Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hamer: grijp niet te snel naar extern onderzoek bij wangedrag

Hamer: grijp niet te snel naar extern onderzoek bij wangedrag

DEN HAAG (ANP) - Regeringscommissaris seksueel grensoverschrijdend gedrag en seksueel geweld Mariëtte Hamer vindt dat bedrijven bij een melding van seksueel grensoverschrijdend gedrag niet te snel naar extern onderzoek moeten grijpen. Dat en meer staat in de pilotversie van een gids voor organisaties over hoe om te gaan met dit soort meldingen.

De gids is tot stand gekomen met behulp van experts en mensen die betrokken zijn geweest bij een melding. Volgens Hamer loont het om als organisatie eerst met elkaar in gesprek te gaan, voordat er een onderzoek wordt ingesteld, omdat zo veel leed kan worden voorkomen voor zowel de melders als de beschuldigden. "Mocht dit niet tot het gewenste resultaat leiden, dan kan alsnog worden overgegaan tot onderzoek", aldus Hamer.

De zaak tussen Volt en Nilüfer Gündoğan is een voorbeeld van zo'n zaak met een lange nasleep. Het voormalige Volt-Kamerlid werd beschuldigd van grensoverschrijdend gedrag en vervolgens geschorst zodat er onderzoek kon worden gedaan. Hiertegen spande zij een kort geding aan. Pijnlijke rechtszaken volgden, uiteindelijk werd ze geroyeerd. Ze opereert nu als onafhankelijk Kamerlid.

Hamer benadrukt dat het niet om een statische gids gaat, maar dat hij waar nodig wordt bijgesteld. De ambitie is dat de handleiding uiteindelijk door "heel veel organisaties" gebruikt gaat worden, laat de woordvoerder van de regeringscommissaris weten.

In de pilot roept Hamer organisaties op om "vandaag te beginnen met de aanpak en niet te wachten tot er een melding komt". Dat kunnen ze doen door zich te verdiepen in het onderwerp en een plan op te stellen.

22 organisaties, waaronder NS, Hiro, Conservatorium Amsterdam, DuraVermeer en Ploegam, gaan met de pilot aan de slag en delen hun bevindingen met Hamer. Ook andere (ervarings-)deskundigen die de handleiding online lezen krijgen de kans hun mening te delen. Aan de hand van de feedback komt eind dit jaar de eerste definitieve versie tot stand.

"We hebben allemaal gezien dat het vaak misgaat met de opvolging van meldingen van seksueel grensoverschrijdend gedrag op de werkvloer, met grote gevolgen voor melder, beschuldigde en organisatie. Deze handreiking is geen panklare oplossing, maar wel een gids in het maken van weloverwogen beslissingen. Waaruit vooral ook blijkt: niets doen is geen optie", aldus Hamer.

Meer uit Binnenland

OM stopt onderzoek lekken sollicitatie Lahlah in Delft en Tilburg

BREDA/DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft geen aanknopingspunten om een strafrechtelijk onderzoek te beginnen naar het lekken van de sollicitatie van Esmah Lahlah voor burgemeestersfuncties in Delft en Tilburg. Afgelopen jaar lekte uit dat het Tweede Kamerlid van GroenLinks-PvdA op beide vacatures had gesolliciteerd. Omdat daarmee de geheimhoudingsplicht die rond zulke procedures geldt werd geschonden, deden de commissarissen van de Koning in Zuid-Holland en Noord-Brabant aangifte.

16 minuten geleden
Schrijfster Astrid Roemer (78) overleden

PARAMARIBO (ANP) - Schrijfster Astrid Roemer is overleden op 78-jarige leeftijd. Dat bevestigt haar uitgeverij Prometheus na berichtgeving van onder meer de Surinaamse website Starnieuws. Ze brak in Nederland door in 1982 met Over de gekte van een vrouw, "een experimentele roman over de complexiteit van het vrouw-zijn", vermeldt de uitgeverij op de website. Roemer was een belangrijke stem in de Nederlands-Caribische literatuur.

1 uur geleden
Onderzoek gestopt naar lek bij benoeming burgemeester Tilburg

BREDA (ANP) - Het Openbaar Ministerie doet geen verder onderzoek naar het lekken van geheime informatie bij de zoektocht naar een nieuwe burgemeester van Tilburg. Eind oktober werd bekend dat Esmah Lahlah, de nummer twee op de landelijke kandidatenlijst van GroenLinks-PvdA tijdens de verkiezingscampagne, had gesolliciteerd op de post. De sollicitatiebrief van Lahlah was gelekt naar het Brabants Dagblad.

1 uur geleden
19-jarige vervolgd voor explosie en brand woonpand Heerhugowaard

HAARLEM (ANP) - Een 19-jarige man wordt vervolgd voor het veroorzaken van de explosie en daaropvolgende brand in een appartementencomplex in Heerhugowaard in april vorig jaar. Vier appartementen raakten zwaar beschadigd en er was sprake van instortingsgevaar. Vijf mensen raakten lichtgewond.

2 uur geleden
OM eist celstraf tegen tweetal voor aanslag op advocaat Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft vrijdag twaalf jaar cel geëist tegen twee mannen die worden verdacht van een aanslag op een Rotterdamse advocaat in december 2024. Toen ging een explosief af onder zijn auto, terwijl hij stond te wachten voor het stoplicht bij de Maastunnel in Rotterdam. De advocaat was die ochtend onderweg naar zijn werk. Hij raakte niet gewond, zijn Mercedes liep wel schade op.

2 uur geleden
Treindienstregeling het hele weekend afgeschaald om sneeuw en ijs

UTRECHT (ANP) - De treinen rijden het hele weekend volgens een aangepaste, afgeschaalde dienstregeling, meldt ProRail. Het bedrijf zegt dat sneeuw en ijs zorgen voor problemen met de wissels. Zondag wordt bekeken of de treinen vanaf maandag weer volgens de normale dienstregeling kunnen rijden.

2 uur geleden
Opnieuw afvalinzameling uitgesteld om winters weer

DEN HAAG (ANP) - Ook het komende weekend heeft het winterse weer invloed op de afvalinzameling in meerdere gemeenten. Onder meer in Almere, Nieuwegein en Veendam wordt deze week geen huishoudelijk afval opgehaald, en ook de inzameling van grofvuil en kerstbomen ligt op sommige plekken tijdelijk stil.

2 uur geleden