
Hamas accepteert voorstel bestand van bemiddelaars
CAÏRO (ANP/RTR) - Hamas heeft Egyptische en Qatarese bemiddelaars laten weten dat de Palestijnse beweging hun voorstel voor een staakt-het-vuren in de Gazastrook heeft geaccepteerd. Hamas meldde dat in een verklaring, kort nadat de Qatarese zender Al Jazeera het nieuws had gebracht op basis van een vooraanstaande Hamasfunctionaris.
De beweging verklaarde dat leider Ismail Haniya de premier van Qatar en het hoofd van de Egyptische inlichtingendienst op de hoogte had gebracht van de aanvaarding van hun voorstel. Er waren geen details bekend over wat de overeenkomst inhoudt. Eerder werd gesproken over een bestand in ruil voor de vrijlating van gijzelaars in handen van Hamas, en dat alleen als ook Palestijnse gevangenen zouden vrijkomen.
Volgens een hoge vertegenwoordiger van Hamas die anoniem reageerde bij persagentschap AFP "ligt de bal nu in het kamp van Israël, en kan het land beslissen om met het staakt-het-vuren in te stemmen, of het tegen te werken". Israël heeft nog niet officieel gereageerd, maar een overheidsfunctionaris laat weten dat het om een afgezwakte versie van een voorstel zou gaan die niet acceptabel is voor Israël.
In Gaza zouden grote groepen mensen bijeen zijn gekomen om te vieren dat Hamas instemt met een staakt-het-vuren. Dat doen ze onder meer door in de lucht te schieten.
Meer uit Buitenland
MADRID (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De grote stroomstoring in Spanje en Portugal, eind april, is niet veroorzaakt door een cyberaanval. Dat heeft de minister van Energie bekendgemaakt. De problemen kwamen doordat het stroomnet niet goed genoeg kon omgaan met schommelingen in de spanning op het net.
24 minuten geledenBRATISLAVA (ANP/RTR) - De premier van NAVO- en EU-lidstaat Slowakije heeft zich uitgesproken voor een neutrale positie voor zijn land. "Als je het mij vraagt, zeg ik je dat in deze onzinnige tijden van bewapening, waarin wapenbedrijven in hun handen wrijven, neutraliteit Slowakije enorm ten goede zou komen", zei Robert Fico op een persconferentie.
53 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP/DPA) - Israël heeft dinsdag aan het begin van de middag opnieuw Teheran aangevallen. In het noorden en het centrum van de stad klonken twee zware explosies, melden Iraanse staatsmedia en journalisten van persbureau AFP.
58 minuten geledenPYONGYANG (ANP/RTR/AFP) - Noord-Korea heeft Rusland ondersteuning toegezegd bij werkzaamheden in de Russische grensregio Koersk, waar Oekraïne vorig jaar een inval deed. Dat maakte de Russische topfunctionaris Sergej Sjojgoe bekend na een ontmoeting met de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un. Noord-Korea zou in totaal 6000 gespecialiseerde militairen sturen, zoals militaire bouwvakkers.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese ministers van Buitenlandse Zaken zijn het erover eens dat een diplomatieke oplossing "de beste manier is om het Iraanse nucleaire programma op de lange termijn aan te pakken". Dat zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas tijdens een persconferentie na een videoconferentie met de ministers. "De-escalatie is dringend noodzakelijk. Iran mag niet over een atoombom beschikken en diplomatie is de oplossing om dit te voorkomen", zei Kallas.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Israëlische minister van Defensie Israel Katz heeft gewaarschuwd dat de hoogste Iraanse leider Ali Khamenei op een vergelijkbare manier kan eindigen als Saddam Hoessein. Dat berichten Israëlische media als The Jerusalem Post en Times of Israel. De Iraakse dictator eindigde aan de galg nadat hij was afgezet na een Amerikaanse invasie van zijn land.
2 uur geledenBAKOE (ANP/AFP) - Ruim zeshonderd buitenlanders zijn uit Iran naar Azerbeidzjan gevlucht om te ontkomen aan het opgelaaide geweld tussen Iran en Israël. De landsgrens was sinds 2020 gesloten, maar is voor de evacuees tijdelijk heropend. De groep komt uit zeventien landen, deels in Europa, zegt een Azerbeidzjaanse regeringsbron tegen persbureau AFP.
3 uur geleden