Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hamas laat vier gijzelaars vrij, tweede groep sinds bestand

Hamas laat vier gijzelaars vrij, tweede groep sinds bestand

GAZA-STAD (ANP) - Hamas heeft vier vrouwen vrijgelaten die deel uitmaken van het Israëlische leger. Dat was onder meer te zien bij nieuwszender Al Jazeera. De gijzelaars zijn in Gaza-Stad overgedragen aan het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC), dat helpt bij de overdracht aan Israël. Dit is de tweede groep gijzelaars die is vrijgekomen sinds het ingaan van het bestand met Israël zeven dagen geleden.

De overdracht vond plaats op een plein in Gaza-Stad, in het bijzijn van leden van de militaire tak van Hamas en andere groeperingen. De Israëliërs werden daar naar een podium gebracht, waar kort daarvoor de documenten voor hun vrijlating waren getekend. Op de beelden was te zien dat ze juichten. Daarna gingen de vrouwen voertuigen van het ICRC in, die daarop direct vertrokken. De hulporganisatie draagt de vrouwen over aan de Israëlische krijgsmacht.

Hamas deelde vrijdag een lijst waarop de namen van de vrouwen Karina Ariev, Daniella Gilboa, Naama Levy en Liri Albag stonden. Albag is in gevangenschap 19 jaar geworden, de andere vrouwen zijn nu 20 jaar. Zij werden sinds 7 oktober 2023 vastgehouden in de Gazastrook. Hamas verraste Israël die dag door het zuiden van Israël binnen te vallen en bijna 1200 mensen te doden en ongeveer 250 mensen te ontvoeren. Van hen zitten er nu nog negentig vast, een deel leeft niet meer.

De eerste groep gijzelaars, bestaande uit drie vrouwen, werd vorige week zondag geruild voor negentig Palestijnse gevangenen. Hamas laat in de eerste fase van het bestand 33 levende gijzelaars vrij in ruil voor bijna tweeduizend Palestijnen die vastzitten in Israëlische gevangenissen. In de twee volgende fases volgt de vrijlating van de rest van de gijzelaars.

Meer uit Buitenland

Belgische minister blijft hopen op huren cellen in Estland

BRUSSEL (ANP/BELGA) - De Belgische minister Anneleen Van Bossuyt (N-VA, Asiel en Migratie) heeft de moed nog niet opgegeven dat België in Estland cellen kan huren voor het opsluiten van veroordeelde mensen zonder papieren. De huidige regering in Estland is niet van plan daar concrete afspraken over te maken, zei de Estse minister van Justitie Liisa Pakosta donderdag. Van Bossuyt richt haar hoop op een nieuwe regering. Begin volgend jaar zijn er verkiezingen in Estland.

31 minuten geleden
Venezolaanse amnestiewet geldt niet voor ernstige misdrijven

CARACAS (ANP/AFP) - De nieuwe amnestiewet die de Venezolaanse interim-president Delcy Rodríguez vrijdag voorstelde, zal niet gelden voor mensen die bepaalde misdrijven hebben gepleegd, blijkt uit de tekst van het wetsvoorstel waar persbureau AFP donderdag over schrijft. Het gaat onder andere om "ernstige schendingen van mensenrechten, oorlogsmisdaden, moord, corruptie en drugshandel". De aangekondigde wet zou gratie mogelijk maken voor honderden politieke gevangenen in het land.

33 minuten geleden
Vance arriveert in Milaan voor Olympische Winterspelen

MILAAN (ANP/RTR/DPA/AFP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance is in Milaan aangekomen voor de Olympische Winterspelen. Hij is een van de eerste staatsgasten die in de Italiaanse stad arriveert.

43 minuten geleden
Duitsland heeft sinds coronapandemie 3 miljard maskers weggegooid

BERLIJN (ANP/DPA) - Duitsland heeft ongeveer de helft van de gezichtsmaskers die waren ingekocht tijdens de coronacrisis verbrand. Er zijn zo'n 3 miljard maskers de oven in verdwenen, heeft het ministerie van Volksgezondheid gezegd op vragen van een onderzoekscommissie van het parlement.

50 minuten geleden
Ambassadeur VS in Polen praat niet meer met parlementsvoorzitter

WARSCHAU (ANP/AFP) - De Amerikaanse ambassadeur in Polen wil niets meer te maken hebben met de parlementsvoorzitter in het land, nadat die kritiek had geuit op Donald Trump. De voorzitter had onder meer gezegd dat de Amerikaanse president de Nobelprijs voor de Vrede "niet verdient".

52 minuten geleden
Zelensky noemt gesprekken met Rusland 'niet makkelijk'

KYIV (ANP/AFP/RTR) - De vredesonderhandelingen tussen Rusland en Oekraïne zijn "zeker niet makkelijk", stelt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. De afgelopen twee dagen spraken delegaties uit beide landen met elkaar in Abu Dhabi en volgens Zelensky worden de gesprekken "in de nabije toekomst" hervat.

4 uur geleden
Zes jaar gevangenisstraf voor dodelijke aanvaring op Noordzee

LONDEN (ANP/RTR) - De Russische kapitein die met het schip Solong betrokken was bij een dodelijk ongeluk op de Noordzee, is in Engeland veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf. Vladimir Motin was maandag al schuldig bevonden aan grove nalatigheid.

4 uur geleden