Hamas en Israël gaan na bemiddeling door met gevangenenruil
GAZA-STAD (ANP/RTR/AFP) - Hamas en Israël hebben hun onenigheid over de voorgenomen gevangenenruil bijgelegd na bemiddeling door Qatar en Egypte. Hamas stelde zaterdag de vrijlating van een tweede groep gijzelaars uit, omdat Israël zich niet aan de afspraken zou houden.
Volgens een Qatarese bemiddelaar zal Hamas zaterdagavond dertien Israëlische gijzelaars vrijlaten, acht kinderen en vijf vrouwen. Ook zullen zeven buitenlanders worden vrijgelaten die vastzitten in Gaza. In ruil zal Israël 39 Palestijnse gevangenen in vrijheid stellen: 33 kinderen en zes vrouwen.
Hamas heeft de berichten en aantallen bevestigd. Refererend aan de vrijlating meldt het kantoor van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu op X dat "de tweede fase verloopt als gepland". Israël noemt geen aantallen, maar volgens mediaberichten zouden oorspronkelijk dertien of veertien Israëliërs worden vrijgelaten en 39 of 42 Palestijnse gevangenen.
Meer humanitaire hulp
Hamas schortte de voorgenomen vrijlating op omdat de organisatie wil dat meer humanitaire hulp wordt toegelaten tot het noorden van de Gazastrook, een gebied dat Israël ondanks de gevechtspauze nog als oorlogszone beschouwt. Ook was Hamas ontevreden over welke Palestijnse gevangenen Israël selecteerde voor vrijlating en wees de organisatie op een incident vrijdag, toen Israëlische troepen het vuur openden op burgers die naar het noorden wilde reizen. Twee Palestijnen kwamen om.
Zaterdagavond zei Hamas in een verklaring dat Egyptische en Qatarese onderhandelaars bevestigd hebben dat Israël zich aan alle gemaakte afspraken zal houden.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP) - Even na middernacht werd een luide explosie in de Iraanse hoofdstad Teheran gehoord. Zeven journalisten van persbureau AFP maakten verspreid over de stad melding van dezelfde explosie, die kilometers verderop gevoeld werd. Op hetzelfde moment was een overvliegend vliegtuig te horen.
1 uur geledenDORAL (ANP) - De Verenigde Staten zullen bepaalde oliesancties opschorten vanwege de onrust op de markten. Dat maakte de Amerikaanse president Donald Trump maandag bekend bij een persconferentie op zijn golfclub in Doral in de staat Florida.
3 uur geledenANKARA (ANP/AFP/RTR) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft met zijn Iraanse ambtgenoot Masoud Pezeshkian gebeld over de raket die maandag werd neergehaald bij Turkije. Erdogan zei hem dat schendingen van het Turkse luchtruim "ongerechtvaardigd" zijn en dat de Iraanse aanvallen op landen in de regio niemand ten goede komen.
5 uur geledenJERUZALEM (ANP) - Israël is de afgelopen week vaker aangevallen vanuit Libanon dan uit Iran. Dat meldde de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar op X, na een gesprek met Jeanine Hennis, de speciale VN-coördinator voor Libanon.
6 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump gebeld, meldt het Kremlin. Ze hebben het zowel over Oekraïne als de oorlog in het Midden-Oosten gehad.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat de oorlog in Iran "zo goed als" voorbij is. Hij zei tegen CBS News dat de Amerikanen en de Israëliërs "heel ver voor op schema" lopen met hun luchtaanvallen.
7 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/DPA) - Libanon heeft het dodental door aanhoudende Israëlische aanvallen naar boven bijgesteld. Er zijn 486 mensen om het leven gekomen en 1313 personen gewond geraakt sinds de strijd weer oplaaide, melden de autoriteiten. Het dodental stond op 394.
8 uur geleden