Hamer: formatie zit vast, partijen moeten zelf doorbraak forceren
DEN HAAG (ANP) - De formatie bevindt zich in een politieke impasse. Partijen krijgen nog enkele dagen om zelf tot een selectie van formerende partijen te komen. Dat zei informateur Mariëtte Hamer vrijdag na overleg met de leiders van zes politieke partijen. Het inhoudelijke deel van haar opdracht is zo goed als klaar, maar het is nog niet gelukt om een groep partijen te vinden die samen verder wil, zo zei ze. Ze heeft de partijen gevraagd om dit weekend "tot een doorbraak" te komen. "Dat zullen ze echt samen met elkaar moeten doen."
Zaterdag en zondag moeten de leiders van VVD, D66, CDA, PvdA, GroenLinks en de ChristenUnie vooral veel met elkaar bellen, opperde Hamer. "Ze moeten in het weekend hun knopen tellen. "Ze wil niet zeggen wie daarbij het voortouw moet nemen of welke partij zo'n kentering moet forceren. Hamer hoopt overigens op een "normale doorbraak, zoals we dat gewend zijn", waarbij partijen zelf tot een logische combinatie komen, aan de hand van inhoudelijke punten. Maandag komen de zes partijen waarom het gaat weer langs voor individuele gesprekken met Hamer.
De informateur zat vrijdagmiddag om de tafel met de leiders van die zes partijen. "Ik had gehoopt dat het sneller ging", zei ze na afloop. "Uit deze partijen zou een goede coalitie kunnen komen." Plannen voor herstel en de transitie na de coronacrisis zijn volgens haar inmiddels al vastgesteld, maar het lukt niet om de partijen zover te krijgen dat ze samen een kabinet willen vormen. "Je blijft toch steken op de wie-met-wie, en de combinaties leiden niet tot een meerderheid", aldus de informateur. Al die partijen hebben eisen gesteld die vooralsnog onverenigbaar zijn gebleken.
Geen stap terug
Zo wil VVD niet zonder CDA en D66. D66 wil het liefst met twee linkse partijen, maar dat willen VVD en CDA niet. Die twee linkse partijen, GroenLinks en PvdA, laten elkaar ook niet los. De ChristenUnie is populair bij VVD en CDA, maar D66 ziet die samenwerking weer niet zitten.
Volgens Hamer zijn er wel oplossingen voor de impasse denkbaar, maar moeten de partijen daar zelf uit zien te komen. Wat Hamer gaat doen als het niet lukt om dit weekend een doorbraak te bewerkstelligen, wilde ze niet zeggen. "Ik heb altijd geleerd dat als je wilt dat het op plan A uitkomt, je niet over B en C moet praten." Het is volgens haar te vroeg om te zeggen dat de formatie is mislukt. Zelf doet ze ook geen stap terug, zegt de informateur.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - De brand bij een recyclingbedrijf aan de Doklaan in Rotterdam-Zuid is onder controle, meldt de veiligheidsregio. De brand brak vrijdagavond uit en veroorzaakte tot ver in de omgeving veel rook- en stankoverlast. Ook werden de Maastunnel en delen van wegen afgesloten. De tunnel is zaterdagochtend weer vrijgegeven.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een persoon is in de nacht van vrijdag op zaterdag om het leven gekomen bij een schietincident in een woning aan de New Yorksingel in Den Haag. Dat meldt de politie op X.
5 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De grote brand die vrijdagavond uitbrak bij een recyclingbedrijf aan de Doklaan in Rotterdam-Zuid is nog niet onder controle, aldus de veiligheidsregio. De brandweer zet een drone in om onder andere hotspots van de brand op te sporen. De vele eenheden van de brandweer die blussen worden bijgestaan door een blusboot van het Havenbedrijf.
8 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De grote brand bij een recyclingbedrijf aan de Doklaan in Rotterdam-Zuid zorgt voor rookoverlast tot in Heinenoord in de Hoeksche Waard. De Maastunnel is vanwege de rookontwikkeling dicht in beide richtingen. Op de wegen rond de brand staat het verkeer behoorlijk vast, ziet een ANP-verslaggever.
10 uur geledenBENEDEN-LEEUWEN (ANP) - Tientallen boeren met tractoren hebben vrijdagavond geprotesteerd in de buurt van het Gelderse Beneden-Leeuwen (gemeente West Maas en Waal). De politie was aanwezig en faciliteerde de demonstratie, liet een woordvoerder weten.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam heeft vrijdag een 29-jarige man veroordeeld tot zes maanden cel en tbs met voorwaarden voor onder meer een geweldsincident in zorginstelling Mentrum in oktober vorig jaar, waarvan twee vrouwelijke verpleegkundigen het slachtoffer werden.
14 uur geledenLEIDEN (ANP) - Twee dijken in Zuid-Holland moeten versterkt worden, omdat door de droogte problematische scheuren zijn ontstaan. Het gaat om een kade langs De Does bij Hoogmade en om een dijk bij Reeuwijk.
16 uur geleden