Hamas en Islamitische Jihad veroordelen idee verplaatsen Gazanen
GAZA-STAD (ANP/AFP) - De Palestijnse groeperingen Hamas en Islamitische Jihad hebben het idee verworpen om de inwoners van de Gazastrook naar Arabische landen te verplaatsen. De Amerikaanse president Donald Trump kwam met die omstreden suggestie.
"Zoals het elke poging tot verdrijving en alternatieve vaderlanden door de decennia heen heeft verijdeld, zal ons volk ook dergelijke projecten verhinderen", zei een lid van het politieke bureau van Hamas.
Islamitische Jihad, na Hamas de grootste groepering in Gaza, veroordeelde het idee eveneens. Het voorstel valt volgens de groep onder "aanmoedigen tot oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid".
Gedwongen vertrek
De ultrarechtse Israëlische minister Bezalel Smotrich heeft positief gereageerd op Trumps voorstel om de Gazastrook "op te ruimen" door de Gazaanse bevolking te verplaatsen naar Arabische landen. De Amerikaanse president zei dat dit voor de korte of lange termijn kon zijn in verband met de grote verwoestingen in Gaza. Smotrich noemt het een "geweldig idee" om Gazanen "te helpen andere plekken te vinden waar ze een beter leven kunnen beginnen".
Smotrich verklaarde met premier Benjamin Netanyahu en het kabinet te zullen samenwerken om een plan te ontwikkelen "om dit zo snel mogelijk te implementeren". Het officiële standpunt van de Israëlische regering is dat het tegen de gedwongen verplaatsing is van Palestijnen uit de Gazastrook. Ultrarechtse leden van de regering wijken wel vaker af van de regeringsstandpunten over Israëlisch-Palestijnse kwesties.
Een gedwongen vertrek uit Gaza doet Palestijnen denken aan de 'Nakba' (catastrofe). Hiermee wordt verwezen naar de periode rond het uitroepen van de staat Israël in 1948. Ongeveer 700.000 Palestijnen sloegen op de vlucht of werden verdreven. Zij belandden in vluchtelingenkampen in de Gazastrook, op de Westelijke Jordaanoever of in nabijgelegen landen. Bij de Verenigde Naties staan tegenwoordig 5,9 miljoen Palestijnen geregistreerd als vluchteling.
Meer uit Buitenland
COURMAYEUR (ANP) - In Italië is een persoon omgekomen door een lawine, meldt nieuwssite RAI News. Twee mensen raakten zwaargewond. Zij zijn naar het ziekenhuis in Aosta gebracht.
6 uur geledenJERUZALEM (ANP/BLOOMBERG) - De Israëlische regering heeft ingestemd met omstreden plannen om de controle over de bezette Westelijke Jordaanoever uit te breiden. Vorige week ging het Israëlische veiligheidskabinet al akkoord, wat leidde tot kritiek uit onder meer de Europese Unie en het Verenigd Koninkrijk.
6 uur geledenBRATISLAVA (ANP/AFP) - De VS zien geen reden de conclusies uit het Europese rapport naar de doodsoorzaak van de Russische oppositieleider Aleksej Navalny in twijfel te trekken. Dat zei minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio tijdens een gezamenlijke persconferentie met de Slowaakse premier Robert Fico in antwoord op vragen uit de zaal.
7 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense oud-minister Herman Haloesjtsjenko is in de nacht van zaterdag op zondag opgepakt terwijl hij het land probeerde te verlaten. Volgens nieuwssite Ukrainska Pravda is de oud-minister, die in verband wordt gebracht met een grote corruptiezaak, op de grens uit een trein gehaald.
9 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - De Europese Unie wil nog geen datum noemen waarop Oekraïne EU-lid kan worden, denkt buitenlandchef Kaja Kallas. Oekraïne wil een datum vastleggen in een vredesregeling met Rusland, waarover nu wordt onderhandeld. Het land ziet dat als een van de 'veiligheidsgaranties' die het tegen Rusland moeten beschermen.
10 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - In de Gazastrook zijn zondag zeker elf mensen gedood door Israëlische aanvallen, meldt de Palestijnse burgerbeschermingsdienst. Het Israëlische leger zegt dat de aanval werd uitgevoerd als reactie op schendingen van het staakt-het-vuren.
10 uur geledenTUCSON (ANP) - De Amerikaanse politie heeft niemand gearresteerd in verband met de ontvoering van Nancy Guthrie. Lokale media meldden eerder dat drie mensen waren opgepakt bij een huiszoeking in de nacht van vrijdag op zaterdag, maar de politie zei later dat die personen niet zijn gearresteerd. Een man werd wel ondervraagd, meldt CNN op basis van de politie. Hij wordt er niet van verdacht de kidnapper te zijn.
11 uur geleden