Hamer: arbeidsinspectie zou veranderingen ITV moeten controleren
DEN HAAG (ANP) - Mariëtte Hamer, de regeringscommissaris seksueel grensoverschrijdend gedrag, zou willen dat de Nederlandse Arbeidsinspectie extra toezicht gaat houden op producent ITV om te kijken of de beloofde initiatieven na de wantoestanden bij The Voice echt zijn doorgevoerd. Dat laat zij aan het ANP weten in reactie op de verklaring die ITV woensdag naar buiten bracht na veertien maanden onderzoek.
Klachten van medewerkers en oud-medewerkers over wangedrag op de werkvloer bij The Voice belandden niet bij de hr-afdeling en de directie van ITV. Dit kwam onder meer omdat het bedrijf hier geen procedures voor had. ITV stelt nu wel "verscherpt toezicht" en "versterkte meldingskanalen" te hebben.
De verklaring van ITV is volgens Hamer slechts een samenvatting van het onderzoek. "Er blijven nog veel vraagtekens over hoe dit zo kon gebeuren en heeft kunnen voortduren", vindt de regeringscommissaris. Het is volgens haar nu "heel belangrijk dat ITV met het onderzoek aan de slag gaat. Ik kan mij bijvoorbeeld voorstellen dat de arbeidsinspectie extra toezicht gaat houden op ITV om te kijken of de aanbevelingen daadwerkelijk goed zijn opgevolgd."
Beperkte weergave
Hamer constateert dat het onderzoek een "beperkte weergave is van wat er achter de schermen van het programma is gebeurd. Het schetst desalniettemin een zorgelijk beeld van een organisatie waar mensen die seksueel grensoverschrijdend gedrag meemaakten zich niet durfden te melden". Dit kwam onder meer omdat "dit soort gedrag genormaliseerd werd op de werkvloer".
ITV was woensdagmiddag niet direct voor commentaar bereikbaar.
Wettelijke bevoegdheden
De Arbeidsinspectie zegt wettelijk alleen te kunnen controleren of bedrijven voldoende beleid hebben op het vlak van psychosociale arbeidsbelasting, waar bijvoorbeeld seksuele intimidatie, discriminatie of werkdruk onder vallen. Maar een bedrijf onder verscherpte controle stellen kan wettelijk niet.
"Wij toetsen dat beleid en doen aanbevelingen, bijvoorbeeld om een vertrouwenspersoon aan te stellen. Maar we hebben niet de bevoegdheid om te kijken of het wel goed gaat bij een bedrijf", zegt een woordvoerder, die daarbij aanstipt dat hier een verschil is met controles op de fysieke veiligheid van werkenden. "Als iemand een zonnepaneel legt op het dak, zie ik meteen of er valbeveiliging is. Maar ik kan bij een bedrijf niet direct zien of iemand gediscrimineerd wordt of slachtoffer is van seksuele intimidatie."
De Arbeidsinspectie benadrukt ook zelf te bepalen bij welke bedrijven inspecteurs controles uitvoeren.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - Voormalig advocaat Inez Weski (71) heeft donderdag uitgehaald naar het Openbaar Ministerie in een discussie over het voorlezen van notities uit het dossier. "Wat de officier van justitie nu zegt, is bullshit", zei de voormalige advocate, die aan het begin van de zitting verklaarde te zwijgen. De opmerking kwam Weski te staan op een vermaning van de voorzitter.
23 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Kunstdetective Arthur Brand zegt dat de gestolen Roemeense gouden helm uit het Drents Museum terecht is. Hij heeft dit gehoord in zijn netwerk, maar wil niet zeggen van wie. Brand spreekt van een "fantastisch resultaat". Hij vermoedt dat dit is gelukt via onderhandelingen.
1 uur geledenSSEN (ANP) - Het Openbaar Ministerie maakt donderdagmiddag "nieuwe ontwikkelingen" bekend in het onderzoek naar de kunstroof uit het Drents Museum. Om 14.00 uur is in het museum een persbijeenkomst, waar vertegenwoordigers van het OM Noord-Nederland en het Drents Museum de pers te woord staan en het nieuws toelichten.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Voormalig advocaat Inez Weski heeft donderdag aan het begin van haar strafproces gezegd dat zij geen vragen kan en zal beantwoorden van de rechtbank. "Ik kan mijn geheimhoudingsplicht ook nu niet verbreken", aldus Weski. Zij staat terecht op verdenking van deelname aan de criminele organisatie van haar voormalige cliënt Ridouan Taghi.
2 uur geledenSOEST (ANP) - Op de Valeriaanstraat in Soest is in de nacht van woensdag op donderdag een flinke brand uitgebroken in een woning. Het huis is zo zwaar beschadigd dat de bewoners "voorlopig niet terug kunnen naar de woning", aldus een woordvoerder van de veiligheidsregio Utrecht.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Vondelpark wordt het eerste gebied in Amsterdam waar niet meer op een fatbike mag worden gereden. Het verbod gaat op 11 mei in. Fatbikebestuurders krijgen twee weken om te wennen. Daarna wordt er gehandhaafd en riskeren ze een boete, meldt de gemeente.
15 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Omroepen KRO-NCRV, Omroep MAX en Omroep WNL willen samen een omroephuis gaan vormen. Dat laten de omroepen woensdag weten.
16 uur geleden