Hamas laat vier gijzelaars vrij, tweede groep sinds bestand
GAZA-STAD (ANP) - Hamas heeft vier vrouwen vrijgelaten die deel uitmaken van het Israëlische leger. Dat was onder meer te zien bij nieuwszender Al Jazeera. De gijzelaars zijn in Gaza-Stad overgedragen aan het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC), dat helpt bij de overdracht aan Israël. Dit is de tweede groep gijzelaars die is vrijgekomen sinds het ingaan van het bestand met Israël zeven dagen geleden.
De overdracht vond plaats op een plein in Gaza-Stad, in het bijzijn van leden van de militaire tak van Hamas en andere groeperingen. De Israëliërs werden daar naar een podium gebracht, waar kort daarvoor de documenten voor hun vrijlating waren getekend. Op de beelden was te zien dat ze juichten. Daarna gingen de vrouwen voertuigen van het ICRC in, die daarop direct vertrokken. De hulporganisatie draagt de vrouwen over aan de Israëlische krijgsmacht.
Hamas deelde vrijdag een lijst waarop de namen van de vrouwen Karina Ariev, Daniella Gilboa, Naama Levy en Liri Albag stonden. Albag is in gevangenschap 19 jaar geworden, de andere vrouwen zijn nu 20 jaar. Zij werden sinds 7 oktober 2023 vastgehouden in de Gazastrook. Hamas verraste Israël die dag door het zuiden van Israël binnen te vallen en bijna 1200 mensen te doden en ongeveer 250 mensen te ontvoeren. Van hen zitten er nu nog negentig vast, een deel leeft niet meer.
De eerste groep gijzelaars, bestaande uit drie vrouwen, werd vorige week zondag geruild voor negentig Palestijnse gevangenen. Hamas laat in de eerste fase van het bestand 33 levende gijzelaars vrij in ruil voor bijna tweeduizend Palestijnen die vastzitten in Israëlische gevangenissen. In de twee volgende fases volgt de vrijlating van de rest van de gijzelaars.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/AFP/DPA) - Rusland heeft zaterdag op de Dag van de Overwinning een uitgeklede militaire parade gehouden op het Rode Plein in Moskou. Er werd geen zwaar materieel zoals tanks getoond, terwijl dat doorgaans wel gebeurt met de viering van de overwinning op nazi-Duitsland in de Tweede Wereldoorlog.
1 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - Syrië heeft een generaal uit de tijd van de verdreven president Bashar al-Assad opgepakt. Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken was Khardal Ahmed Dayoub betrokken bij de chemische aanval op Oost-Ghouta, een buitenwijk van Damascus, in 2013.
5 uur geledenTENERIFE (ANP) - Vrijwel alle landen met opvarenden op het cruiseschip Hondius sturen vliegtuigen naar Tenerife om hun burgers te repatriëren. De toestellen worden tussen zaterdagavond en zondagochtend verwacht op de luchthaven Tenerife Sur, meldt de Canarische regering volgens persbureau EFE.
5 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/AFP) - Mexico wil het schooljaar ruim een maand eerder beëindigen om het WK voetbal, dat het land samen met de Verenigde Staten en Canada organiseert. Volgens onderwijsminister Mario Delgado speelt ook een hittegolf in meerdere deelstaten mee.
5 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft inderdaad ingestemd met een Amerikaans voorstel voor een staakt-het-vuren met Oekraïne op 9, 10 en 11 mei, zegt een Kremlin-functionaris. Die meldt ook dat in dezelfde periode een gevangenenruil zal plaatsvinden.
12 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky bevestigt in een verklaring dat er een driedaagse staakt-het-vuren met Rusland komt. Zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump had het bestand een half uur eerder aangekondigd.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft aangekondigd dat er een driedaags bestand komt tussen Oekraïne en Rusland. Het staakt-het-vuren geldt op 9, 10 en 11 mei, aldus Trump op Truth Social. Hij stelt dat Rusland en Oekraïne hebben ingestemd.
14 uur geleden