Hamas spreekt tegen dat het positief is over voorgesteld bestand
DOHA (ANP/AFP/RTR) - Hamas zegt dat het nog geen reactie heeft gegeven aan een van de betrokken partijen over een voorstel voor een nieuw bestand met Israël. Dat zegt een vertegenwoordiger van de Palestijnse organisatie, nadat Qatar heeft aangegeven dat Hamas positief zou staan tegenover het voorstel.
Volgens de zegsman van Hamas wordt het voorstel nog bestudeerd. Ook een anonieme bron dicht bij Hamas zegt dat Qatar, dat in de strijd bemiddelt, voor zijn beurt praat.
Israël heeft onlangs met onder andere Qatar en de Verenigde Staten een voorstel opgesteld en voorgelegd aan Hamas. Een Qatarese woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken zei "een eerste positieve bevestiging" te hebben gehad van de kant van Hamas.
Geen akkoord
De woordvoerder is hoopvol dat binnen enkele weken er "goed nieuws" te melden is. Een andere Qatarese vertegenwoordiger benadrukte dat er nog geen akkoord is en dat Hamas nog officieel met een antwoord moet komen.
Het voorstel kwam van een overlegronde in Parijs. Vertegenwoordigers van Egypte, Israël, Qatar en de Verenigde Staten spraken daar zondag over een bestand en de vrijlating van de ruim 130 Israëlische gijzelaars die nog in de Gazastrook worden vastgehouden door Hamas en andere groeperingen.
Terugtrekking
De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zei deze week dat Israël zijn militairen niet uit de Gazastrook zal terugtrekken als deel van een mogelijke nieuwe wapenstilstand. Maar Hamasleider Ismail Haniyeh heeft eerder gezegd dat een Israëlische terugtrekking voorwaarde is voor een nieuwe deal. Hij zou donderdag en vrijdag in Caïro zijn om over het voorstel te praten.
Eind november vorig jaar kwamen Israël en Hamas al een deal overeen. Toen werden de gewelddadigheden een week stilgelegd en gijzelaars en gevangenen vrijgelaten.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - In de Iraanse hoofdstad Teheran en grote delen van het land is volgens waarnemers van de groep NetBlocks het internet uitgevallen. In het land zijn massale protesten tegen de hyperinflatie en de jarenlange schaarste aan essentiële goederen.
12 minuten geledenCARACAS (ANP/RTR) - De machtige voorzitter van het Venezolaanse parlement, Jorge Jesús Rodríguez, heeft gezegd dat er veel gevangenen worden vrijgelaten, Venezolaanse en buitenlandse gedetineerden, als een gebaar van goede wil.
1 uur geledenKHAN YOUNIS (ANP/AFP/RTR) - Israëlische strijdkrachten hebben met verschillende aanvallen op Gaza donderdag zeker zeven Palestijnen gedood. Onder de slachtoffers zijn vier kinderen, zegt het burgerbeschermingsagentschap tegen persbureau AFP.
2 uur geledenBRASILIA (ANP/AFP/RTR) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft zijn veto uitgesproken over een wet waarmee het congres de celstraf van 27 jaar voor Lula's voorganger, Jair Bolsonaro, aanzienlijk wil verlagen. Het parlement heeft het voorstel in meerderheid aangenomen, maar Lula dwarsboomt het voorlopig met zijn veto. Het congres kan het veto ongedaan maken.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron waarschuwt dat de Verenigde Staten zich afwenden van bondgenoten en zich onttrekken aan de internationale regels. "Multilaterale instellingen functioneren steeds minder effectief", verklaarde hij in een toespraak voor Franse ambassadeurs.
5 uur geledenKYIV (ANP) - De veiligheidsgaranties die de Verenigde Staten Oekraïne zouden willen bieden, zijn volgens Kyiv in principe klaar om te worden bezegeld. Het voorwerk is af en de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky kunnen het nu samen afronden, zegt de laatste.
5 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP/AFP) - De Franse eigenaren van de bar in Zwitserland, die in de nieuwjaarsnacht afbrandde, worden vrijdag ondervraagd, melden bronnen dicht bij het onderzoek. Het echtpaar wordt verdacht van nalatigheid. Dinsdag maakte burgemeester Nicolas Féraud bekend dat de bar al sinds 2019 niet meer was geïnspecteerd.
6 uur geleden