Hamas: zaterdag worden opnieuw gijzelaars vrijgelaten
GAZA-STAD (ANP/AFP/RTR) - Zaterdag worden opnieuw Israëlische gijzelaars vrijgelaten die vastzitten in de Gazastrook. Dat zei een hoge functionaris van de Palestijnse beweging Hamas zondag tegen persbureau AFP. De Amerikaanse president Joe Biden schreef op X dat er "binnen zeven dagen" nog eens vier Israëlische vrouwen zouden vrijkomen.
"De vrijlating van de tweede groep Israëlische gevangenen zal aankomende zaterdagavond plaatsvinden, op de zevende dag van het staakt-het-vuren", zei de Hamasfunctionaris, die niet zei hoeveel Israëlische en Palestijnse gevangenen die dag worden vrijgelaten.
Volgens Biden worden na de volgende vrijlating van gijzelaars om de zeven dagen steeds minstens drie gijzelaars vrijgelaten. Onder hen zouden ook twee Amerikaanse staatsburgers zijn.
Zondag werden bij het ingaan van het bestand tussen Israël en Hamas de eerste drie vrouwelijke gijzelaars vrijgelaten. In totaal moeten er in de eerste fase van het akkoord 33 Israëlische gijzelaars vrijkomen. In ruil worden bijna 2000 Palestijnse gevangenen vrijgelaten. Het is de bedoeling dat Israël zondag al negentig van hen overdraagt.
Meer uit Buitenland
OSLO (ANP) - Marius Borg Høiby blijft ten minste vier weken vastzitten. Dat heeft een rechter in Oslo maandag besloten, meldt het Noorse persbureau NTB. Het besluit werd volgens NTB genomen zonder aanwezigheid van de verdachte. De politie van Oslo had een verzoek ingediend om Høiby vast te houden wegens kans op recidive.
50 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Witte Huis bevestigt nieuw overleg met Oekraïne en Rusland. De speciale gezant van de Amerikaanse president Donald Trump, Steve Witkoff, is woensdag en donderdag in Abu Dhabi, de hoofdstad van de Verenigde Arabische Emiraten (VAE), voor gesprekken met Oekraïense en Russische delegaties.
56 minuten geledenRAFAH (ANP) - Via de Rafah-grensovergang zijn maandag 150 Palestijnen vanuit Gaza naar Egypte gereisd, meldden Egyptische grensbeambten aan persbureau AFP. Het ging om vijftig mensen die medische hulp nodig hebben, met elk twee begeleiders. Daarnaast mochten vijftig Palestijnen vanuit Egypte het gebied in. De grens is sinds 14.00 uur weer gesloten voor de dag.
2 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - De Russische opmars in Oekraïne versnelde vorige maand. Dat concludeert persbureau AFP op basis van gegevens van denktank ISW. De Russische krijgsmacht veroverde ondanks de ijskoude winter een gebied van 481 vierkante kilometer, tegenover 244 vierkante kilometer in december.
2 uur geledenNUUK (ANP/RTR) - De Groenlandse premier Jens-Frederik Nielsen heeft gewaarschuwd dat de Verenigde Staten nog steeds proberen om zijn eiland onder controle te krijgen. Hoewel de Amerikaanse president Donald Trump vorige maand een militaire overname uitsloot, wil hij Groenland volgens Nielsen nog steeds hebben.
2 uur geledenOSLO (ANP) - De Noorse politie heeft zondagavond Marius Borg Høiby, de zoon van kroonprinses Mette-Marit, opgepakt. Dat hebben de advocaat van Høiby en de politie van Oslo maandag bevestigd aan het Noorse persbureau NTB. Er zijn nieuwe aanklachten tegen hem ingediend, namelijk bedreiging met een mes, mishandeling en het schenden van een contactverbod.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie verwerpt het besluit van Iran om legers van EU-landen voortaan als terroristische groeperingen te bestempelen, laat een woordvoerder weten. Iran nam dat besluit als vergelding nadat de EU vorige week besloot de Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) op de terreurlijst te zetten. Dat deed de EU vanwege de duizenden doden die zijn gevallen door hard ingrijpen van het Iraanse regime bij protesten.
3 uur geleden