Commissariaat voor de Media moet verder worden uitgewerkt. "Ook ontbreekt op dit moment een stok achter de deur. Wat als de plannen onvoldoende tot stand komen?"
De komende weken moet duidelijk worden of de NPO en omroepen in staat zijn "daadkrachtig actie te ondernemen" om de onderliggende angstcultuur zoals beschreven in het rapport van de Commissie-Van Rijn "om te buigen naar een open en veilige omgangscultuur", aldus Hamer.
Meer uit Binnenland
NIJMEGEN (ANP) - Voorzitter Johan Vollenbroek van Mobilisation for the Environment (MOB) vindt het nieuwe coalitieakkoord van D66, VVD en CDA "een heilloze voortzetting van falend beleid".
3 uur geledenALBLASSERDAM (ANP) - In het Zuid-Hollandse Alblasserdam woedt een brand in een bedrijfspand, meldt de veiligheidsregio. Die adviseert omwonenden om ramen en deuren te sluiten wegens rookontwikkeling.
13 uur geledenSPRANG-CAPELLE (ANP) - De politie heeft zaterdag in het Brabantse Sprang-Capelle een verdachte aangehouden die wordt verdacht van poging tot doodslag of moord. Bij de aanhouding werd een schot gelost, maar niemand raakte gewond.
18 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Amnesty International maakt zich "ernstige zorgen" over de rechten van vluchtelingen in het vrijdag gepresenteerde coalitieakkoord. "Mensen op de vlucht worden al jarenlang gestigmatiseerd en ontmenselijkt in het politieke debat. Het is schokkend om te lezen dat de rechten van mensen die vluchten voor oorlog en vervolging nog verder worden afgebroken", aldus de hulporganisatie over de plannen van D66, VVD en CDA.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ongeveer tweeduizend mensen demonstreren zaterdagmiddag op het Malieveld in Den Haag tegen het Iraanse regime. Er klinkt muziek en ze dragen protestborden mee met teksten als 'Down with the islamic republic in Iran' en 'End the dictatorship in Iran'. Ook hebben de demonstranten de oude Iraanse vlag mee, een groen-wit-rode vlag met in het midden een leeuw met zwaard die tot 1979 werd gebruikt.
20 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Dat het CDA weer mee gaat regeren, betekent dat het lastig gaat worden, verwacht partijleider Henri Bontenbal. Op een partijcongres in Den Bosch blikt hij vooruit op de fase na het net gepresenteerde coalitieakkoord. "Als we verantwoordelijkheid dragen, worden we ook weer stevig aangesproken op het regeringsbeleid. Dat is nu eenmaal hoe het gaat."
22 uur geledenUTRECHT (ANP) - ProRail vervangt dit jaar 288 camera's langs het spoor door nieuwe, slimme camera's. Ook gaat de spoorwegbeheerder drones testen die zelfstandig kunnen vliegen en beelden kunnen analyseren. Dit moet ervoor zorgen dat sneller gereageerd kan worden op gevaarlijke situaties, zoals mensen die op het spoor lopen of stilgevallen voertuigen bij overwegen. "Dat maakt het spoor veiliger en zorgt voor minder storingen en vertragingen", aldus ProRail.
1 dag geleden