Hamas en Islamitische Jihad veroordelen idee verplaatsen Gazanen
GAZA-STAD (ANP/AFP) - De Palestijnse groeperingen Hamas en Islamitische Jihad hebben het idee verworpen om de inwoners van de Gazastrook naar Arabische landen te verplaatsen. De Amerikaanse president Donald Trump kwam met die omstreden suggestie.
"Zoals het elke poging tot verdrijving en alternatieve vaderlanden door de decennia heen heeft verijdeld, zal ons volk ook dergelijke projecten verhinderen", zei een lid van het politieke bureau van Hamas.
Islamitische Jihad, na Hamas de grootste groepering in Gaza, veroordeelde het idee eveneens. Het voorstel valt volgens de groep onder "aanmoedigen tot oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid".
Gedwongen vertrek
De ultrarechtse Israëlische minister Bezalel Smotrich heeft positief gereageerd op Trumps voorstel om de Gazastrook "op te ruimen" door de Gazaanse bevolking te verplaatsen naar Arabische landen. De Amerikaanse president zei dat dit voor de korte of lange termijn kon zijn in verband met de grote verwoestingen in Gaza. Smotrich noemt het een "geweldig idee" om Gazanen "te helpen andere plekken te vinden waar ze een beter leven kunnen beginnen".
Smotrich verklaarde met premier Benjamin Netanyahu en het kabinet te zullen samenwerken om een plan te ontwikkelen "om dit zo snel mogelijk te implementeren". Het officiële standpunt van de Israëlische regering is dat het tegen de gedwongen verplaatsing is van Palestijnen uit de Gazastrook. Ultrarechtse leden van de regering wijken wel vaker af van de regeringsstandpunten over Israëlisch-Palestijnse kwesties.
Een gedwongen vertrek uit Gaza doet Palestijnen denken aan de 'Nakba' (catastrofe). Hiermee wordt verwezen naar de periode rond het uitroepen van de staat Israël in 1948. Ongeveer 700.000 Palestijnen sloegen op de vlucht of werden verdreven. Zij belandden in vluchtelingenkampen in de Gazastrook, op de Westelijke Jordaanoever of in nabijgelegen landen. Bij de Verenigde Naties staan tegenwoordig 5,9 miljoen Palestijnen geregistreerd als vluchteling.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump zegt dat de Amerikanen de oorlog in Iran al hebben gewonnen, maar dat de aanvallen voorlopig nog doorgaan om het land definitief te verslaan. "We willen niet te vroeg vertrekken, toch?", zei Trump tijdens een toespraak in Kentucky. "We moeten de klus afmaken."
1 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft een resolutie aangenomen waarin Iran wordt opgeroepen om te stoppen met het aanvallen van de Golfstaten. Volgens de resolutietekst zijn die aanvallen in strijd met het internationaal recht en vormen ze een "ernstige dreiging voor de internationale vrede en veiligheid".
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De luchtaanval op een lagere meisjesschool in Iran was waarschijnlijk te wijten aan een fout van het Amerikaanse leger. Dat meldt The New York Times op basis van anonieme bronnen die inzicht hebben in de voorlopige bevindingen van het Amerikaanse onderzoek naar het incident. Volgens Iran kwamen daarbij zeker 175 mensen om, vrijwel allemaal kinderen.
2 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Libanon heeft melding gemaakt van meer dan 630 doden, onder wie 91 kinderen, als gevolg van de recente Israëlische aanvallen. Ongeveer 860.000 mensen hebben zich inmiddels als ontheemd geregistreerd. De hoofdstad Beiroet werd woensdag weer getroffen door een luchtaanval, waarbij een flatgebouw in het dichtbevolkte centrum van de stad het doelwit was.
3 uur geledenOSLO (ANP/AFP) - De Noorse politie heeft drie broers opgepakt voor de explosie bij de Amerikaanse ambassade in Oslo. Ze worden verdacht van het plegen van een terroristische bomaanslag.
6 uur geledenSANTIAGO (ANP/AFP) - De radicaal-rechtse Chileense politicus José Antonio Kast is geïnstalleerd als president van het land van bijna 20 miljoen inwoners. Hij won de tweede ronde van de verkiezingen in december overweldigend met 58 procent van de stemmen van een communistische kandidate. Kast won in alle regio's en kreeg de meeste stemmen die een kandidaat in Chili ooit kreeg, 7,2 miljoen kiezers.
6 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft gedreigd terug te slaan als de Iraanse civiele havens worden aangevallen. Volgens het leger zijn in dat geval alle havens in de regio "legitieme doelen" om te beschieten.
6 uur geleden