Hamas draagt opnieuw gijzelaars over aan Rode Kruis
GAZA-STAD (ANP/RTR/AFP) - Hamas heeft opnieuw Israëlische gijzelaars vrijgelaten. Yarden Bibas en Ofer Kalderon zijn in de Gazastrook overgedragen aan het Rode Kruis.
De afspraak is dat zaterdag Bibas, Kalderon en Keith Siegel vrijkomen. Kalderon heeft naast de Israëlische ook de Franse nationaliteit en Siegel de Amerikaanse. Israëlische media hebben bericht dat Siegel op een andere locatie wordt vrijgelaten.
De vrijgelaten Bibas is ook de vader van twee jonge gijzelaars. Zijn zoon Kfir was nog een baby toen hij werd ontvoerd. Hamas heeft gezegd dat Kfir, zijn broertje en hun moeder zijn omgekomen.
Ordelijk verloop
De overdracht van de gijzelaars verliep dit keer snel. Er waren weinig toeschouwers. Afgelopen donderdag verliep de overdracht van gijzelaars nog chaotisch, tot woede van Israël. Gewapende strijders moesten zich toen een weg banen door een menigte.
Hamas en andere Palestijnse groepen namen op 7 oktober 2023 ongeveer 250 gijzelaars mee toen ze Israël binnenvielen. Dat leidde tot de Gazaoorlog. Sinds het ingaan van het bestand zijn dit jaar herhaaldelijk gijzelaars vrijgelaten door Hamas. Israël laat als tegenprestatie Palestijnse gevangenen gaan.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten en de Europese NAVO-landen kunnen de Groenland-ruzie uiteindelijk wel achter zich laten, meent de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio. Ook al klinkt het in Europa dat het vertrouwen in de VS is geschaad en haasten Europese landen zich om zich voor te bereiden op een toekomst zonder de grote beschermheer.
9 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten willen in Venezuela ook politieke hervormingen zien. Dat maakte de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio duidelijk in de Senaat, waar hij een toelichting gaf op de Amerikaanse plannen voor Venezuela na de gevangenneming van president Nicolás Maduro.
25 minuten geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - De burgemeester van Boedapest is aangeklaagd voor het mede-organiseren van een pridemars afgelopen juni. Het evenement in de Hongaarse hoofdstad trok ondanks een politieverbod veel deelnemers, onder wie buitenlandse politici zoals de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft bij de ontvangst van de Syrische president Ahmed al-Sharaa in Moskou diens werk geprezen om Syrië weer te herenigen. Al-Sharaa's troepen zijn bezig met het innemen van stukken van het noorden en noordoosten die jarenlang in handen waren van Koerdische milities.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump waarschuwt de burgemeester van Minneapolis dat hij een "zeer ernstige schending van de wet" pleegt. Hij verwijst naar een bericht van burgemeester Jacob Frey op X waarin die schrijft dat zijn stad geen federale immigratiewetten gaat handhaven. Daar neemt Trump aanstoot aan.
2 uur geledenMEITAR (ANP/AFP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft gewaarschuwd dat de vijanden van zijn land een hoge prijs zullen betalen voor een aanval. Dat deed hij op de begrafenis van de laatste naar Israël teruggekeerde gijzelaar, agent Ran Gvili (24).
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De defensieman van de Europese Commissie gaat langs bij Europese raketfabrieken om de productie van het schaarse wapentuig op te voeren. Eurocommissaris Andrius Kubilius hoopt het succes van een eerdere 'munitietoer' te herhalen.
3 uur geleden