Hamas laat vier gijzelaars vrij, tweede groep sinds bestand
GAZA-STAD (ANP) - Hamas heeft vier vrouwen vrijgelaten die deel uitmaken van het Israëlische leger. Dat was onder meer te zien bij nieuwszender Al Jazeera. De gijzelaars zijn in Gaza-Stad overgedragen aan het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC), dat helpt bij de overdracht aan Israël. Dit is de tweede groep gijzelaars die is vrijgekomen sinds het ingaan van het bestand met Israël zeven dagen geleden.
De overdracht vond plaats op een plein in Gaza-Stad, in het bijzijn van leden van de militaire tak van Hamas en andere groeperingen. De Israëliërs werden daar naar een podium gebracht, waar kort daarvoor de documenten voor hun vrijlating waren getekend. Op de beelden was te zien dat ze juichten. Daarna gingen de vrouwen voertuigen van het ICRC in, die daarop direct vertrokken. De hulporganisatie draagt de vrouwen over aan de Israëlische krijgsmacht.
Hamas deelde vrijdag een lijst waarop de namen van de vrouwen Karina Ariev, Daniella Gilboa, Naama Levy en Liri Albag stonden. Albag is in gevangenschap 19 jaar geworden, de andere vrouwen zijn nu 20 jaar. Zij werden sinds 7 oktober 2023 vastgehouden in de Gazastrook. Hamas verraste Israël die dag door het zuiden van Israël binnen te vallen en bijna 1200 mensen te doden en ongeveer 250 mensen te ontvoeren. Van hen zitten er nu nog negentig vast, een deel leeft niet meer.
De eerste groep gijzelaars, bestaande uit drie vrouwen, werd vorige week zondag geruild voor negentig Palestijnse gevangenen. Hamas laat in de eerste fase van het bestand 33 levende gijzelaars vrij in ruil voor bijna tweeduizend Palestijnen die vastzitten in Israëlische gevangenissen. In de twee volgende fases volgt de vrijlating van de rest van de gijzelaars.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/DPA) - De Russische president Vladimir Poetin heeft zijn ambtgenoot in Teheran, Masoud Pezeshkian, tijdens een telefoongesprek verzekerd van de solidariteit van Rusland.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/DPA) - De Amerikaanse minister van Financiën, Scott Bessent, heeft tijdens een interview met de Amerikaanse zender Fox Business gezegd dat vannacht "de grootste bombardementscampagne" zal plaatsvinden.
2 uur geledenNEW YORK (WASHINGTON) - De directeur van het National Symphony Orchestra, het orkest dat voornamelijk optreedt in het John F. Kennedy Center in Washington, heeft haar ontslag ingediend. Dat meldt The New York Times.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Een experiment waarbij doelbewust een sonde crashte op een ruimterots heeft een groter effect gehad dan tot nu toe bekend was. Niet alleen de rots zelf werd uit zijn baan geslagen, maar de koers van een rots waar hij omheen draait blijkt nu ook te zijn veranderd.
7 uur geledenBAGDAD (ANP/AFP/DPA) - De Amerikaanse ambassade in Irak waarschuwt dat door Iran gesteunde milities mogelijk hotels in de noordelijke regio Koerdistan kunnen aanvallen. De VS dringen er bij hun burgers op aan het land zo snel mogelijk te verlaten.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Witte Huis zegt nog "vier tot zes weken nodig te hebben" om de Verenigde Staten hun doelen in Iran te laten bereiken. Daarvoor is ook genoeg munitie voorhanden, verzekerde Witte Huis-woordvoerder Karoline Leavitt vrijdag op een persconferentie.
10 uur geledenPARIJS (ANP) - Iran heeft Europese landen gewaarschuwd dat ze "legitieme doelen" worden als ze zich mengen in de oorlog tegen Iran. Dat zei de Iraanse onderminister van Buitenlandse Zaken Majid Takht-Ravanchi tegen de Franse zender France 24. Teheran zou Europese landen al hebben gewaarschuwd dat zij ook doelwit kunnen worden van Iraanse vergeldingsacties als ze zich aansluiten bij de VS en Israël.
11 uur geleden