Hamas laat vier gijzelaars vrij, tweede groep sinds bestand
GAZA-STAD (ANP) - Hamas heeft vier vrouwen vrijgelaten die deel uitmaken van het Israëlische leger. Dat was onder meer te zien bij nieuwszender Al Jazeera. De gijzelaars zijn in Gaza-Stad overgedragen aan het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC), dat helpt bij de overdracht aan Israël. Dit is de tweede groep gijzelaars die is vrijgekomen sinds het ingaan van het bestand met Israël zeven dagen geleden.
De overdracht vond plaats op een plein in Gaza-Stad, in het bijzijn van leden van de militaire tak van Hamas en andere groeperingen. De Israëliërs werden daar naar een podium gebracht, waar kort daarvoor de documenten voor hun vrijlating waren getekend. Op de beelden was te zien dat ze juichten. Daarna gingen de vrouwen voertuigen van het ICRC in, die daarop direct vertrokken. De hulporganisatie draagt de vrouwen over aan de Israëlische krijgsmacht.
Hamas deelde vrijdag een lijst waarop de namen van de vrouwen Karina Ariev, Daniella Gilboa, Naama Levy en Liri Albag stonden. Albag is in gevangenschap 19 jaar geworden, de andere vrouwen zijn nu 20 jaar. Zij werden sinds 7 oktober 2023 vastgehouden in de Gazastrook. Hamas verraste Israël die dag door het zuiden van Israël binnen te vallen en bijna 1200 mensen te doden en ongeveer 250 mensen te ontvoeren. Van hen zitten er nu nog negentig vast, een deel leeft niet meer.
De eerste groep gijzelaars, bestaande uit drie vrouwen, werd vorige week zondag geruild voor negentig Palestijnse gevangenen. Hamas laat in de eerste fase van het bestand 33 levende gijzelaars vrij in ruil voor bijna tweeduizend Palestijnen die vastzitten in Israëlische gevangenissen. In de twee volgende fases volgt de vrijlating van de rest van de gijzelaars.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - De olieprijzen zijn met meer dan 5 procent gedaald door de hoop op een akkoord tussen de Verenigde Staten en Iran om uiteindelijk de oorlog te beëindigen. Ook gingen de Aziatische markten licht omhoog.
47 minuten geledenBARINAS (ANP) - In de stad Barinas in het westen van Venezuela hebben honderden gedetineerden zondag een gevangenis overgenomen. Ze protesteerden tegen marteling en eisten het ontslag van de gevangenisdirecteur.
2 uur geledenLACANAU/LÈGE-CAP-FERRET (ANP) - Aan de Franse kust zijn twee zwemmers verdronken nadat zij door sterke stromingen werden meegesleurd in het water. Dat melden de autoriteiten in het departement Gironde in een verklaring.
3 uur geledenGENÈVE (ANP) - Het vermoedelijke aantal ebolabesmettingen in de Democratische Republiek Congo (DRC) is opgelopen tot 900. Dat meldt de baas van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus zondag. 101 ebolabesmettingen zijn inmiddels vastgesteld in de DRC, waar het virus uitbrak.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Een groep van acht Arabisch-islamitische staten heeft de acties veroordeeld van de extreemrechtse Israëlische minister van Nationale Veiligheid, Itamar Ben-Gvir, tegen buitenlandse flotilla-activisten die werden vastgehouden op een Israëlisch schip. Ben-Gvir bespotte activisten die tegen de grond waren gedrukt, zo is in een door hemzelf geplaatste video te zien. Enkele van de gedetineerden, die van plan waren humanitaire hulp naar Gaza te brengen, beweerden later dat zij tijdens hun detentie fysiek zijn mishandeld.
6 uur geledenNICOSIA (ANP/RTR) - Op Cyprus lijkt uiterst rechts bij de parlementsverkiezingen van zondag winst te boeken. Dit blijkt uit exitpolls die tevens wijzen op verlies voor de centrumpartijen die de onafhankelijke president Nikos Christodoulides steunen.
6 uur geledenJIUQUAN (ANP/RTR/AFP) - Drie Chinese ruimtevaarders zijn zondag met een raket vertrokken naar het Chinese Tiangong-ruimtestation. Het is de bedoeling dat een van de bemanningsleden daar een jaar blijft en dat is een primeur voor het land.
10 uur geleden