Hamas ziet in aanval 7 oktober overwinning voor zelfbehoud
DUBAI/GAZA-STAD (ANP/AFP) - De aanval van Hamas op Israëlisch grondgebied rond de Gazastrook van een jaar geleden heeft Israël volgens een topman van de Palestijnse beweging "terug naar af" gebracht. De voormalige leider van Hamas, Khaled Meshaal, stelt dat "de operatie Vloed van al Aqsa" voor de bezettingsmacht een enorme klap is geweest die een bedreiging vormt voor het bestaan van Israël.
De aanval van 7 oktober 2023 was naar het zich laat aanzien een verrassing voor de Israëlische strijdkrachten en inlichtingendiensten, ondanks waarschuwingen uit eigen gelederen en uit onder meer Egypte. In de kleine Gazastrook zitten de Palestijnen sinds 2007 over het algemeen opgesloten, maar er zijn maar weinig aanvallen van betekenis door de versperringen en afrasteringen heen geweest. De beweging Hamas ziet de aanvallen van een jaar geleden daarom als een groot succes. De beweging stelt maandag om het succes te vieren tientallen raketten te hebben afgevuurd op centraal Israël, inclusief Tel Aviv. Er ging ook een luchtalarm af in centraal Israël.
Volgens Hamas was de aanval van 7 oktober "een noodzakelijke reactie op de Israëlische plannen om de Palestijnen en hun eigendommen te elimineren en alle Palestijnse grond en heiligdommen inclusief het complex van moskee al Aqsa Joods te maken". Eind 2022 kreeg Israël een nieuwe coalitieregering onder leiding van premier Benjamin Netanyahu die te boek staat als de meest rechtse regeringsploeg ooit in het land.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Een groot deel van de Verenigde Staten heeft te maken met een sneeuwstorm die dit weekeinde dwars over het land raast. Storm Fern trekt van het noordoosten diep landinwaarts, zo ver als de staten Oklahoma en Colorado. Er wonen naar schatting 235 miljoen van de 340 miljoen Amerikanen op dat 'pad'.
8 minuten geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - De Syrische regering en de door Koerden geleide SDF hebben volgens ingewijden ingestemd met een verlenging van hun wapenstilstand. Deze maand braken gevechten tussen de twee partijen uit in het noorden van Syrië.
2 uur geledenJAKARTA (ANP/RTR) - Door een aardverschuiving in de Indonesische provincie West-Java zijn zeker acht mensen om het leven gekomen. 82 personen worden vermist. Dat heeft de Indonesische rampenbestrijdingsdienst zaterdag gemeld. De aardverschuiving trof volgens lokale autoriteiten een dorp in de regio West-Bandung, een gebied waar de afgelopen dagen erg veel regen viel.
2 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - Oekraïne heeft uitgehaald naar Rusland vanwege nieuwe luchtaanvallen te midden van onderhandelingen in Abu Dhabi. Oekraïense, Russische en Amerikaanse delegaties praten daar zaterdag voor de tweede dag op rij over het stoppen van de oorlog.
3 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Bijna 6000 gebouwen in Kyiv zitten zonder verwarming na een nieuwe nachtelijke Russische aanval, verklaart burgemeester Vitali Klitsjko. In de Oekraïense hoofdstad is zaterdagochtend een temperatuur van -12 graden gemeten.
5 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Rusland heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag meerdere plekken in de Oekraïense hoofdstad Kyiv aangevallen met drones. De luchtafweer van de stad is ingeschakeld, melden Oekraïense autoriteiten. Burgemeester Vitali Klitsjko stelt op Telegram dat twee districten aan weerszijden van de rivier de Dnipro zijn geraakt. Volgens hem is er sprake van een grootschalige aanval, waarbij zeker één persoon om het leven is gekomen en vier mensen gewond zijn geraakt.
6 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran zal elke aanval van de Verenigde Staten beschouwen als een totale oorlog tegen het land. Dat heeft een hoge Iraanse functionaris die anoniem wil blijven vrijdag tegen persbureau Reuters gezegd. Hij deed de uitspraak vooruitlopend op de komst van Amerikaanse vliegdekschepen en ander militair materieel naar het Midden-Oosten in de komende dagen.
6 uur geleden