
Hamas laat vier gijzelaars vrij, tweede groep sinds bestand
GAZA-STAD (ANP) - Hamas heeft vier vrouwen vrijgelaten die deel uitmaken van het Israëlische leger. Dat was onder meer te zien bij nieuwszender Al Jazeera. De gijzelaars zijn in Gaza-Stad overgedragen aan het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC), dat helpt bij de overdracht aan Israël. Dit is de tweede groep gijzelaars die is vrijgekomen sinds het ingaan van het bestand met Israël zeven dagen geleden.
De overdracht vond plaats op een plein in Gaza-Stad, in het bijzijn van leden van de militaire tak van Hamas en andere groeperingen. De Israëliërs werden daar naar een podium gebracht, waar kort daarvoor de documenten voor hun vrijlating waren getekend. Op de beelden was te zien dat ze juichten. Daarna gingen de vrouwen voertuigen van het ICRC in, die daarop direct vertrokken. De hulporganisatie draagt de vrouwen over aan de Israëlische krijgsmacht.
Hamas deelde vrijdag een lijst waarop de namen van de vrouwen Karina Ariev, Daniella Gilboa, Naama Levy en Liri Albag stonden. Albag is in gevangenschap 19 jaar geworden, de andere vrouwen zijn nu 20 jaar. Zij werden sinds 7 oktober 2023 vastgehouden in de Gazastrook. Hamas verraste Israël die dag door het zuiden van Israël binnen te vallen en bijna 1200 mensen te doden en ongeveer 250 mensen te ontvoeren. Van hen zitten er nu nog negentig vast, een deel leeft niet meer.
De eerste groep gijzelaars, bestaande uit drie vrouwen, werd vorige week zondag geruild voor negentig Palestijnse gevangenen. Hamas laat in de eerste fase van het bestand 33 levende gijzelaars vrij in ruil voor bijna tweeduizend Palestijnen die vastzitten in Israëlische gevangenissen. In de twee volgende fases volgt de vrijlating van de rest van de gijzelaars.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/DPA) - Duitsland zwijgt voortaan over zijn wapenleveranties aan Oekraïne om aanvaller Rusland niet in de kaart te spelen. Na drie jaar van verregaande transparantie zal de nieuwe Duitse regering de zendingen opnieuw grotendeels geheim houden.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Margot Friedländer, een bekende Joodse overlevende van de Holocaust, is op 103-jarige leeftijd overleden, heeft haar stichting bekendgemaakt.
3 uur geledenJAMMU (ANP/AFP) - Voor de tweede avond op rij zijn droneaanvallen uitgevoerd op Indiaas Kasjmir, waaronder op de stad Jammu. Dat vertelde een Indiase defensiebron tegen persbureau AFP. Pakistan ontkende eerder al dergelijke aanvallen uit te voeren.
4 uur geledenMUSCAT (ANP/AFP) - Iran en de Verenigde Staten houden zondag in Oman opnieuw gesprekken over het atoomprogramma van Iran, meldt het Iraanse persbureau Tasnim. Trumps speciale gezant Steve Witkoff zal namens de VS bij de gesprekken zijn, melden bronnen tegen persbureaus Reuters en AFP.
5 uur geledenMEXICO STAD (ANP/AFP) - Mexico heeft het Amerikaanse bedrijf Google aangeklaagd omdat het de naam van de Golf van Mexico heeft veranderd in Golf van Amerika voor gebruikers van Google Maps in de Verenigde Staten. Google nam de stap nadat de Amerikaanse president Donald Trump de naamswijziging had bevolen.
5 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Een grote Afrikaanse liefdadigheidsinstelling heeft toegegeven dat haar rangers van natuurparken in Congo-Brazzaville mensenrechten hebben geschonden. "African Parks erkent dat bij sommige incidenten mensenrechten geschonden zijn en we betreuren de pijn en het lijden van de slachtoffers ten zeerste", stelt African Parks in een verklaring. De Britse prins Harry is bestuurslid van African Parks.
6 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Het Kremlin weigert een reactie op plannen van Europese landen voor een speciaal tribunaal voor de vervolging van de hoofdverantwoordelijken van de Russische inval in Oekraïne. "We reageren hier niet op", zei een woordvoerder volgens staatspersbureau TASS.
8 uur geleden