Hamas beschuldigt VN-agentschap van samenzwering met Israël
GAZA-STAD/TEL AVIV (ANP/AFP/DPA) - Hamas beschuldigt het VN-agentschap voor Palestijnse vluchtelingen (UNRWA) van samenzwering met Israël bij de "gedwongen verplaatsing" van burgers in de Gazastrook. Vele honderdduizenden Palestijnen zijn vanuit het noorden naar het zuiden van het kustgebied getrokken.
Het Israëlische leger heeft de bevolking meermaals opgeroepen het noorden te verlaten. Woensdag vertrokken nog eens duizenden burgers. Het leger hield tussen 10.00 en 15.00 uur voor de vierde dag op rij een zogeheten vluchtroute open voor wie naar het zuiden wil. Door de oorlog tussen Israël en Hamas zijn volgens de Verenigde Naties meer dan 1,5 miljoen mensen ontheemd geraakt, ongeveer 70 procent van alle inwoners.
De autoriteiten in de Gazastrook, die onder controle van Hamas staat, zeggen dat er in het gebied geen veilige plekken meer zijn. Een woordvoerder adviseerde burgers niet te luisteren naar instructies van het Israëlische leger. Israël beschuldigt Hamas ervan Palestijnse burgers als "menselijke schilden" te gebruiken.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft marihuana in een andere drugscategorie ingedeeld. Volgens justitieminister Todd Blanche gaat marihuana van de gevaarlijke klasse I naar klasse III en daarmee wordt dit verdovende middel veel toegankelijker voor onder anderen onderzoekers, geneeskundigen, patiënten en ondernemingen die producten met cannabis maken of verhandelen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De leiders van de Europese Unie hebben het definitief toekennen van een krediet van 90 miljard euro aan Oekraïne toegejuicht, nadat het lang door Hongarije was geblokkeerd. Het geld wordt officieel omschreven als een lening en moet Oekraïne in 2026 en 2027 financieel ondersteunen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie heeft donderdag ingestemd met een twintigste pakket strafmaatregelen voor Rusland. Hongarije en Slowakije hebben hun verzet tegen de nieuwe sancties opgegeven, net als ze bij de miljardenlening voor Oekraïne deden.
2 uur geledenBANGKOK (ANP/RTR) - Meer dan 30 miljoen mensen vallen terug in bittere armoede door de gevolgen van de oorlog die Israël en de VS tegen Iran zijn begonnen. Dit stelt de chef van het VN-ontwikkelingsprogramma, de voormalige Belgische premier Alexander De Croo.
3 uur geledenBOEDAPEST/BRATISLAVA (ANP/RTR) - Hongarije en Slowakije hebben de eerste leveringen Russische olie ontvangen sinds de heropening van de Droezjba-pijpleiding. Sinds woensdag stroomt er weer olie door de pijpleidingen in Oekraïne, na maandenlange reparaties.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De voormalige kroonprins van Iran, Reza Pahlavi, is tijdens zijn bezoek aan Berlijn met een soort vloeistof bekogeld na een bijeenkomst met politici. Op zijn pak kreeg hij een rode vlek. Hij bleef ongedeerd. Zijn belager is aangehouden.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Oekraïne krijgt definitief de EU-lening van 90 miljard euro, zo zijn alle lidstaten overeengekomen. Hongarije heeft zijn blokkade opgeheven. Dit betekent dat Oekraïne nu zo snel mogelijk de eerste 45 miljard euro voor 2026 ontvangt, voor onder meer de aanschaf van militair materieel. Dat heeft een woordvoerder van het Cypriotische voorzitterschap van de EU donderdag bekendgemaakt.
3 uur geleden