Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hamer hoopt komende week contouren te zien van nieuwe coalitie

Hamer hoopt komende week contouren te zien van nieuwe coalitie

DEN HAAG (ANP) - Informateur Mariëtte Hamer hoopt de komende week de contouren te zien van een nieuwe coalitie. Ze zal daarvoor haar "derde oog" aanzetten, om te kijken wie met wie verder zou kunnen gaan, zei ze vrijdag.

Daarvoor zal ze de komende week bekijken bij welke partijen genoeg draagvlak en op inhoud overeenstemming is over het herstel- en transitiebeleid en over de vorming van een nieuw kabinet. Eerst zal ze nog "een paar verdiepende gesprekken" voeren, want over een aantal onderwerpen bestaat nog discussie, zei Hamer vrijdag.

Ze is van plan komende week hiervoor een aantal fractieleiders uit te nodigen, maar wilde nog niet zeggen welke. Ze gaat daar dit weekend over nadenken. Het gaat om partijen waarvan ze denkt dat "het nuttig is om nog verdiepende gesprekken mee te voeren". Maandag gaat ze eerst opnieuw met VVD-leider Mark Rutte en D66-leider Sigrid Kaag om tafel om de vorderingen te bespreken.

Laatste week

De komende week is de derde en vooralsnog laatste week van Hamer als informateur. Ze zei nog een hoop werk te moeten verzetten. Ook kan ze nog niet met zekerheid zeggen of ze op 6 juni klaar is met haar werkzaamheden, wat de Tweede Kamer graag wil, of dat ze meer tijd nodig heeft. Dat zal ze in de loop van volgende week laten weten.

Ze vindt haast geboden om tot een nieuw kabinet te komen, maar wees er tegelijk op dat de voortgang ook een verantwoordelijkheid is van de partijen zelf. Ze heeft nog niet gemerkt dat er drie, vier of vijf partijen boven komen drijven van wie "het volstrekt logisch" is dat die in een nieuw kabinet zouden kunnen komen.

Kritiek

Kritiek dat ze de afgelopen twee weken ruim de tijd nam om veel (maatschappelijke) organisaties te spreken, wees ze van de hand. In de opdracht die ze van de Kamer heeft meegekregen staat dat ze veel informatie moet verzamelen, met name over het herstelbeleid na de coronacrisis en het transitiebeleid voor de komende jaren.

Ook vindt ze niet dat ze hiermee nu een progressieve agenda voert. "De thema's die worden besproken, heb ik gehaald uit alle eerdere gesprekken met de achttien partijen. Ik voeg er geen thema's aan toe."

Meer uit Politiek

Van den Brink doet 'alles wat nodig is' voor steun asielwetten

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink gaat deze week hard zijn best doen om in de Eerste Kamer steun te krijgen voor de twee strenge asielwetten. "Jazeker wel. Ik zet alles in wat nodig is", zei de CDA-bewindsman donderdagmiddag tegen journalisten. Die steun voor één van deze wetten is onzeker geworden toen de PVV woensdag bekendmaakte wél voor de wetten van partijgenoot Marjolein Faber te stemmen, maar niet voor de reparatie van de toevoeging die een illegaal verblijf strafbaar maakt.

4 uur geleden
Palmen: toeslagenouders merken niets van opgedoken datakluis

DEN HAAG (ANP) - Gedupeerde ouders gaan niets merken van de vondst van tientallen miljoenen documenten met betrekking tot het schandaal rond de kinderopvangtoeslag in een datakluis van de Belastingdienst. Ook niet als daar gegevens bij zitten waaruit blijkt dat zij ten onrechte of te ruimhartig zijn gecompenseerd. Dat heeft partijloos staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) gezegd in een Kamerdebat.

5 uur geleden
Coalitie wil bedrijven tegemoetkomen in elektriciteitskosten

DEN HAAG (ANP) - Coalitiepartijen D66, CDA en VVD willen bedrijven tegemoetkomen in de kosten voor elektriciteit. Geld dat daarvoor is klaargezet in het coalitieakkoord voor 2028, wil de minderheidscoalitie eerder uitgeven, zeggen de partijen donderdag in een debat over de verduurzaming van de industrie.

6 uur geleden
Kamer wil opheldering over datakluis met toeslagendocumenten

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is zeer ontstemd omdat een datakluis met tientallen miljoenen documenten die betrekking hebben op het toeslagenschandaal jarenlang buiten beeld is gebleven. Onder meer de regeringspartijen D66, CDA en VVD hebben daar in een debat met partijloos staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) opheldering over gevraagd.

6 uur geleden
Jetten ontmoet oppositieleider en Nobelprijswinnaar Machado

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft de Venezolaanse oppositieleider en Nobelprijswinnaar María Corina Machado ontvangen op zijn ministerie. Zij won vorig jaar de Nobelprijs voor de Vrede.

1 dag geleden
PVV steunt reparatiewet niet die nodig is voor asielwetten Faber

DEN HAAG (ANP) - De PVV geeft geen steun aan de reparatiewet die in de Eerste Kamer nodig is voor een meerderheid voor de asielplannen van het vorige kabinet. Dat schrijft PVV-senator Alexander van Hattem op X. De 'reparatie' was bedoeld om een van de twee asielwetten van voormalig PVV-minister Marjolein Faber minder streng te maken voor wie hulp biedt aan mensen die hier illegaal verblijven. Maar daar wil de PVV-fractie in de senaat niet aan, aldus Van Hattem.

1 dag geleden
Berendsen bespreekt missie in Straat van Hormuz met Rubio

WASHINGTON (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) heeft dinsdag met zijn Amerikaanse collega Marco Rubio gesproken over de inzet van een aantal Europese en Aziatische landen om de Straat van Hormuz te beschermen. Daarbij is wel benadrukt dat er eerst een einde aan de vijandelijkheden moet komen, zei Berendsen na afloop van het gesprek tegen media.

1 dag geleden