Hamas zou meerdere Russen vrijlaten
GAZA/BRUSSEL (ANP/AFP/DPA) - Een topman van Hamas, Mousa Abu Marzouk, heeft volgens plaatselijke media in Gaza gezegd dat de beweging woensdag twee Russen vrijlaat. Volgens andere bronnen bij Hamas zouden "meerdere Russen" vrijkomen. Deze vrijlating staat, net als eerder met Thaise gijzelaars het geval was, los van de afspraken die Hamas via bemiddelaars met Israël maakt.
Woensdag worden op basis van de afspraken tussen Hamas en Israël weer tien Israëlische gijzelaars vrijgelaten. Israël laat dan dertig gevangen Palestijnen vrij. Een andere topman van Hamas, Zaher Jabareen, zou hebben gezegd dat hij een lijst van de dertig personen heeft ontvangen die woensdag door Israël zouden worden vrijgelaten. Het gaat volgens hem om vijftien vrouwen en vijftien minderjarigen. Het is nog niet bekend wie Hamas woensdag vrijlaat. Ook een Nederlands-Israëlische gijzelaar, Ofir Engel, wordt in de Gazastrook vastgehouden. Tot dusver zijn op basis van afspraken tussen Hamas en Israël vrijwel alleen vrouwen en minderjarigen vrijgelaten.
Er wordt volgens verscheidene media inmiddels door de bemiddelaars in Qatar gesproken over de vrijlating van onder anderen mannen en Israëlische militairen. Daarnaast wordt er gesproken over een nieuwe verlenging van het bestand. Dat loopt donderdag om 06.00 uur (onze tijd) af. Hamas zou aandringen op vier extra dagen van wapenstilstand, maar Israël zou daar terughoudend op hebben gereageerd. De Amerikaanse buitenlandminister Antony Blinken gaat naar eigen zeggen naar Israël om er aan te dringen op een langere wapenstilstand.
Tot dusver heeft Hamas sinds vrijdag 81 Israëli's en buitenlanders vrijgelaten op basis van de afspraken en Israël 180 Palestijnen.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - Het Kremlin verwacht dat de Russische president Vladimir Poetin snel weer gaat bellen met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump. De twee spraken elkaar zondag ook al, voordat Trump de Oekraïense president Volodymyr Zelensky ontving voor gesprekken over het beëindigen van de oorlog tussen Rusland en Oekraïne.
31 minuten geledenBANGKOK (ANP/AFP/RTR) - De Thaise krijgsmacht beschuldigt Cambodja ervan het staakt-het-vuren tussen de landen te hebben geschonden met meer dan 250 drones. Het huidige bestand ging afgelopen zaterdag in, na bijna drie weken van dodelijke gevechten aan de grens.
1 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - In het zondag besproken ontwerp voor een vredesregeling tussen Oekraïne en Rusland bieden de VS volgens de Oekraïense president Volodymyr Zelensky veiligheidsgaranties voor zijn land gedurende vijftien jaar. Zelensky zei daarbij dat hij zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump om garanties tot vijftig jaar had gevraagd. Hij hoopt op langere garanties en dat die onmiddellijk ingaan wanneer een vredesregeling wordt gesloten.
1 uur geledenMARIOEPOL (ANP/AFP) - De autoriteiten in het bezette Oekraïense Marioepol hebben een theater heropend dat in 2022 na een verwoestend bombardement symbool werd van de Russische omsingeling van de stad. Marioepol werd aan het begin van de Russische inval na een belegering van drie maanden ingenomen.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA) - Een vicevoorzitter van het Russische hogerhuis en autoriteit op het gebied van buitenlandse politiek, Konstantin Kosatsjev, vindt de gesprekken afgelopen weekend over de beëindiging van de oorlog in Oekraïne hoopgevend. De Amerikaanse president Donald Trump sprak met zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin en vervolgens met de president van Oekraïne, Volodymyr Zelensky.
2 uur geledenBEIJING (ANP/AFP/RTR) - Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken waarschuwt "externe krachten" Taiwan niet te steunen, kort nadat Beijing militaire oefeningen was begonnen rondom dat eiland. Elke poging om de hereniging van Taiwan met het vasteland van China te stoppen zal mislukken, aldus een woordvoerder.
3 uur geledenTEL AVIV (ANP/DPA) - Het Israëlische hooggerechtshof heeft een door de regering aangekondigd verbod van een publieke omroep van de strijdkrachten, Galei Zahal, voorlopig opgeschort. Van de ultrarechtse minister van Defensie Israel Katz moet de zender uiterlijk 1 maart stoppen.
3 uur geleden