Hamas en Islamitische Jihad veroordelen idee verplaatsen Gazanen
GAZA-STAD (ANP/AFP) - De Palestijnse groeperingen Hamas en Islamitische Jihad hebben het idee verworpen om de inwoners van de Gazastrook naar Arabische landen te verplaatsen. De Amerikaanse president Donald Trump kwam met die omstreden suggestie.
"Zoals het elke poging tot verdrijving en alternatieve vaderlanden door de decennia heen heeft verijdeld, zal ons volk ook dergelijke projecten verhinderen", zei een lid van het politieke bureau van Hamas.
Islamitische Jihad, na Hamas de grootste groepering in Gaza, veroordeelde het idee eveneens. Het voorstel valt volgens de groep onder "aanmoedigen tot oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid".
Gedwongen vertrek
De ultrarechtse Israëlische minister Bezalel Smotrich heeft positief gereageerd op Trumps voorstel om de Gazastrook "op te ruimen" door de Gazaanse bevolking te verplaatsen naar Arabische landen. De Amerikaanse president zei dat dit voor de korte of lange termijn kon zijn in verband met de grote verwoestingen in Gaza. Smotrich noemt het een "geweldig idee" om Gazanen "te helpen andere plekken te vinden waar ze een beter leven kunnen beginnen".
Smotrich verklaarde met premier Benjamin Netanyahu en het kabinet te zullen samenwerken om een plan te ontwikkelen "om dit zo snel mogelijk te implementeren". Het officiële standpunt van de Israëlische regering is dat het tegen de gedwongen verplaatsing is van Palestijnen uit de Gazastrook. Ultrarechtse leden van de regering wijken wel vaker af van de regeringsstandpunten over Israëlisch-Palestijnse kwesties.
Een gedwongen vertrek uit Gaza doet Palestijnen denken aan de 'Nakba' (catastrofe). Hiermee wordt verwezen naar de periode rond het uitroepen van de staat Israël in 1948. Ongeveer 700.000 Palestijnen sloegen op de vlucht of werden verdreven. Zij belandden in vluchtelingenkampen in de Gazastrook, op de Westelijke Jordaanoever of in nabijgelegen landen. Bij de Verenigde Naties staan tegenwoordig 5,9 miljoen Palestijnen geregistreerd als vluchteling.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/DPA/RTR) - In Iraanse steden zijn, ondanks de luchtaanvallen, vele duizenden mensen de straat opgegaan voor anti-Israëlische betogingen ter gelegenheid van de jaarlijkse al-Quds-dag. Die staat ook bekend als de Dag van Jeruzalem.
14 minuten geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - De Poolse regering gaat een resolutie aannemen, zodat het land geld kan gebruiken uit het SAFE-programma van de Europese Unie. Dit ondanks een veto van president Karol Nawrocki, meldt premier Donald Tusk. Met SAFE kunnen lidstaten tegen lage rentes langlopende leningen afsluiten voor defensieprojecten met andere landen.
26 minuten geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Het Israëlische leger heeft gemeld een brug over de rivier de Litani in Libanon te hebben bestookt. Het is voor het eerst bij de huidige aanvallen op Libanon dat het leger publiekelijk erkent een burgerdoel als doelwit te hebben gehad.
46 minuten geledenTEL AVIV (ANP) - Sinds de start van de oorlog met Iran moesten in totaal 2975 mensen in Israël naar het ziekenhuis, meldt het Israëlische ministerie van Volksgezondheid aan The Times of Israel. Zij raakten gewond bij de Iraanse vergeldingsaanvallen of werden bijvoorbeeld behandeld voor angstklachten. Op dit moment liggen er 85 mensen in het ziekenhuis, dat zijn zowel burgers als militairen.
52 minuten geledenSOHAR (ANP/AFP) - In Oman zijn twee buitenlanders om het leven gekomen als gevolg van het neerhalen van drones in Sohar. Volgens plaatselijke media vielen de drones of brokstukken ervan op een industrieterrein in de kustplaats. Daarbij vielen twee doden en meerdere gewonden.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/DPA) - President Donald Trump heeft op zijn platform Truth Social opnieuw de leiders van Iran bedreigd en zegt dat de VS "beschikken over ongeëvenaarde vuurkracht, onbeperkte munitie en zeeën van tijd".
2 uur geledenRIYAD (ANP/AFP) - Het Saudische ministerie van Defensie heeft gemeld een drone te hebben onderschept die gericht was op de diplomatenwijk ten westen van het centrum van de hoofdstad Riyad. Elders in het land werden nog twee drones neergehaald.
3 uur geleden