Hamas spreekt tegen dat het positief is over voorgesteld bestand
DOHA (ANP/AFP/RTR) - Hamas zegt dat het nog geen reactie heeft gegeven aan een van de betrokken partijen over een voorstel voor een nieuw bestand met Israël. Dat zegt een vertegenwoordiger van de Palestijnse organisatie, nadat Qatar heeft aangegeven dat Hamas positief zou staan tegenover het voorstel.
Volgens de zegsman van Hamas wordt het voorstel nog bestudeerd. Ook een anonieme bron dicht bij Hamas zegt dat Qatar, dat in de strijd bemiddelt, voor zijn beurt praat.
Israël heeft onlangs met onder andere Qatar en de Verenigde Staten een voorstel opgesteld en voorgelegd aan Hamas. Een Qatarese woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken zei "een eerste positieve bevestiging" te hebben gehad van de kant van Hamas.
Geen akkoord
De woordvoerder is hoopvol dat binnen enkele weken er "goed nieuws" te melden is. Een andere Qatarese vertegenwoordiger benadrukte dat er nog geen akkoord is en dat Hamas nog officieel met een antwoord moet komen.
Het voorstel kwam van een overlegronde in Parijs. Vertegenwoordigers van Egypte, Israël, Qatar en de Verenigde Staten spraken daar zondag over een bestand en de vrijlating van de ruim 130 Israëlische gijzelaars die nog in de Gazastrook worden vastgehouden door Hamas en andere groeperingen.
Terugtrekking
De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zei deze week dat Israël zijn militairen niet uit de Gazastrook zal terugtrekken als deel van een mogelijke nieuwe wapenstilstand. Maar Hamasleider Ismail Haniyeh heeft eerder gezegd dat een Israëlische terugtrekking voorwaarde is voor een nieuwe deal. Hij zou donderdag en vrijdag in Caïro zijn om over het voorstel te praten.
Eind november vorig jaar kwamen Israël en Hamas al een deal overeen. Toen werden de gewelddadigheden een week stilgelegd en gijzelaars en gevangenen vrijgelaten.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - Hoogstwaarschijnlijk stemmen EU-lidstaten vrijdag in met het voorstel van de Europese Commissie om de bevroren Russische tegoeden voor onbepaalde tijd te bevriezen. Dat kan via een noodbevoegdheid die kan worden gebruikt bij een crisis of dreigend economisch risico voor de EU. Het is een eerste stap om een besluit over het gebruik van de tegoeden voor een lening aan Oekraïne te vergemakkelijken. Daarover nemen de EU-regeringsleiders op de top van volgende week een besluit.
2 minuten geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - Oekraïne wil de bevolking laten beslissen over het Amerikaanse voorstel dat Oekraïne de resterende delen van het door Rusland opgeëiste oosten van het land opgeeft. Dat kan in een referendum of een verkiezing, zei president Volodymyr Zelensky donderdag. Oekraïne verzet zich fel tegen het afstaan van grondgebied en voert daarbij steevast aan dat de bevolking dat niet wil.
31 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Als Oekraïne besluit verkiezingen te organiseren, dan staat de Europese Unie klaar om het land bij het verkiezingsproces te ondersteunen, zegt een woordvoerster voor buitenlandse zaken en veiligheidsbeleid van de Europese Commissie. Maar het is aan Oekraïne "en alleen aan Oekraïne", om te beslissen wanneer er verkiezingen worden gehouden, zegt ze tegen het ANP.
57 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft de president van Venezuela, Nicolás Maduro, verzekerd van de steun van Moskou. Het beleid van Maduro staat steeds meer onder druk van buitenaf, vooral van de Verenigde Staten.
1 uur geledenBERLIJN (ANP) - De Verenigde Staten hebben Europa niet te verstaan gegeven dat het al in 2027 grotendeels zichzelf moet verdedigen, zegt NAVO-topman Mark Rutte. Meerdere media berichtten vorige week dat Amerikaanse functionarissen die deadline hadden genoemd, maar Rutte ontkent dat.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Oekraïne en Rusland zijn dichter bij het bereiken van een vredesovereenkomst dan ooit, zei de Finse president Alexander Stubb donderdag bij een lezing aan de Universiteit van Amsterdam. "Maar we zijn er nog niet, en er kan nog van alles gebeuren."
2 uur geledenSOFIA (ANP/RTR/AFP) - De regering van Bulgarije stapt op na de wekenlange massaprotesten in het land. De demonstranten uitten hun onvrede over het economische beleid en corruptie.
4 uur geleden