Hamer hoopt alle fractievoorzitters volgende week te spreken
DEN HAAG (ANP) - De nieuwe informateur Mariëtte Hamer hoopt de volgende fase van de formatie volgende week te starten met gesprekken met alle fractievoorzitters van de partijen in de Tweede Kamer. Dat zei ze woensdag voorafgaand aan haar gesprek met Tweede Kamervoorzitter Vera Bergkamp, waarin ze zal praten over haar opdracht als informateur.
In die opdracht zal staan dat ze met verschillende partijen tot eerste voorstellen voor een nationaal herstelplan moet komen om Nederland uit de coronacrisis te helpen. Dat moet volgens Hamer "snel in de steigers" worden gezet. Verder zal ze gaan praten met jongeren en met sectoren die hard getroffen zijn door de coronacrisis. Zij krijgt daarvoor van de Kamer tot 6 juni de tijd. Voor die deadline moet Hamer ook kijken welke partijen zullen aanschuiven om de nieuwe regeringscoalitie te vormen.
Dat wordt een "pittige klus", geeft de SER-voorzitter aan. Toch denkt ze dat het goed is dat er nu eerst over de inhoudelijke onderwerpen worden gesproken. Dat zal haar uiteindelijk ook helpen om tot een selectie van partijen te komen, denkt Hamer. "Ik denk dat het niet helpt als je alsmaar in de kring blijft praten over de bestuurscultuur of over vertrouwen in elkaar zonder dat je dat uiteindelijk inhoudelijk gaat vertellen." Ze denkt dat het debat van woensdag over de formatie "een afsluiting was en ook een soort nieuw begin".
Boven partijen staan
Hamer is voorzitter van de Sociaal-Economische Raad en voormalig politica voor de PvdA. Ze zegt niet als PvdA'er gevraagd te zijn voor de opdracht, maar vanwege haar rol als SER-voorzitter. In die functie moet ze "boven de partijen kunnen staan", zegt ze. Hamer heeft niet met PvdA-leider Lilianne Ploumen gesproken over een functie als informateur. Zij hebben elkaar "een paar weken geleden" voor het laatst gebeld, zegt ze.
De vorige informateur Herman Tjeenk Willink sprak alle fractievoorzitters ook al twee keer. Toen ging het veel over het onderlinge vertrouwen. Vooral het vertrouwen in VVD-leider en demissionair premier Mark Rutte liep grote schade op, nadat hij onterecht had verklaard tijdens de verkenning niet gesproken te hebben over het kritische CDA-Kamerlid Pieter Omtzigt. Ook werd veel gesproken over een nieuwe, transparante bestuursstijl en een belangrijkere rol voor de Tweede Kamer als "tegenmacht". In zijn eindverslag schreef Tjeenk Willink dat de meeste partijen Rutte niet bij voorbaat al uitsluiten in de formatie.
Bergkamp heeft dinsdag de koning bijgepraat over de stand van zaken in de formatie, laat de Rijksvoorlichtingsdienst weten.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Tussen de politieagenten aan de ene kant en de korpsleiding en de politiek aan de andere kant is een "vertrouwenskloof", stelde justitieminister David van Weel woensdag bij een debat in de Tweede Kamer. De komende tijd wil de VVD'er zijn best doen om deze te dichten. JA21 en BBB eisten zelfs het vertrek van de korpsleiding. Maar daarin ging Van Weel niet mee.
35 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Na het Europees Hof oordeelt de Raad van State (RvS) ook dat de beslistermijn voor het behandelen van asielaanvragen niet verlengd had mogen worden. In 2022 besloot staatssecretaris Eric van der Burg (VVD) de wachttijd van zes maanden te verlengen met nog eens negen maanden, omdat de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) ver achterliep met de aanvragen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Judith Tielen (basisonderwijs, VVD) moet 222 basisscholen nog achterstallige personeelskosten betalen. De Raad van State (RvS) bevestigt woensdag een eerdere uitspraak van de rechtbank. Die oordeelde in juni 2024 dat de scholen in totaal circa 250 miljoen euro te weinig kregen over de periode augustus tot en met december 2022.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De minister moet de korpsleiding van de politie wegsturen, vinden rechtse partijen als JA21 en BBB. De directe aanleiding is de manier waarop de leiding heeft gecommuniceerd met politiemensen die de systemen hebben geraadpleegd in de zaak van de moord op de 17-jarige Lisa uit Abcoude.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten verwacht dat medio volgende maand het verzet van Hongarije tegen een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne zal stoppen. De regering van Viktor Orbán blokkeert het geld om een ruzie met Oekraïne over de oliepijpleiding Droezjba waardoor goedkope Russische olie naar Hongarije stroomt.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft aan de Europese Commissie opheldering gevraagd over berichten dat de Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken informatie heeft doorgespeeld aan Rusland. "Als het klopt, is het volstrekt onacceptabel", zei premier Rob Jetten in de Tweede Kamer. Dat zal dan ook een-op-een duidelijk worden gemaakt, voegde hij eraan toe.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat het kabinet snel met onder meer energiebedrijven gaat praten over heropening van het Tijdelijk Noodfonds Energie. Een oproep daartoe van onder anderen Kamerlid Esmah Lahlah (GroenLinks-PvdA) kreeg bij de stemmingen vrijwel unanieme steun.
20 uur geleden