Hamer: arbeidsinspectie zou veranderingen ITV moeten controleren
DEN HAAG (ANP) - Mariëtte Hamer, de regeringscommissaris seksueel grensoverschrijdend gedrag, zou willen dat de Nederlandse Arbeidsinspectie extra toezicht gaat houden op producent ITV om te kijken of de beloofde initiatieven na de wantoestanden bij The Voice echt zijn doorgevoerd. Dat laat zij aan het ANP weten in reactie op de verklaring die ITV woensdag naar buiten bracht na veertien maanden onderzoek.
Klachten van medewerkers en oud-medewerkers over wangedrag op de werkvloer bij The Voice belandden niet bij de hr-afdeling en de directie van ITV. Dit kwam onder meer omdat het bedrijf hier geen procedures voor had. ITV stelt nu wel "verscherpt toezicht" en "versterkte meldingskanalen" te hebben.
De verklaring van ITV is volgens Hamer slechts een samenvatting van het onderzoek. "Er blijven nog veel vraagtekens over hoe dit zo kon gebeuren en heeft kunnen voortduren", vindt de regeringscommissaris. Het is volgens haar nu "heel belangrijk dat ITV met het onderzoek aan de slag gaat. Ik kan mij bijvoorbeeld voorstellen dat de arbeidsinspectie extra toezicht gaat houden op ITV om te kijken of de aanbevelingen daadwerkelijk goed zijn opgevolgd."
Beperkte weergave
Hamer constateert dat het onderzoek een "beperkte weergave is van wat er achter de schermen van het programma is gebeurd. Het schetst desalniettemin een zorgelijk beeld van een organisatie waar mensen die seksueel grensoverschrijdend gedrag meemaakten zich niet durfden te melden". Dit kwam onder meer omdat "dit soort gedrag genormaliseerd werd op de werkvloer".
ITV was woensdagmiddag niet direct voor commentaar bereikbaar.
Wettelijke bevoegdheden
De Arbeidsinspectie zegt wettelijk alleen te kunnen controleren of bedrijven voldoende beleid hebben op het vlak van psychosociale arbeidsbelasting, waar bijvoorbeeld seksuele intimidatie, discriminatie of werkdruk onder vallen. Maar een bedrijf onder verscherpte controle stellen kan wettelijk niet.
"Wij toetsen dat beleid en doen aanbevelingen, bijvoorbeeld om een vertrouwenspersoon aan te stellen. Maar we hebben niet de bevoegdheid om te kijken of het wel goed gaat bij een bedrijf", zegt een woordvoerder, die daarbij aanstipt dat hier een verschil is met controles op de fysieke veiligheid van werkenden. "Als iemand een zonnepaneel legt op het dak, zie ik meteen of er valbeveiliging is. Maar ik kan bij een bedrijf niet direct zien of iemand gediscrimineerd wordt of slachtoffer is van seksuele intimidatie."
De Arbeidsinspectie benadrukt ook zelf te bepalen bij welke bedrijven inspecteurs controles uitvoeren.
Meer uit Binnenland
SCHOONHOVEN (ANP) - De politie heeft tot dusver ongeveer tien tips ontvangen in het onderzoek naar het neerschieten van een uit Iran afkomstige politiemedewerker in Schoonhoven. Dat meldt een politiewoordvoerster zondag desgevraagd. Ze ging niet in op de inhoud van de tips.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Tussen de twee- en driehonderd mensen demonstreren zondagmiddag op de Dam in Amsterdam tegen de oorlog in Iran. Het land wordt sinds eind vorige maand aangevallen door Israël en de Verenigde Staten. De protestactie is georganiseerd door de Internationale Stichting voor Iraanse Vrouwen. De demonstranten zijn aanhangers van Maryam Rajavi, de voorzitster van de Nationale Raad van het Iraanse verzet.
11 uur geledenHOOFDDORP (ANP) - Een groep van zeker honderd personen met fakkels heeft zondag op de snelweg A4 kort de spelersbus van Ajax tegengehouden. Dat gebeurde ter hoogte van Hoofddorp. De groep liep daarna de weg over naar de middenberm. Het overige verkeer werd hierdoor gehinderd.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De landmacht gaat drone- en counterdrone-eenheden toevoegen aan alle gevechtseenheden. Vanaf april moeten daarvoor 1000 tot 1200 mensen worden aangenomen, zei Commandant der Strijdkrachten Onno Eichelsheim in het televisieprogramma WNL Op Zondag.
15 uur geledenKLUNDERT (ANP) - De politie heeft vrijdag 3223 kilo cocaïne in beslag genomen, meldt het Openbaar Ministerie zondag. Ook zijn acht personen aangehouden. Zij zitten vast. Een deel van de drugs werd bij Papendrecht aangetroffen in een bestelbus. De meerderheid van de verdovende middelen zat verstopt in een perscontainer op een vrachtwagentrailer.
16 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Duizenden mensen zijn zaterdag iets na 16.00 uur aangekomen op het Museumplein in Amsterdam na een mars tegen fascisme en racisme. Die vertrok rond 15.00 uur vanaf de Dam. Toen ging het nog om een paar honderd demonstranten, maar onderweg sloten veel mensen zich bij de stoet aan, zag een ANP-verslaggever.
1 dag geledenHILVERSUM (ANP) - Sarah Janneh en Kiki Schippers maken dit jaar kans op de Annie M.G. Schmidtprijs, de prijs voor het beste theaterlied van het voorgaande jaar. De nominaties werden zaterdag bekendgemaakt in het NPO Radio 1-programma De Taalstaat.
1 dag geleden