Hamas wil bestand van 4,5 maanden en einde strijd
DOHA (ANP/RTR) - De Palestijnse beweging Hamas wil een bestand van 4,5 maanden. In die tijd zouden in fasen gijzelaars en gevangenen vrijgelaten worden, de Israëlische troepen zich terugtrekken uit de Gazastrook en de wederopbouw van de strook moeten beginnen. Dit staat in een antwoord dat de beweging heeft gestuurd aan onderhandelaars uit Qatar en Egypte die afgelopen week ook een voorstel voor een wapenstilstand deden.
Volgens Israëlische media wil premier Benjamin Netanyahu geen einde aan de oorlog vastleggen en hij wil geen beloftes doen over troepenterugtrekking. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Antony Blinken, is in Israël om over een bestand in de Gazastrook te praten. Hij is op zijn vijfde reis door de regio sinds de oorlog tussen Hamas en Israël 7 oktober uitbrak. Blinken heeft voor hij in Israël arriveerde gesproken met de leiders van Qatar en Egypte.
Hamas stelt voor alle vrouwelijke gijzelaars en gijzelaars jonger dan negentien jaar en de ouderen in een eerste fase van 45 dagen vrij te laten in ruil voor de vrijlating van Palestijnse vrouwen en kinderen uit Israëlische gevangenissen. In een tweede fase van 45 dagen zouden de overige gijzelaars vrijgelaten worden. In de derde fase van 45 dagen zouden de strijdende partijen een akkoord moeten bereiken over het beëindigen van de oorlog en zouden ze de stoffelijke resten van omgekomenen uitwisselen.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/AFP) - Duizenden mensen hebben vrijdag weer gedemonstreerd in de Oekraïense hoofdstad Kyiv. Ze eisen dat oud-defensieminister Mychajlo Fedorov weer wordt aangesteld. Hij is erg populair in het land, onder meer omdat hij vroeg in de oorlog tegen Rusland het gebruik van drones heeft omarmd.
2 uur geledenNAPELS (ANP/RTR) - Een aardbeving met een kracht van 4.7 heeft vrijdag het Italiaanse Napels opgeschrikt. Het epicentrum lag volgens persbureau ANSA in het vulkanische gebied Campi Flegrei. De lokale autoriteiten melden dat op sommige plekken de stroom was uitgevallen. Het trein- en metroverkeer is uit angst voor naschokken stilgelegd.
3 uur geledenDUBLIN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Ambassadeurs van de Europese Unie komen maandag bijeen voor een spoedvergadering over de situatie rond de Spaanse exclave Ceuta. Tienduizenden mensen staken de afgelopen dagen illegaal de grens over vanuit Marokko. Verschillende EU-leiders spraken zich hierover uit of kwamen met maatregelen.
3 uur geledenCEUTA (ANP/AFP) - Meer dan 48.000 van de migranten die de Spaanse exclave Ceuta bij Marokko wisten te bereiken, zijn teruggekeerd naar Marokko. Dat meldt het ministerie van Binnenlandse Zaken aan AFP.
5 uur geledenGENÈVE (ANP) - Het weerfenomeen El Niño wint de komende maanden aan kracht, waarschuwt de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO). Volgens de VN-organisatie zal het fenomeen zich vooral tussen augustus en oktober laten gelden. Dat kan in grote delen van de wereld leiden tot hogere temperaturen dan gemiddeld en tot aanzienlijke veranderingen in neerslagpatronen.
6 uur geledenATHENE (ANP/AFP) - Er zijn nieuwe natuurbranden uitgebroken bij de Griekse hoofdstad Athene. Deze kunnen zich vanwege de harde wind snel verspreiden, waarschuwt de brandweer. Een deel van een voorstad ten westen van Athene moest worden geëvacueerd.
6 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - Nadat tienduizenden mensen in korte tijd de grens naar de Spaanse exclave Ceuta overstaken, zijn al meer dan 37.000 migranten inmiddels teruggekeerd naar Marokko. Dat meldt het Spaanse ministerie van Binnenlandse Zaken. Dat is ongeveer tweederde van het aantal mensen dat het land was binnengekomen.
7 uur geleden